Acarsoy’da kadınlar kazanacak!

Yoksulluğa Feminist İsyan, Acarsoy Tekstil’de 5 aydır direnişlerini sürdüren 4 kadın işçiyle dayanışmak amacıyla hem fabrikanın üretim yaptığı ünlü markaların mağazalarında hem de sosyal medyada eylem yaptı. Feministler, “Sendikalı oldukları için işten atılan kadın işçiler geri alınsın! Acarsoy’da kadınlar kazanacak!” dedi.
Paylaş:

Bursa Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Acarsoy Tekstil fabrikasında, Hak-İş’e bağlı Öz İplik-İş Sendikası’na üye oldukları için işten çıkarılan 4 kadın işçinin başlattığı direniş, yarın (10 Ağustos) 150’inci gününe giriyor. Feministler, hem Acarsoy Tekstil’in üretim yaptığı Zara ve H&M’in mağazalarında hem de sosyal medyada eylem yaparak, bir kez daha direnişteki kadın işçilerin işe geri alınmasını istedi.

Çalışanlarının yüzde 70’i kadın olan Acarsoy Tekstil fabrikası; Zara, H&M, Bershka, Pull &Bear gibi dünya markaları için iplik üretiyor. Yoksulluğa Feminist İsyan kampanyasından kadınlar da Zara ve H&M mağazalarına gitti; giysilerin üzerine etiketler asarak fabrikada kadın işçilere yaşatılanları teşhir etti. Etiketlerde “Bu ürünü üreten kadın işçiler, haklarını aradıkları için işten atıldı”, “Öz İplik-İş Sendikası’na üye oldukları için tazminatsız işten çıkarılan 4 kadın işçi, Acarsoy Tekstil fabrikası önünde neredeyse 150 gündür direniyor. Bu direniş hepimizin, tüm kadınların. Acarsoy işçisi kadınlar işe geri alınsın” ifadeleri yer aldı.

Mağazalarda yapılan bu eylemin video ve fotoğrafları, dün akşam (8 Ağustos) saat 21.00’de Twitter’da #AcarsoydaKadınlarKazanacak etiketiyle düzenlenen sosyal medya eyleminde paylaşıldı.

Kadın dayanışması büyüyecek

Yoksulluğa Feminist İsyan kampanya grubu, geçen haziran ayında da Bursa’ya giderek direnişteki Acarsoy işçisi kadınlara destek ziyaretinde bulunmuştu. Kadın işçilerin sendikalı olarak işlerine geri dönmesi için dayanışmayı büyüteceklerini duyuran feministler, fabrikanın üretim yaptığı tekstil devi INDITEKS’in Etik Komitesi’ne bir mektup yazmıştı. Mektupta, “Türkiye’deki imalatçılarınızdan biri olan Acarsoy Tekstil, yayımladığınız İmalatçılar ve Tedarikçiler için Davranış Kuralları’nı feci şekilde ihlal ediyor. İşlem yapmayı düşünüyor musunuz?” sorusuna yer verilmişti.
Acarsoy Tekstil’de direnen kadın işçilerle dayanışmak için başlatılan sosyal medya eylemi, bu akşam (9 Ağustos Salı) saat 21.00’de, #AcarsoydaKadınlarKazanacak etiketiyle devam edecek.

Paylaş:

Benzer İçerikler

Ezgi Deler; geçtiğimiz günlerde kocası tarafından katledildi. Mahalle esnafı her yeri morluklar içinde olan Ezgi’nin alışverişte kendisi için de mutlaka çekirdek aldığını anlatıyor. Ona bu kadarcık keyif bile çok görüldü. Kıskançlık nedeniyle cinayet, deniliyor. Avukat Diren Cevahir Şen’e göre ise bu, en klasik katil erkek ezberi, kadınlar boyun eğmedikleri için öldürülüyor.
İş bulma vaadiyle kadınlara tuzak kurduğu için görevden alınan Ağrı İşkur müdürüne kadınlar tepkili. Haber- Sen’den Özlem Berkit, olayın kadınların çaresizliğini ve umutlarını suiistimal etmek anlamına geldiğini söylerken, İKEP’li kadınlar utanmazlık olarak değerlendiriyor. Kadınİşçi avukatı Hatice Tuğba Yılmaz’a göre ise bu; kamu eliyle bir erkek şiddetidir.
Vestel’de bugüne dek yüzlerce işçi Covid-19’a yakalandı, ölenler oldu. Ancak yönetimin derdi bu değil. Yaşananları kamuoyuna duyuran ve insani koşullarda çalışmak isteyen kadın işçiler işten atılıyor. İşçi Kadın Meclisleri üyesi işçiler, “Dava açtık, haklarımız için mücadele edeceğiz” diyor.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!