samandağ

Gönüllülerin kurduğu çadırlarda oturan bir kadın arkadaşımız, geç gelen, gelmeyen devlet yardımlarını anlatıyor. Evleri hasarlı. Birkaç aile birden annesinin evine sığınacaklar belki. Bölgede sağ kalanları zorlu günler bekliyor…
Samandağ’da depremden sağ kurtulan bir kadınla konuşuyoruz. Çadırda kalıyorlar, evleri hasarlı. Kadın çocuklara ve yaşlılara bakıyor, yemek pişiriyor, onların psikolojileriyle ilgileniyor. Kendi psikolojisi de berbat. “Kadınsal ihtiyaçların” devam ettiğini söylüyor.
Samandağ’da kadınlar, 40-50 kişiyle sığındıkları seradan bozma çadırları “ev” yapmaya uğraşıyor. Bir yandan dereden su taşıyıp çamaşır yıkıyor, diğer yandan onca insanı nasıl doyuracaklarını düşünüyorlar: “Piknik tüpüne ihtiyacımız var, hemen bitiyor. Bu kadar kişiye nasıl yemek yapacağız, nasıl yetiştireceğiz?”
Muhabirimiz Bahar Gök, Defne ve Samandağ’dan izlenimlerini aktarıyor. Çadır, battaniye ve benzin en büyük ihtiyaç. Bahar, tuvalet sorununun ciddi boyutta olduğunu, kadınların yoğun şekilde hijyenik ped, yetişkin bezi ve vücut temizleme mendillerine gereksinim duyduğunu da anlatıyor.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!