Güncel

Ankara’da el yapımı çikolata üreten Patiswiss’te çalışanların çoğunluğunu 50 yaş üstü kadınlar oluşturuyor. Çünkü patron kadın istihdamı üzerinden teşvik almış. “Kadınlar tarafından kadınlar için” üretiliyor reklamı ile kendini tanıtan, insanlık dışı çalışma koşullarının olduğu fabrikada sendikal örgütlenmeyi engellemek için kadına yönelik her türlü baskı ve şiddet ise mübah.
Ülkenin adeta bir kelebeğe, erkeklerin de o gün kozalaklarından çıkacak tırtıllara dönüştüğü 14 Şubat’ı kadınlarla konuştuk. “Sevgililer günü boştur lo” diyen kadınlar “Amerika” ve “erkeklerin oyunlarına gelmeme” konusunda uyardı.
Nilüfer Belediyesi “Nilüfer Belediyesi Çalışanlarına Yönelik Hane İçi Şiddet Politika Rehberi”ni 2023 yılında tamamladı ve uygulamaya başladı. Rehberi hazırlayanlardan Belediye Eşitlik Birimi’ne bağlı Kadın Dayanışma Merkezi sorumlusu sosyolog Merve Yalçınkaya bu süreçteki deneyimlerini bizimle paylaştı.
6 Şubat depreminin birinci yılındayız. Bu büyük felakette 11 ilde binlerce insan yaşamından olurken, devlet geride kalanların hayatını kolaylaştıracak hiçbir şey yapmadı. İnsanlar çoğu zaman dayanışma ile ayakta kaldı. Depremin her türlü yükünü çekmek zorunda kalan kadınların sorunlarına kulak verenler ise yine kadınlardı. Bölgede çalışma yürüten Kadın Savunma Ağı,  Afet İçin Feminist Dayanışma, Mor Dayanışma, Kadın İşçi’den arkadaşlarımızla kadınların dertlerini, deneyimlerini konuştuk.
Kriz derinleştikçe slot, bahis ve şans oyunlarına artan ilgi, sektörün hızla genişlemesine yol açtı. Sarya’nın anlattıkları, sektörde çalışan kadınlar için sömürü ve tacizin en az “spin”ler kadar “free” olduğunu gösteriyor.
Mart 2023’te, çalıştığı hastanede doktorun cinsel saldırısına maruz kalan hemşire arkadaşımızın şikayeti sonucu açılan dava 25 Ocak’ta karara bağlandı. Erkekleri aklamaya adanmış yargı tüm delilleri görmezden geldi, faile beraat verdi. Karara tepki gösteren kadınlar yargı mekanizmalarının “Kadının beyanı esastır” ilkesini tanımasını istedi.
Kreş kadınlar açısından hâlâ en önemli sorun olmaya devam ediyor. Ücretli çalışan kadınların bir kısmı çocuk bakımı için bir kısmı da kreş ücretlerinin yüksekliğinden dolayı işi bırakmak zorunda kalıyor. İşçi Emekçi Kadın Komisyonları bu konuda bir kampanya başlattı. Onlara kulak veriyoruz.
Tülay Çal, İBB’nin iştirak şirketi İSPER AŞ.’ye bağlı sosyal tesislerde çalışırken haksız tutanaklarla İş Kanunu’nun 25/2 maddesiyle işten atıldı. Tülay, 70 günü aşkın süredir kadrolu işine geri dönebilmek için Saraçhane Parkı’nda direnişte.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!