seçimler

Sağın en kadın düşmanı kesimlerini bir araya getiren yeni hükümet döneminde bizi neler bekliyor; bu durum feminist mücadeleyi, kullandığımız araçları nasıl etkileyecek? Ayşe Düzkan’la konuştuk.
‘Haydi Sen De Oyunu Kullan!’, sadece çocuklara yönelik değil, yetişkinler için de bir seçime hazırlık kitabı. Kedi Mahallesi’ndeki seçim süreci belki de bizimkine benziyordur! Benzemese de feyz almamız gerekenler vardır belki, ne dersiniz?
Tarım ve sanayi işçileriyle, emeğin kenti haline gelmiş Bursa’da hem Yeşil Sol Parti hem de SOL Parti’den vekil adayı olarak gösterilen kadın işçilerle bir araya geldik. Kadın işçilerin yaşadıkları sorunları ve partilerinin kadın sorunlarına dair çözüm önerilerini konuştuk.
Bu yıl 1 Mayıs’a seçimlerin gölgesi altında girerken kadın işçiler, kadın emekçiler, ev içi köleler olarak her nerede emeğimiz sömürülüyorsa tamamına karşı isyanla sesimizi yükseltelim. İşyerleri, fabrikalar, tarlalar, evler, aile işletmeleri, sendikalar, siyasi partiler… “Kadın emeği sömürüsü nerede, isyan orada!” demek için haydi 1 Mayıs’a!
Seçimler yaklaşırken, kadın işçilere yaşam koşullarını ve siyasi parti tercihlerini sorduk. Ortak dert; düşük ücretler, bitmek bilmeyen mesailer ve sağlıksız çalışma koşulları, bir de kreş noksanlığı. Bu seçimde kendilerini hesaba katacak partilere oy verecekler.
Seçim listeleri bize gösteriyor ki Meclis, güçlendirilmiş patriyarkal sistemden öte bir şey değil. Elbette beyler hallerinden memnun. Ne diyelim, gözleri aydın. Bu gidişatın değişebilmesi için siyasi partilerde kadın bilincine sahip kadınların yönetim ve karar mekanizmalarına olabildiğince girmesi gerekiyor.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!