çalışma yaşamı

IndustriALL ve İtalyan sendikaları Filctem CGIL, Femca CISL, Uiltec UIL, enerji şirketi ENI ile mevcut küresel çerçeve anlaşmasına çalışma yaşamında şiddet ve tacizin ortadan kaldırılmasına yönelik 190 sayılı ILO Sözleşmesi ve 206 sayılı tavsiye kararına ilişkin bir ek protokol imzaladı. Protokol fiziksel işyeri dışındaki yerleri de kapsıyor.
Kadın işçilere çalışma yaşamının zorluklarını ve çözüm yollarını anlatan eğitimler verdi, konferanslar düzenledi.  Kadınların doğumdan altı hafta önce ve sonra çalışmasının yasaklanması ve analık yardımları için mücadele yürüttü. Sendikal harekette de oy hakkı mücadelesi içinde de yer aldı.  
Peru Kongresi’nin, 2 Şubat’ta yapılan toplantısında çalışma yaşamında şiddet ve tacizi ortadan kaldırmak için düzenleyici bir çerçeve oluşturan ILO190 onaylandı. 110 oyla sözleşmeyi kabul eden Peru, böylece Uruguay, Arjantin ve Ekvator’dan sonra Latin Amerika’da sözleşmeyi onaylayan dördüncü ülke oldu.
Kadınİşçi’nin 8 Mart programı çerçevesinde düzenlediği Mobil Film- Festivali- Çalışma Yaşamı- isimli zoom etkinliği,  14 Mart Pazar günü saat 15.00- 17.00 saatleri arasında yapıldı. Filmler üzerinden kadın -erkek arasındaki ücret farklılığından, cinsel tacize ve cam tavana kadar her şeyi konuştuk.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!