Genel-İş

Genel-İş’te erkek egemen sendika bürokrasisi, daha iki ay önce yol arkadaşımız Nazan Gevher Çam Ay’ı başkan seçen şubeyi böldü. Kartal Belediyesi işçilerinin bağlandığı yeni şubenin yönetimine ise iki ay önce seçimi kaybedenler atandı. Ay, “İşçinin iradesini yok sayamazsınız, bu antidemokratik müdahaleyi, kayyumu kabul etmiyoruz” diyor.
Mor Liste’den tanıdığımız yol arkadaşımız Nazan Gevher Çam Ay, Genel-İş İstanbul 1 No’lu Şube’nin başkanlığına aday. Seçimler bu pazar günü yapılacak. Nazan ile adaylığını, hedeflerini, ilkelerini ve planlarını konuştuk.
Güvenlik görevlisi Hülya Onaylı’nın yaşamını yitirdiği iş cinayetinin ardından İzmir’deki bazı tramvay duraklarına seyyar tuvalet konuldu. Kadın işçiler, “5 yıldır bağırıyoruz, illa birimizin ölmesi mi gerekiyordu?” diye soruyor. Sorunlarının tuvaletle sınırlı olmadığını belirten kadınlar, kötü koşullarda çalıştıklarını, sağlıklarının gitgide bozulduğunu anlatıyor.
1 Mayıs öncesinde konfederasyonlardan, bağlı sendikalardan, meslek örgütlerinden kadınlara sorunları ve kadın taleplerini sorduk. Pandemi de artan iş yükü ve kadına yönelik şiddet temel sorun. Tüm kadınların ortak talebi ise İstanbul Sözleşmesinin feshinin iptali, ILO190’nın imzalanması, 6284 sayılı yasanın etkin uygulanması… Bunların yanı sıra ücret eşitliği de istiyorlar.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!