Kadın İşçi 8 Mart Etkinlikleri

Paylaş:

Merhaba,

8 Mart yaklaşırken oldukça heyecanlıyız. Kadın İşçi olarak “Ücretli Emek Piyasasındaki Kadın Emeği, Grevler, Direnişler” başlığı ile ilk etkinliğimizi gerçekleştireceğiz.

Ücretli emek piyasasında yer alan kadınların fabrikalardaki grevleri, direnişleri 19 ve 20. yüzyıl boyunca kadınlar için önemli kazanımları tetikler.  Kadınlar öncelikle erkeklerin iktidar alanı olan piyasaya girmek, sonrasında piyasada kalmak ve piyasada eşit muamele görmek için mücadele ederler. Pamuk fabrikalarında, dokuma tezgahlarında, ayakkabı atölyelerinde, maden ocaklarında, eğitim, ulaşım, sağlık sektöründe çalışmaya başlayan kadınlar iş saatlerinin azaltılması, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve erkek işçilerle eşit ücret almak başta olmak üzere tüm koşulların “eşitlenmesi” için iş yerlerini ve sokakları işgal ederler. Bu direniş ve isyan içeren süreç hala devam etmektedir. Bu etkinlikte ücretli emek piyasasında kadınların mücadelesini tartışacağız. Tüm kadınları etkinliğe bekleriz.

Feryal Saygılıgil’in sunumu ve moderatörlüğünde gerçekleşecek etkinliğin katılımcıları:

Dilbent, Sinbo Direnişinden Kadın İşçi,

Seçil, SML Direnişinden Kadın İşçi

Hasret, Belediye Direnişinden Kadın İşçi,

Migros Direnişinden Kadın İşçi

7 Mart Pazar günü saat 15:00 – 17:00 arasında Zoom üzerinden gerçekleşecek olan etkinliğe katılım için kadiniscihaber@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.

https://www.kadinisci.org/

Dayanışmayla

Paylaş:

Benzer İçerikler

Gösterilecek içerik bulunamadı!
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!