Gülüm: Ev içi emeğe dair politika üretilmesini önemsiyoruz

HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, partisinin kadın emeği politikalarına dair Kadın İşçi'nin sorularını yanıtladı.
Paylaş:

Türkiye seçime doğru giderken, kendini solda tanımlayan siyasi partilerde siyaset yapan kadınlarla partilerinin kadın emeği politikalarını konuşmaya devam ediyoruz. Bu kez konuğumuz Halkların Demokrasi Partisi (HDP) 27. Dönem İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm.

Gülüm, “Siyasi partilerde kadın emeğinin çok fazla tartışıldığını görmüyoruz. Emek tartışması yapılırken de ev içi emek göz ardı ediliyor. Oysa ev içi emek meselesi tartışılmadan ücretli yaşamdaki kadın emeği sömürüsünün ele alınması mümkün değil ” diyor.

Paylaş:

Benzer İçerikler

Bu yazı sadece bir kitap eleştirisi değil. Hülya Osmanağaoğlu, TYÜ kuramını temel alan bir feminist mücadele ile patriyarka – patriayarkal kapitalizm – kapitalist patriyarkayı temel alan feminist mücadele arasındaki temel ayrım, gündelik hayatımızdaki erkek egemenliğini merkeze koyarak bütünlüklü bir mücadele vermek ile sermayenin gündelik hayatımızdaki belirleyiciliğini merkeze koyarak mücadele vermek arasındaki farkta somutlanıyor, tespitini tarihsel analizle de harmanlayarak TYÜ tartışmalarına yeni bir boyut getiriyor.
AKP iktidarı İş Kanunu’nda değişiklikler yapmayı planlıyor. Yapılan değişikliklerin işçilerin değil sermayenin çıkarları doğrultusunda olacağını önceki deneyimlerimizden biliyoruz. Arkadaşımız Nesrin, İş Kanunu’nun tarihçesini ve imzalanmayan ILO sözleşmelerini anlatıyor.
Geçtiğimiz nisan ayında başladığımız ve aralık ayında tamamlanan Kadınİşçi’nin “Depremden Etkilenen Kentlerde Kadınların Ücretli Ücretsiz Emeği” adlı raporunun çıktıları, Bağlam Yayıncılık’ın toplantı salonunda basın ve kadın örgütlerine anlatıldı.
Feride Eralp ve Selin Top, hazırladıkları “Türkiye’de Feminist Hareketin Gündemleri ve Güncel Eylem Alanları” başlıklı raporla ilgili Kadın İşçi’nin sorularını yanıtladı.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!