sömürü

“Türkiye’de yasalara göre, imza attığı sözleşmeler gereğince de 12 yaşındaki çocuklar çalışamazlar. Ama siz eğitim içerisindeki bir mevzuatı bu şekilde değiştirirseniz 12 yaşındaki çocuğun işçileşmesi meşrulaşıyor. “Çalışmıyor ki, okula gidiyor” denilecek. Tüm mekanizmalar gerçekten çocuk işçiliğini meşrulaştırmanın bir yolu.”
DEM Parti Siirt Belediyesi Eşbaşkan adayı Safiye Alağaş, çocukluğunda işçilik yapmış bir kadın gazeteci. Kadın kentleri yaratmayı hedeflediklerini söylüyor. Alağaş, “Yeniden varlığımızı hissedebilmek için kadın temsiliyetinin sağlanabilmesi için sandığa gitmeliyiz. Kadınları kim iyi temsil edecekse onu tercih etsinler” diyor.
Kriz derinleştikçe slot, bahis ve şans oyunlarına artan ilgi, sektörün hızla genişlemesine yol açtı. Sarya’nın anlattıkları, sektörde çalışan kadınlar için sömürü ve tacizin en az “spin”ler kadar “free” olduğunu gösteriyor.
Emekliler geçtiğimiz temmuz ayında sıfır zam aldı. Kök aylık dendi, o dendi, bu dendi sonuçta emekliler maaşlarını çekmeye gittiğinde zamsız maaş aldı. Ocak ayında emeklilerin maaşı ne olacak konusu hararetle tartışılırken emekliler taleplerini sağır kulaklara duyurmak için 10 Aralık günü eylem yapacaklar.
Üniversite öğrencileri, geçinemediklerini belirtiyor. Erkek patronlar, erkek yöneticiler tarafından, genç kadın çalışanlar, sözlü taciz edilebiliyor. Garsonluk, bar, mutfak işlerinde çalışan kadınlar türlü türlü hakarete, zorbalığa maruz kalıyor. Sigorta veya herhangi bir güvence zaten yok. Yol ve yemek için bile ekstra mesai yapmak zorundalar.
Dünyadaki yüzde 1’lik en zengin kesim, zamane kavramıyla adeta dünyaya “çökmüş.” Buna karşı yürütülecek ekonomi politikaları, emek sömürüsü karşıtı olacağı gibi patriyarkal ev içi kadın emeği sömürüsünü hedef almalı; doğanın talanına karşı ve ekolojik, feminist olmalı…
Bu bölümde kadın emeğine dair eski ve güncel çalışmaları tanıtmayı, bir kaynak havuzu oluşturmayı amaçlıyoruz. Bu bağlamda inceleyeceğimiz ilk ismin Ferhunde Özbay olması anlamlı. Onun bıraktığı yerden, onunla birlikte kadın emeğine dair söz üretmeye devam etmemiz, onun çabalarının karşılığını vermenin, onu anmanın en kıymetli yolu.
Gülnur Savran tarafından derlenen Cinsiyetler Arası Toplumsal İlişkiler ve Kesişimsellik kitabını, daha önce Feryal Kadın İşçi’de değerlendirmişti. Şimdi de Hülya, kitabın temel ekseni “cinsiyetler arası toplumsal ilişkiler” kavramını güncel siyasete değen yanlarıyla tartışmaya açarken, feministleri de tartışmaya davet ediyor…
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!