Uluslararası Yangın ve Bina Güvenliği Anlaşması yenilendi: Artık genel sağlığı ve güvenliği de kapsayacak

Çeviri: Necla Akgökçe   nakgokce@gmail.com

IndustriALL, UNI ve Bangladeş’te Yangın ve Bina Güvenliği Anlaşması’na imza atan büyük tekstil ve hazır giyim markaları arasındaki müzakereler sona erdi.  Taraflar iş yeri güvenliğine ilişkin yasal olarak bağlayıcı taahhütleri devam ettirip genişleten bir anlaşma imzaladılar.

Yenilenen anlaşma, örgütlenme özgürlüğüne saygı; emek ve markalar arasında yönetimin paylaşılması; yüksek seviyede şeffaflık; güvenlik komitesi eğitimleri ve işçi bilinçlendirme programı, güvenilir, bağımsız bir şikayet mekanizması da dahil olmak üzere ilk anlaşmanın temel unsurlarını koruyor ve genişletiyor.

Tedarik zincirleri için de geçerli

Anlaşmanın getirdiği yenilikler ise şunları içeriyor:

Kapsamı yangın ve bina güvenliği ile sınırlamamak, genel sağlık ve güvenliği kapsayacak şekilde genişletmek.

Uluslararası anlaşmanın getirdiklerini iki yıl içinde en az bir ülkeye daha genişletme taahhüdü. Fizibilite çalışmaları imzalandıktan hemen sonra bu süreç başlayacak.

Yönetim kurulunda sendikaların katılımıyla üçlü bir organ olarak devam etmesine kara verilen RMG, Sürdürülebilirlik Konseyi (RSC) ile işbirliği yaparak Bangladeş’te sağlık ve güvenlik programını sürdürme taahhüdü.

Markaların küresel tedarik zincirlerine de ulaşarak insan hakları durum tespiti yapabilecek şekilde anlaşmanın kapsamının genişletilmesi.

Daha fazla imza sahibi markayı anlaşmaya dahil etme taahhüdü.

Anlaşmanın şartlarını uygulamak için isteğe bağlı kolaylaştırılmış bir tahkim süreci.

Önemli bir kazanım

IndustriALL Küresel Sendika Genel Sekreteri Valter Sanches konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Bu Uluslararası Anlaşma, tekstil ve hazır giyim endüstrisini güvenli ve sürdürülebilir kılmak için önemli bir kazanımdır. Anlaşma, şirketler için yasal olarak bağlayıcı hükmü koruyor. Ayrıca kapsamı, diğer ülkeleri ve genel sağlık, güvenliği de kapsayacak şekilde yeni hükümlerle genişletildi.

“Artık tekstil ve hazır giyim şirketleri taahhüt ederek, yenilenen Uluslararası Anlaşmayı imzalamalıdırlar. Sektörde sağlık ve güvenlik için bağlayıcı taahhütler için kampanya yürüten, özellikle Bangladeş’teki katılımcılarımızı tebrik ediyoruz.”

Tekstil ve Konfeksiyon Endüstrisinde Uluslararası Sağlık ve Güvenlik Anlaşması (Uluslararası Anlaşma) adı verilen yeni anlaşma 1 Eylül 2021’de yürürlüğe giriyor. Geçiş Anlaşmasının üç aylık bir uzantısı olan mevcut anlaşma bugün sona erdi.

Bu anlaşma ilk olarak 2013 yılında Bangladeş’in Dakka kentindeki Rana Plaza binasının çökmesiyle çoğu kadın 1.100’den fazla işçinin ölümüne yol açan iş cinayetinin ardından imzalanmıştı.

http://www.industriall-union.org/international-accord-tentative-agreement-on-expanded-worker-safety-programmes

Pin It on Pinterest