Bahar temizliği

Kadın İşçi

Yüreğimde bir coşku kıpır kıpırım. Şöyle bir ortalığı ayağa kaldırayım. Kış boyu sobanın dumanı, isi duvarları da sararttı, badana lazım. Aman olsun bu sefer sabunlu bezle silerim duvarları. Pandemi ne cepte bıraktı ne cüzdanda boya alacak para yok.

Nasıl başlayayım plân plân. İlk önce perdeler tüller yıkanacak. Onlar kururken camlar silinecek. Bu evin pencereleri duvar boyu sil sil bitmiyor.

Keşke bir yardımcım olsa. Evdekilerin umurunda değil. Hemen sıvışıyorlar. Oğlanın dersi varmış, görümcem sergiye resimlerini tamamlayıp götürecekmiş. Böyle kadınlar da var. Emekli oldu hemen halk eğitimin kurslarına yazıldı. Ben de artık ev işlerini yapar derken yok kardeşim hanım çokkk meşgul. Adı üstünde hanım işte. Yengesi nasıl olsa hem yemek yapar, hem temizlik, çamaşır, bulaşık. Ben de çalışıyorum. Sabah 07.00 de evden çıkıyorum. Akşam eve varmam yedi – yedi buçuk.

Maaş değişmedi

Evet pencereler sonra. Koltukların yüzleri sökülecek, yıkanacak. Makine de bunları yıkarken zorlanıyor. Kalın sert kumaşlar tek tek yıkamalı yoksa makinenin amortisörleri bozulur. Bir de derler ki kadınsın anlamazsın. Bu evde tamirini yapmadığın makine kalmadı. Fabrikada günde yüzlerce ürünün montajını yapıyorum. Her hafta imalattan montaja gelen ürün değişiyor. Yılda bin bir çeşit ürün ile uğraşıyorum. Hiç unutmuyorum evvelki yıl parçalar teknik çizimin aynısı kesilmiş ama birleştiremiyoruz. Oturdum inceledim sorunu belirledim. Mühendisi buldum tek tek anlattım. Akıllı kadın bizim bölümün mühendisi, sen kim oluyorsun, demedi. Dinledi beni. Hemen o aletin üretimini durdurdu. Bu sayede patrondan teşekkür de aldım. Maaş değişmedi. Olsun arada ihtiyacım olunca daha kolay izin alıyorum.

Aman bende yine daldım gittim hayallere. Kızım büyük işim var hadi odaklan bakalım. Boşver plânı başla çalışmaya.

Yok yok unutmuşum önce sobanın temizlenmesi ve boruların sökülmesi gerekir. Tek başıma yapamam. Anlatıyorum sesimi duyuramıyorum. Borular bu kadar uzun olmamalı. Hem ısı tasarrufu hem de temizlik sorunu. Kısa olsa hiç kimseye müdanam olmaz. Şimdi iş değişti.

Evin erkekleri iş başına. İyi ki hafta sonu yasak var evden çıkamıyorlar. Hazır sobayı temizlemeye yardım edecekler, duvarları da onlara sildireyim. Aklımla yaşayayım.

Evet bir emek isteyen iş daha. Yazlıklar kışlıklar yer değiştirecek. Kızım giysilerle vakit geçirmeyi seviyor, bu işi ona yaptırabilirim. Arada seslenip dikkatimi dağıtır, olsun. Onun mutlu olması evde cıvıl cıvıl dolaşması hepimize iyi geliyor.

Çocukluğumda yapılan başka işler de vardı. Yorganlar, yataklar, yastıklar sökülür. Yünler, pamuklar havalandırılır. Yeni yüzler dikilir. Tahta yüzeyler fırçalanır, mermerler ovulur. Bununla kalsa iyi. Evde su yoksa en yakın çeşmeden su taşınır. Ocakta ateş yakılır, sıcak su hazırlanır. Çamaşırlar elde yıkanır. Şimdi iki günde biten  yaz temizliği hafta boyu sürerdi.

Oh işin çoğunu yaptım sayılır, neler yapılacak, kim yapacak belli oldu. Güneş de pırıl pırıl, yüreğim ısındı. Bahar geldi, dallar rengarenk giyindi.

Pin It on Pinterest