IGBAU’dan kadın konferansı: “Kadınlar dünyayı değiştiriyor”

Çeviri: Necla Akgökçe

Ekim ayının ikinci hafta sonu, Alman tarım, çevre, hizmet inşaat sektöründe örgütlü (IG BAU) kadınları, 10. Federal Kadın Konferansı için bir araya geldiler. Bu konferans, İsviçre’den Unia, Avusturya’dan Bau-Holz sendikasına mensup meslektaşlarıyla birlikte yaptıkları 6. üç ülkeli konferansla da bağlantılıydı.

Kadın Konferansının teması oldukça geniş bir alana yayılmıştı. Katılımcılar dünya çapında kadın ve kız çocuklarının eşitliği, maço kültürlerle mücadele, işyerinde ve evde kadınlara yönelik şiddetin sona ermesi için birlikte neler yapabileceklerini konuştular.

“Kadınlar dünyayı değiştiriyor” sloganı ile başlayan konferansta, katılımcılar dijital bir dünyada adil iş ve iyi bir yaşamın nasıl olması gerektiğini de dört forumda tartıştılar. Daha sonra, Alman Sol parti meclis üyesi Anke Domscheit-Berg ile olumlu bir işbirliğinin ve dayanışmanın nasıl olabileceğini de konuştular.

IG BAU kadınları “İyi bir yaşam için ekonomi” ve “Çalışma hakkından var olma hakkına” isimli bir de sergi açarak dayanışma gelirlerinin çözümün bir parçası olduğunu gösterdiler.

Davetliler arasında Federal Kadın Komisyonu üyesi Tessa Ganserer de yer alıyordu. Akşam, kadınlar onunla Yeşillerin Federal Meclis’e girişlerini kutladılar. Diğer konuklar ise Federal Göçmenler Derneği Başkanı Ceyda Titun ve dernek yöneticilerinden Zehra Ayyıldız’dı.

Yeni yönetim seçildi

Pazar günü, federal kadın komisyonu seçimleri yapıldı. Angelika Müller yıllarca yürüttüğü kadın komisyonu başkanlığından emekli oldu.

Federal Kadın Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi Ulrike Laux ve Kadın Sekreteri Renate Wapenhensch, kadın komisyonu ile birlikte Angelika’ya mükemmel çalışmaları ve destekleri için teşekkür ettiler. Kadınların önergeleri büyük çoğunlukla ve oybirliğiyle kabul edildi.

Ilse Bruttel yeni kadın komisyonu başkanı olurken, Conny Janisch ve Eva Winner-Vorteilel başkan yardımcılığı görevine getirildi. Sandra Carnaghi de sekreter olarak seçildi. Karina Pfau, Sylke Probst ve Heiderose Sailer Mahr İgBau Federal Kadın Komisyonunun yeni üyeleri oldular.

https://igbau.de/Zehnte-Ordentliche-Bundesfrauenkonferenz-und-sechste-Drei-Laender-Konferenz.html

Pin It on Pinterest