Industriall’dan Hong Kong Yönetimine çağrı Sendika Başkanı Carol Ng serbest bırakılsın

Haber Merkezi

INDUSTRIALL Küresel Sendika bir açıklama yaparak devlete karşı geldikleri iddiası ile Ulusal Güvenlik Yasasına göre 6 Ocak’ta Hong Kong’ta tutuklanan 53 aktivistin serbest bırakılmasını istedi.

Hong Kong Sendikalar Konfederasyonu Başkanı Carol Ng de tutuklananlar arasında bulunuyor. Ng havacılık sektöründe çalışan işçilerin hakları için mücadeleye kendini adamış dünya çapında saygı duyulan bir sendikacıdır.

Carol Ng’nin de dahil olduğu 53 demokrasi savunucusunun tutuklanmasını insan ve işçi haklarına karşı bir saldırı olarak tanımlayan Industriall, tutuklamaların, barışcıl bir biçimde demokrasi mücadelesini sürdüren insanların nasıl cezalandırıldığının da açık göstergesi olduğunu da belirtti.

Hong Kong’ta demokrasi yanlılarına yapılan bu saldırılara karşı küresel sendikaların suskun kalamayacağını bildiren Industriall, yeni ulusal güvenlik yasasının sendikacıları ve insan hakları savunucularını susturmak için kullanılmasını da kınadı.

Uluslararası insan hakları hukuku ile korunan toplantı ve ifade özgürlüğü haklarını yasaklayan her türlü mevzuatın yürürlükten kaldırılması gerektiğine vurgu yapan Industriall, Hong Kong hükümetini ulusal güvenlik yasasını kaldırmaya çağırdı.

Pin It on Pinterest