bakım işi

“Frieda Afary’nin geçtiğimiz günlerde çıkan Sosyalist Feminizm Yeni Bir Yaklaşım isimli kitabında patriyarkal sistemden çok kapitalist üretim tarzının neden olduğu yıkımı gözler önüne sererken feminist ve sosyalist feminist düşünürlerin yardımıyla çözüm üretmeye çalışıyor. Bizi kendi üzerimize de düşünmeye çağırıyor.”
Anneler gününde kreşi olmayan düşük ücretli işyerlerinde çalışan iki kadın işçiyle konuştuk. Erkeklerin çocukların sorumluluğunu hiçbir biçimde üzerine almadığını belirten kadınlar bakım işini anneleriyle birlikte yürütüyorlar. Böylece annelik ömür boyu bir bakım hizmetine dönüşüyor.  
Avusturya’da bu yıl yapılan Zaman Kullanım Araştırması, ev ve bakım işlerinin kadınların sırtında olduğunu gösteriyor. Avusturya Sendikalar Birliği Kadın Komisyonu Başkanı’nın bu konuda yaptığı açıklama ise sendikaların ücretsiz kadın emeği ile neden ilgilenmesi gerektiğinin altını çiziyor.
Erkeğin, çocuğun ve yaşlıların bakımı birbirinden farklı. Tüm bunları “bakım emeği” başlığında toplamak, ev içi ücretsiz sömürüyü gözden kaçırmanın yanı sıra tahlil ve çözüm arayışlarında da erkeği devre dışı bırakmak anlamına geliyor. Ayşe bakım emeği meselesini masaya yatırıyor.
Nergis Dokman bir market işçisi… Pandemi döneminde evde kalamayan, çalışmak zorunda olan milyonlardan sadece biri. Nergis’le pandeminin çalışma koşullarını nasıl etkilediğini, bu süreçte yaşanan hak ihlallerini, kadın işçi olmanın zorluklarını ve örgütlenme olanaklarını konuştuk.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!