Acarsoy’da kadınlar kazanacak!

Yoksulluğa Feminist İsyan, Acarsoy Tekstil’de 5 aydır direnişlerini sürdüren 4 kadın işçiyle dayanışmak amacıyla hem fabrikanın üretim yaptığı ünlü markaların mağazalarında hem de sosyal medyada eylem yaptı. Feministler, “Sendikalı oldukları için işten atılan kadın işçiler geri alınsın! Acarsoy’da kadınlar kazanacak!” dedi.
Paylaş:

Bursa Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Acarsoy Tekstil fabrikasında, Hak-İş’e bağlı Öz İplik-İş Sendikası’na üye oldukları için işten çıkarılan 4 kadın işçinin başlattığı direniş, yarın (10 Ağustos) 150’inci gününe giriyor. Feministler, hem Acarsoy Tekstil’in üretim yaptığı Zara ve H&M’in mağazalarında hem de sosyal medyada eylem yaparak, bir kez daha direnişteki kadın işçilerin işe geri alınmasını istedi.

Çalışanlarının yüzde 70’i kadın olan Acarsoy Tekstil fabrikası; Zara, H&M, Bershka, Pull &Bear gibi dünya markaları için iplik üretiyor. Yoksulluğa Feminist İsyan kampanyasından kadınlar da Zara ve H&M mağazalarına gitti; giysilerin üzerine etiketler asarak fabrikada kadın işçilere yaşatılanları teşhir etti. Etiketlerde “Bu ürünü üreten kadın işçiler, haklarını aradıkları için işten atıldı”, “Öz İplik-İş Sendikası’na üye oldukları için tazminatsız işten çıkarılan 4 kadın işçi, Acarsoy Tekstil fabrikası önünde neredeyse 150 gündür direniyor. Bu direniş hepimizin, tüm kadınların. Acarsoy işçisi kadınlar işe geri alınsın” ifadeleri yer aldı.

Mağazalarda yapılan bu eylemin video ve fotoğrafları, dün akşam (8 Ağustos) saat 21.00’de Twitter’da #AcarsoydaKadınlarKazanacak etiketiyle düzenlenen sosyal medya eyleminde paylaşıldı.

Kadın dayanışması büyüyecek

Yoksulluğa Feminist İsyan kampanya grubu, geçen haziran ayında da Bursa’ya giderek direnişteki Acarsoy işçisi kadınlara destek ziyaretinde bulunmuştu. Kadın işçilerin sendikalı olarak işlerine geri dönmesi için dayanışmayı büyüteceklerini duyuran feministler, fabrikanın üretim yaptığı tekstil devi INDITEKS’in Etik Komitesi’ne bir mektup yazmıştı. Mektupta, “Türkiye’deki imalatçılarınızdan biri olan Acarsoy Tekstil, yayımladığınız İmalatçılar ve Tedarikçiler için Davranış Kuralları’nı feci şekilde ihlal ediyor. İşlem yapmayı düşünüyor musunuz?” sorusuna yer verilmişti.
Acarsoy Tekstil’de direnen kadın işçilerle dayanışmak için başlatılan sosyal medya eylemi, bu akşam (9 Ağustos Salı) saat 21.00’de, #AcarsoydaKadınlarKazanacak etiketiyle devam edecek.

Paylaş:

Benzer İçerikler

Hatay Samandağ’daki kadınlara Mor Tır’ın getirdiği malzemeleri dağıtan feministler, izlenimlerini aktardı. Kadınların yaslarını bile yaşayamadığı ve yine yalnız bırakılmaktan korktuğunu anlatan feministler, dayanışmayı akut ihtiyaçların da ötesine taşıyarak sürdürülebilir kılmanın önemine dikkat çekti.
Kadıköy’de bir araya gelen kadınlar ve LGBTİ+’lar hükümete istifa çağrısı yaptı; “Hayatlarımızı yok eden erkek egemen devlete karşı tek güvencemiz mücadelemiz, birlikteliğimizdir. Biat etmedik, etmeyeceğiz, yeniyi biz kuracağız. Şiddetin ve sömürünün olmadığı eşit ve özgür bir yaşamı birlikte mücadelemizle kuracağız” dedi.
Depremin yıktığı Hatay’da çalışma yürüten feminist/kadın örgütleri, Hatay Afet Kadınlar Birlikte Güçlü çatısı altında birlikte mücadele kararı aldı. Zorla tahliye edilmek istenen Sevgi Parkı’nda açıklama yapan kadınlar, “Yıkılan şehirleri ve yaşamı kadın dayanışmamızla yeniden kuracağız, hiçbir yere gitmiyoruz” dedi.
Bir yanda uyuyamayan, sürekli tetikte olan, çocukları etkilenmesin diye yasını bile yaşayamayan kadınlar; çadırlara kapatılan kız çocukları… Diğer yanda bu kadim kenti yeniden kurabilecek kadar güçlü “elleri olan”, müthiş bir dayanışma… KADAV’dan Arzu Aydoğan, Antakya’dan izlenimlerini aktarıyor; “Bu şehirden asla vazgeçmeyeceğiz” diyor.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!