seks işçileri

Küresel Kadın kitabı; Filipinli bakıcılar, Sri Lankalı hizmetçiler, Taylandlı genç seks işçileri ve seks turizmi veya küresel seks ticareti, Vietnamlı denizaşırı gelinler, göçmen kadın kaçakçılığı gibi birçok konuyu samimi ve anlatısal nitelikte ele alan makalelerden oluşuyor.
Almanya’da bulunan kara-kızıl sendikaların çatı örgütü FAU’nun (Özgür Sendikalar Birliği) Seks İşçileri Departmanı tarafından, eylül ayı başında, seks işçilerinin sorunları ve taleplerini içeren bir manifesto yayımlandı. Metinde seks işçilerinin örgütlenme meselesi gündeme getirilirken, bağımsız sendikaların bünyelerindeki ayrımcılığa uğrayan gruplar için bir örgütlenme modeli de sunuluyor. Yararına binaen aynen çevirdik…
“Tek bir beden tipine göre hazırlanmış iş ekipmanları, kişisel koruyucu donanımlar, soyunma odalarının olmaması, işyerinde maruz kalınan cinsiyetçilik, işin cinsiyetlendirilmesi, kadın ve LGBTİ+’lar için yeni riskler oluşturuyor. Bunları dikkate alan cinsiyet temelli bir işçi sağlığı ve güvenliği anlayışına ihtiyaç var.”
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!