Acarsoy’da kadınlar kazanacak!

Yoksulluğa Feminist İsyan, Acarsoy Tekstil’de 5 aydır direnişlerini sürdüren 4 kadın işçiyle dayanışmak amacıyla hem fabrikanın üretim yaptığı ünlü markaların mağazalarında hem de sosyal medyada eylem yaptı. Feministler, “Sendikalı oldukları için işten atılan kadın işçiler geri alınsın! Acarsoy’da kadınlar kazanacak!” dedi.
Paylaş:

Bursa Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Acarsoy Tekstil fabrikasında, Hak-İş’e bağlı Öz İplik-İş Sendikası’na üye oldukları için işten çıkarılan 4 kadın işçinin başlattığı direniş, yarın (10 Ağustos) 150’inci gününe giriyor. Feministler, hem Acarsoy Tekstil’in üretim yaptığı Zara ve H&M’in mağazalarında hem de sosyal medyada eylem yaparak, bir kez daha direnişteki kadın işçilerin işe geri alınmasını istedi.

Çalışanlarının yüzde 70’i kadın olan Acarsoy Tekstil fabrikası; Zara, H&M, Bershka, Pull &Bear gibi dünya markaları için iplik üretiyor. Yoksulluğa Feminist İsyan kampanyasından kadınlar da Zara ve H&M mağazalarına gitti; giysilerin üzerine etiketler asarak fabrikada kadın işçilere yaşatılanları teşhir etti. Etiketlerde “Bu ürünü üreten kadın işçiler, haklarını aradıkları için işten atıldı”, “Öz İplik-İş Sendikası’na üye oldukları için tazminatsız işten çıkarılan 4 kadın işçi, Acarsoy Tekstil fabrikası önünde neredeyse 150 gündür direniyor. Bu direniş hepimizin, tüm kadınların. Acarsoy işçisi kadınlar işe geri alınsın” ifadeleri yer aldı.

Mağazalarda yapılan bu eylemin video ve fotoğrafları, dün akşam (8 Ağustos) saat 21.00’de Twitter’da #AcarsoydaKadınlarKazanacak etiketiyle düzenlenen sosyal medya eyleminde paylaşıldı.

Kadın dayanışması büyüyecek

Yoksulluğa Feminist İsyan kampanya grubu, geçen haziran ayında da Bursa’ya giderek direnişteki Acarsoy işçisi kadınlara destek ziyaretinde bulunmuştu. Kadın işçilerin sendikalı olarak işlerine geri dönmesi için dayanışmayı büyüteceklerini duyuran feministler, fabrikanın üretim yaptığı tekstil devi INDITEKS’in Etik Komitesi’ne bir mektup yazmıştı. Mektupta, “Türkiye’deki imalatçılarınızdan biri olan Acarsoy Tekstil, yayımladığınız İmalatçılar ve Tedarikçiler için Davranış Kuralları’nı feci şekilde ihlal ediyor. İşlem yapmayı düşünüyor musunuz?” sorusuna yer verilmişti.
Acarsoy Tekstil’de direnen kadın işçilerle dayanışmak için başlatılan sosyal medya eylemi, bu akşam (9 Ağustos Salı) saat 21.00’de, #AcarsoydaKadınlarKazanacak etiketiyle devam edecek.

Paylaş:

Benzer İçerikler

Diyarbakır’da cami önünde Kur’an-ı Kerim okuyarak geçimini sağlayan, engelli bir oğlu olan Rojda, ‘’Ama kendime de bir dua ediyorum. İnşallah oğlum benden önce ölür diye. Bakacak kimsesi yok. Ölüm fakirlikten ve kimsesizlikten iyidir’’ diyor.
Tatil öncesi meclise getirilmesi beklenen 9. Yargı Paketi’nin içindeki “etki ajanlığı” düzenlemesinin kadın ve LGBTİ+’ların güçlenme ve dayanışma mekanizmalarını nasıl etkileyeceğini Mor Çatı ve Kadının İnsan Hakları Derneği ile konuştuk.
Hatay’da yanında çalışan çocuğu istismar eden kuaför Mahmut Altun, mahkemede “rızası vardı” diyerek suçunu itiraf etti, mahkeme faili serbest bıraktı. Fail ve yakınlarının tehdit ettiği çocuk ve aile adalet ve dayanışma bekliyor.
Türkiye’deki göç politikası -hükümetiyle, muhalefet partileriyle- göçmen düşmanlığı üzerinden yükselirken göçmenlerse yaşamsal haklarından gördükleri muamelelere kadar her alanda hak ihlalleriyle karşı karşıya geliyorlar. Bunların başında Geri Gönderme Merkezleri bulunuyor.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!