kadın lider

Geçtiğimiz yıl DGB’nin başına bir kadın gelmişti. Şimdi de Almanya’nın metal sektöründe örgütlü en büyük, etki ve de erkek egemen sendikası olan IGMetall’e bir kadın: Christiane Benner başkan olarak seçildi. Hem de neredeyse delegelerin hepsinin oyunu alarak… Benner kadın işçi hakları, ekolojik bir endüstri, kısa çalışma süreleri, vergide adaleti savunuyor.
Bir işçi ailesinin kızı olarak dünyaya geldi. Küçük yaşlardan itibaren fabrikada çalışmaya başladı. Şube yöneticisi seçildi, TUC’un yönetimine giren ilk kadınlardandı. Oy hakkı mücadelesinin de içinde yer aldı.
Mevsimlik göçmen işçisi bir ailede büyüdü. Yıllarca tarım işçiliği yaptı. Tarım işçilerinin ve tarımda çalışan kadınların örgütlenmesinde çalıştı. Pestisle mücadelede öncülük etti. Meksikalı tarım işçilerinin İngilizce tercümanı, patronların ise baş belasıydı.
Burjuva bir aileden gelen Mary Morton sınıfsal konumunu, siyasi bağlantılarını ve kendi ekonomik kaynaklarını işçi sınıfı kadınları için kullandı. Amerikan Kadın Sendikalar Birliği’nin başkanlığını yaptı, ömür boyu yönetiminde bulundu. Kadın işçilerin örgütlenmesinde ücret ve kreş mücadelesinde fikir hocalığı yaptı.
Hayatını işçilerin taleplerine, kadınların haklarını savunmaya adayan tekstil işçisi, anarko-sendikalist ve feminist bir lider. Kadınların uğradığı çifte sömürüyü kırmak için özerk bir işçi grubu yaratan Teresa Claramunt  için anarşizm ve feminizm birbirinden ayrılmazdı. Cinsiyet temelinde hiçbir sınırlamayı kabul etmedi.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!