emek

Güldünya Yayınları’nın çağrısıyla 2-3 Aralık tarihlerinde Feminist Örgütlenmeler Konferansı’nda buluştuk. Deneyim aktarımları, atölyeler, forum ile tamamladığımız konferansta; feminist politika üretmeyi, yol ve yöntemlerimizi konuştuk.
türkiye’de 5 milyonun üzerinde kamu personeli bulunuyor, bunların dörtte biri kadın. evin iş yükü üstünde olan kadınları rahatlatabilecek altı saatlik işgünü uygulamasının nasıl planlandığını takipte yarar var. öte yandan, geçen ay meclis’e sunulan on ikinci kalkınma planı’ndan ‘mezarda emeklilik’ çıktı.
türkiye’de bugün yemekhanelerde, ofislerde, öğlen molalarında, kahvelerde, kafelerde, kabul günlerinde, hastane kuyruklarında ve aklınıza gelen gelmeyen her yerde para konuşuluyor.
 “İşin cinsiyeti olmaz, ustası olur” sloganıyla hayata geçirilen, bakanlıklarca da desteklenen Kadın Ustalar projesinde, kadın işçilerin hakları gasp edildi. Proje kapsamında Hepsiexpress için çalışan kadınlar, “Kadın istihdamını artırıyoruz diye diye emeğimizi sömürdüler. Cinsiyetimizi kullanarak zengin oldular” diyor.
12- 18 Mayıs arası Hemşirelik Haftası olarak kutlanıyor. Hemşireler, yıl boyu, düşük ücret, uzun çalışma süreleri, küçümsenme, bir sürü angarya, şiddet ve tacizle boğuşurken, bugünler için oluşturulan yapay kutlama törenlerinden rahatsızlar. Gerçek kutlama insanca çalıştığımız, emeğimizin değerinin verildiği gün olacak, diyorlar…
Her alanda yoğun ve ciddi emek harcadığımız halde, en temel ihtiyaçlarımızdan kısarak yaşıyoruz. Kimimiz kitap okumaktan vazgeçti, kimimiz elektrik süpürgesinden, saçını kurutmayanlar da var, ütüsüz giyinenler de, bazılarımız ise battaniye altında… Kısmayı da tasarruf etmeyi de organize etmek kadınlara kalıyor.
Melnea’nın yaşamı; ırkçılığa, cinsiyet ayrımcılığına, emek sömürüsüne karşı bir direnişti. Ev işçilerinin güvenceli ve insana yaraşır koşullarda çalışabilmesi için mücadele etti
Kocaeli Üniversitesi, muhalif akademisyenleri kırıma uğratmasıyla ‘ünlü’ bir okul. Geçtiğimiz günlerde felsefe bölümü öğretim üyelerinden emek, sendika ve toplumsal cinsiyet çalışmaları ile tanınan Aslı Kayhan’ı usulsüz bir biçimde işten çıkardı. Bu, AKP’nin liyakatı bir tarafa itip üniversiteleri ticari bir kuruluşa çevirme hareketinin de bir parçası esasında. Aslı Hoca’yla olan biteni konuştuk.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!