Bir dakikada emek cephesindeki ayrımcılıklar

Haber Merkezi

Mobil Film Festival (MFF)[i] geçtiğimiz yıl Un Women’ın da desteğini alarak “Kadın Güçlenmesi” temalı bir yarışma açtı. Yarışma sonrası seçkide, onlarca ülkeden, büyük çoğunluğu kadınlar tarafından yazılmış ve çekilmiş, birer dakikalık 60 film yer aldı.  

Tema kadın güçlenmesi olunca, festivalin seçkisinde yer alan filmler türlü türlü kadın hikayelerini anlatıyor. Bizler burada kadın ve çalışma hayatına odaklanan birkaç filmden sizleri haberdar etmek istiyoruz. Gelişmiş ya da gelişmekte olsun, dünyanın faklı ülkelerinden bu filmlere baktığımızda ne yazık ki sorunlarımızın birbirinden çok da farklı olmadığını bir kez daha görüyoruz. Bir kez daha bu sorunları görünür kılmanın önemini anlıyoruz.

Filmler birer dakikalık olunca, filmin sürprizini bozmadan filmlerden bahsetmek oldukça zor[ii].  Bu yüzden çalışma yaşamını konu alan filmlerin küçük bir listesini paylaşıyoruz ve sizlere iyi seyirler diliyoruz.

Career Path (Kariyer Yolu): İngiltere yapımı film, türlü engel ve zorluğun olduğu iş hayatında kadın farkını anlatıyor.

After You (Önden Buyurun): Fransa yapımı filmde bir kadın, iş görüşmesinde pek çok çoğumuzun başına gelen çirkin bir durumla daha görüşme başlamadan karşılaşıyor. Bu durumla akıllı ve eğlenceli bir şekilde başa çıkıyor.

3:54 PM: İsviçre yapımı film ücret eşitsizliğinin saçmalığının altını çiziyor.

We’ll be in Touch (Biz sizi arayacağız): Kenya yapımı film yine iş görüşmesi ve kadın olma hali üstüne bir film.

From Maria (Maria’dan): Portekiz yapımı film, kadın çalışma yaşamı tarihini ve kadın hareketinin kazanımlarını, kadınların karşılaştığı engelleri bir dakika işliyor.

High Hall (Yüksek hol): Güney Kore yapımı film kadınların iş hayatında giymesi daha uygun görülen (!) yüksek ökçeli ayakkabıları iş yaşamındaki engelleri anlatan bir gönderme olarak kullanıyor.

A Bad Day (Kötü bir gün): Fransız yapımı film iş yerinde cinsel taciz konusunu işliyor.

 

[i] Festival ile ilgili ayrıntı bilgiye bu linkten ulaşmak mümkün: https://www.mobilefilmfestival.com/en/about/

[ii] Festivalin seçkisinde yer alan filmlerin tamamına bu adresten ulaşabilirsiniz: https://www.mobilefilmfestival.com/en/

Pin It on Pinterest