adalet

Türkiye’de yaşanan iş cinayetlerinin giderek arttığına dikkat çeken adalet arayan aileler ve Avukat Berrin Demir, “ İş yerlerinde önlem ve denetimler alınmıyor. İşçiler göz göre göre ölüme gönderiliyor. Sorumlular yargılanmıyor. Kaybettiklerimizin yanına bir fotoğraf daha eklenmesin, bir kişi daha iş cinayetlerinde yaşamını kaybetmesin diye mücadele ediyoruz. Örgütlenmekten ve birlikte mücadele etmekten başka çaremiz yok” dediler.
Yoksulluğun derinleştiği, bu dönemde 6. Yargı paketi içerisinde nafakanın süreli olması yine gündeme geldi. Cebimizdeki 20 lira 1 lira oldu bu sorun olmadı ama evlilik boyunca ev icinde ücretsiz emek harcamış kadınlara verilen komik rakamlar yine sorun oldu. Nafaka konusunda mevcut yasal düzenlemeler şu an için önemlidir ve yeterlidir. Herhangi bir değişikliğe gerek yoktur.
2017’den beri devam eden Şengül Karaca davasında beklenmeyen bir son yaşandı. Tutuksuz yargılanan Hasan Aydın müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
Emek ve Adalet Platformu tarafından yapılan İşçilerin Sesi programında bu hafta Kadın İşçi editörü Necla Akgökçe, otel çalışanı Gülşen Kezer ve temizlik emekçisi Arife Meşe ile birlikte kadın emeğinin farklı halleri üzerine konuşulacak.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!