uzaktan eğitim

KYK yurtlarını boşaltarak ailelerinin yanına dönmek zorunda kalan kadın öğrenciler, bu yurtların depremzedeler için sağlıklı barınma koşullarına sahip olmadığını vurguluyor. Kendi yaşadıkları mağduriyete de dikkat çekerek, aile evinde güvende ve özgür hissetmediklerini dile getiriyorlar. Online eğitim kararının iptalini istiyorlar.
Eğitim emekçisi dört kadın yan yana gelerek, pandemi sürecini ve gelecek eğitim dönemini konuştular. Hastalığa yakalanmanın yanı sıra uzaktan eğitimin açmazları, ev işleri, özel alanda ders vermenin zorlukları, çocuklar, gece yarısı arayan veliler. Dert çok. Çözüm kadın dayanışmasında gibi görünüyor.
Amacını pandemi döneminde ücretli çalışan kadınların yaşadıkları zorluklarda onlara destek olmak, olarak belirleyen Öğrenci Velileri Derneği (ÖVDER) Bursa Şube Başkanı Nermin Kaya ile uzaktan eğitimi, bu dönemde çocuk sahibi kadınların yaşadığı güçlükleri,  destek mekanizmalarının yetersizliğini ve bir araya gelmenin önemini konuştuk.
Ayşe, Leyla, Feride Petro-Kimya alanında üretim yapan bir fabrikada çalışıyorlar. Pandemi sürecinde ücretsiz izin, kısa çalışma ödeneği nedeniyle düşen ücretler, üretimde mesafe kurallarının hiçe sayılması, zamlar ortak sorunları… Artan eviçi emek yükü hepsinin ortak isyanı…
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!