Yaşamda Kadın ve Sanat Derneği tarafından hazırlanan “Kendi Hikayeni Anlat” kitabı yayında

Kadın insan hakları, toplumsal cinsiyet eşitliği ve ekoloji konularında çalışan ve bu kavramları sanatla birleştiren Yaşamda Kadın ve Sanat Derneği, kadınların güçlenmesi için çalışıyor.

Dernek Kendi Hikayeni Anlat başlığı ile kitap yayınladı ve kadın hikayelerine yer verdi. Görsellerle de desteklenen hikayeler bazen bir varmış bir yokmuş diye başlıyor. Bazense;

“Yaşadığın şeyin rüya mı gerçek mi olduğunu nereden anlarsın? Rüyaya uyandığında geçmişin olmaz.” diyor Felis.

Kitabın süreci Dernek tarafından şu şekilde anlatıldı:

Proje “Kendi Hikayeni Anlat” Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı “Bizi Bağlayan Şeyler Özel Desteği” ile gerçekleşti!

Projemiz, Covid-19 Pandemisi sebebiyle toplumsal cinsiyete dayalı eşitsizliklerden kaynaklı artış gösteren şiddet ve ev içi sorumluluk gibi alanlarda kurulan baskı ve yalnızlık hissinin aşılmasında; kadınların kendilerine ait alanlar oluşturmalarına ve kendi bedenlerine, hayatlarına ve hikayelerine sahip çıkmalarına destek olmayı; sanatın empatik ve birleştirici gücüyle dayanışmayı büyütmeyi, kadınlara yalnız olmadıklarını hissettirmeyi amaçlamaktadır.

Sanatın kişiye, anlatmak istediği kadarını ortaya koyduğu güvenli bir alan yaratmasından hareketle ve kişisel tarihlerimizin de toplumsal tarih kadar kıymetli olduğu inancıyla yöntem olarak hikaye anlatıcılığı seçilmiştir. Hikayeler kişiye anlatmak istediğini metaforlar ve sembollerle anlatma özgürlüğü vererek üretilen sanat eserinin hem içkin hem de aşkın olmasını sağlar. Psikolojik iyi oluşa katkı sağlayacak hikaye anlatıcılığı, kadınların pandemi süreci ve gündelik hayat deneyimlerini anlatı, yazı, sembolik dil ve bedendeki yansımaları üzerinden paylaşmalarına aracılık eder.

Bu amaçlarla iki ayrı gruptan 30 kadınla 8 hafta süren çevrimiçi ortamda güvenli bir alan yaratarak, sanatın gücüyle hikaye anlatımı ve yazım tekniklerini hem öğrenip hem de kullanarak kendi hikayelerimizi yazdığımız bir atölye sürecinin ardından kitabımızı yayınlamanın heyecanını ve dayanışma hissini okurlarımızla paylaşıyoruz.

“Çünkü paylaştıkça fark ediyoruz ki aslında hepimiz biriz. Her ne kadar farklı hayat tecrübelerinden geçip bugüne gelsek de meselelerimiz aynı yerde birleşiyor, hissettiklerimiz aynı duygular oluyor. Bu dünyada yalnız olmadığımı bilmek güzel, bunu paylaşabileceğim kadınlar olmasını bilmek daha da güzel.” (Proje Katılımcısı)

Keyifli okumalar…

“Kendi Hikayeni Anlat” kitabı pdf olarak okumak istersen buraya tıklayabilirsin… 

 

Pin It on Pinterest