Kadinİşçi Hukuk Danışma Hattı

Kadın işçiler olarak işyerlerimizde ve çalışma hayatında yaşadığımız sorunlarda yalnız değiliz. Kadınİşçi Hukuk Danışma hattımızda Avukat Rozerin Yılmaz sizlerle.
Yoksulluğun dibindeki gecekondu kadınlarını da betimledi, her şeyde kullanılan bir eşyadan farksız konak hizmetçileri ve beslemelerini de… Baskıcı “Aile reisleri”ni hiç sevmedi. İç dünyaları keşfedilmeye değer görünmeyenler onun usta kaleminde hayat buldu. Füruzan kocaman bir pencere açtı dünyaya. 
Ankara’da el yapımı çikolata üreten Patiswiss’te çalışanların çoğunluğunu 50 yaş üstü kadınlar oluşturuyor. Çünkü patron kadın istihdamı üzerinden teşvik almış. “Kadınlar tarafından kadınlar için” üretiliyor reklamı ile kendini tanıtan, insanlık dışı çalışma koşullarının olduğu fabrikada sendikal örgütlenmeyi engellemek için kadına yönelik her türlü baskı ve şiddet ise mübah.
Gülistan çocuk yaşta zorla evlendiriliyor. Üç çocuk sahibi olduğu bu evlilik onun için tam bir kâbus;  koca dayağı, ekonomik şiddet her şey var. Şiddet kızlarına da yönelince boşanıyor. El işi yaparak onları büyütüp okutuyor.  Kızlarının dediği gibi, “hikâyesi hepimize güç verecek.”
Evet, bu da yaşandı. Çok modern(!) Hollandalı patronun Türkiye’de kurduğu sakız fabrikasında, sendikalıları yıldırmak için her yol deneniyor. Formen yardımcısı ‘sendikadan çıkmazsanız size büyü yaparım’ dediğinde hakikaten korkanlar oldu. Fakat bu tehdit de işe yaramadı, işçi sağlığının da hiçe sayıldığı fabrikada, örgütlenmeye devam ettiler. Berfin ve Nesrin yaşadıklarını anlattı.
Gülten Dokuyan Gülensu seçim bölgesi muhtar adayı. Gülsuyu Gülensu Kadın Derneği’nin yönetiminde. İşçilikten geliyor. Fabrika işçiliği yaptıktan sonra ev hizmetlerinde de çalışmış. Yöntemleri farklı. Seçim öncesinde masraflar için kadınlar ortak bir fon oluşturmuşlar. Bu fondan diğer kadın muhtar adaya da yardım ettik, diyor. Çünkü o kadın dayanışmasına inanıyor.
Ülkenin adeta bir kelebeğe, erkeklerin de o gün kozalaklarından çıkacak tırtıllara dönüştüğü 14 Şubat’ı kadınlarla konuştuk. “Sevgililer günü boştur lo” diyen kadınlar “Amerika” ve “erkeklerin oyunlarına gelmeme” konusunda uyardı.
“ofislerde, üretim bantlarında, tezgâhlarda, market kasalarında çile dolduran, okul sıralarında canı sıkılan, sıkılmayan genç kadınların sırtlarına bir de 14 şubat’ta hediye alabilme mahareti göstermenin yükü bindi!”
Nilüfer Belediyesi “Nilüfer Belediyesi Çalışanlarına Yönelik Hane İçi Şiddet Politika Rehberi”ni 2023 yılında tamamladı ve uygulamaya başladı. Rehberi hazırlayanlardan Belediye Eşitlik Birimi’ne bağlı Kadın Dayanışma Merkezi sorumlusu sosyolog Merve Yalçınkaya bu süreçteki deneyimlerini bizimle paylaştı.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!