kadın kooperatifi

Hatay Vakıflı köyünden kadınlar, depremin yaralarını dayanışmayla sarıyor. Depremden önce kurdukları kadın kooperatifinde ülkenin dört bir yanından gelen siparişleri yetiştirmeye çalışıyorlar. Vakıfköy Kadın Kooperatifi’nden Eda Kısadur ile hem kooperatifin hikâyesini hem de deprem sonrası köyde yaşananları konuştuk.
Mersin’de yürütülen ‘Evimiz Atölye’ projesi, tam 11 ayrı mahalleye yayıldı. Dört haftalık eğitimde ilgi çeken çok ders vardı ama en çok “çoraptan oyuncak bebek” yapımı gözdeydi. Katılımcılar, ev kadınlarıyla gündelikçi olarak tarlalarda çalışan çiftçi kadınlardı.
Zembul bir kafe olarak Dersim’de kurulmuş. “Üç kadındık paramız yoktu, Almanya’dan bir kadın arkadaşımız yardım etti, diyorlar. Kafeden kooperatif çıkarmışlar. Menülerinin tümünü kendileri üretiyor, her şey doğal. Birlikte tartışıp, üretip, birlikte güçlenmişler…
YerDeniz Kooperatifi, kent yoksulları ile kır yoksullarını birleştiriyor.  Kadınların kırsalda üretim ilişkilerini yeniden şekillendirmesinde katkıda bulunuyor. Lgbti+ lar için şugar mekan olurken bir yandan da mahallenin pandemide nefes alan arka bahçesi oluyor. YerDeniz’i, YerDeniz’in kadınlarından Selma’dan dinleyelim
New York Troy’da tamamı yaka temizleyici kadınlardan oluşan Collar Laundry Union’ı  (Yaka Çamaşır Sendikası) kurdu. Daha sonra ütücüleri örgütledi. Ulusal İşçi Sendikası’nda uzman olarak çalıştı.  Yaşamı mücadele ile geçti.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!