Erkek adalet değil gerçek adalet!

2017’den beri devam eden Şengül Karaca davasında beklenmeyen bir son yaşandı. Tutuksuz yargılanan Hasan Aydın müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
Paylaş:
İpek Deniz
İpek Deniz
ipekkdeniz@gmail.com
İpek Deniz    ipekkdeniz@gmail.com

2017’den beri devam eden Şengül Karaca davasında beklenmeyen bir son yaşandı. Tutuksuz yargılanan Hasan Aydın müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul Firuzağa İlkokulunda görev yapan öğretmen Şengül Karaca 4 Mayıs 2017 gecesi, saat 02:00 sularında 17 yıldır beraber yaşadığı erkek arkadaşı tarafından evinin camından itilerek öldürüldü. 26 Eylül 2017 tarihinde görülen ilk duruşmada Şengül Karaca’nın erkek arkadaşı Hasan Aydın ve avukatı, Şengül’ün intihar eğiliminde olduğunu söylemiş “Atlamasın diye engel olmak istedim” dediği duruşmalarda tek görgü tanığı Ertuğrul Karakuş, bir kadının bağırdığını duyduğunu, arkasından 2 elin kadını aşağıya doğru ittiğini gördüğünü şeklinde ifade vermişti. Tek tanık 2018 yılında hayatını kaybetmiş, hakkında müebbet hapis istemiyle dava açılan Hasan Aydın üçüncü duruşmadan sonra delil yetersizliğinden tutuksuz yargılanmasına karar verilmişti.

Erkek adalet değil, gerçek adalet ve intihar değil cinayet söylemiyle çıkılan adalet arayışında, Şengül Karaca’nın cinayet haberleri basın yoluyla da, erkek adalete hizmet edecek şeklinde yapılmıştır. Haberlerin tamamında “alkol alarak eve gelen” ibaresine yer verilmiş, öldürülmenin gerekçesiymiş gibi gösterilmiş, sanık Hasan Aydın da “Şengül ilaç kullanıyordu intihar eğilimi vardı” şeklinde ifade vermiştir.

“O evde normal bir durum olmadığını görebilirsiniz”

Mahkeme söz konusu ilacın böyle bir etkisi olup olmadığının araştırılması için Adli Tıp Kurumu’na yazı yazmış, Adli Tıp Kurumu’ndan gelen cevap yazısını okuyan mahkeme başkanı ‘’ilacın intihara yol açan etkisinin olmadığını ancak maktulün ilacı alkollü içki ile almış olmasından kaynaklı ani karar verebilme, risk alma, cesaret gibi yan etkileri olabileceğini’’ aktarmıştır. Adli Tıp Kurumu’ndan gelen bir başka rapora göre ise olay yerinde bulunan pantolonun üzerindeki kanın sanık Hasan Aydın’a ait olduğu tespit edilmiştir şeklindedir. Gelen belgeler üzerine söz verilen sanık Aydın, “Kendini attıktan sonra aşağı inmeden eşofmanı çıkarıp pantolon giymiştim. Pantolondaki kan nasıl oluştu bilmiyorum belki de kendime zarar vermişimdir” şeklinde bir açıklamada bulunmuştur. Feminist Avukat Meriç Eyüboğlu da sanığın savunmasındaki çelişkileri şu cümlelerle değerlendirip savunma yapmıştı; Evin cinayet günü bir kavga yaşanmış şeklinde dağınık olduğunun olay yeri inceleme tutanağında da mevcut olduğunu hatırlattı. “Kırık durumda bardaklar, dağınık durumda makyaj malzemeleri, kırık porselen vs. Koltuk üzerinde kan lekesi bulunan pantolon da var. Ev korkunç dağınık felaket halde. O evde normal bir durum olmadığını görebilirsiniz. Sanığın savunmasında çelişki ve açıklanamayan hususlar var. Yıllardır birlikte olduğunuz kadın sinir krizi geçirip cama çıkıyor müdahale etmiyorsunuz ama nasıl bir soğukkanlılıksa polisi, acil yardımı aramıyor üzerindeki pijamayı çıkarıp pantolonu giydiğini söylüyor. Tanık ifadeleri bile bu kadar net iken, maddi gerçeğe ulaşmak için dikkate alınması gerekir” diyerek keşif talebinde bulundu. Mahkeme, 11 Mayıs’ta Sokak ve ev için keşif kararı yapılmasına karar verdi. Sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren Mahkeme heyeti, cansız konu manken ile olay yerinde keşif yapılmasına karar verdi. Ancak konu mankeni getirilmemiş, Karaca’nın düştüğü yere karton kutu konularak tespitlerde bulunulmuştur.

İntihar değil cinayet

Şengül öğretmeni camdan atarak ölümüne yol açtığı iddia edilen Hasan Aydın 7 Aralık 2018’ deki duruşmada tahliye edilmiş, 15 Ekim 2019 da ise suçu işlediği sabit olmadığından adli tıp raporlarına rağmen beraat etmişti. Bu kararın kabul edilebilir bir yanı yoktu ve dava bir üst mahkemeye taşınmıştı. İstinaf mahkemesine taşınan davanın ilk duruşması sanık ve avukatının gelmemesi sonucu ileri bir tarihe ertelenmiş, o tarihte 04.10.2021 olmuştur. Feminist Avukat Meriç Eyüboğlu ve davanın takipçisi KESK İstanbul Kadın Meclisi Şengül Karaca davasında hazır bulundu, intihar değil cinayet demek için!

2017 den bu yana süren dava, kadın cinayetlerinde uygulanan iyi hal indirimleri, cezasızlık politikaları Şengül Karaca davasında da tutuksuz yargılanma ile benzer şekilde sonuçlanacağı fikri yaratmıştı. Ama öyle olmadı! Şengül Karacanın katili Hasan Aydın tutuklandı!

“Kadın davalarında uzun süredir hiç gerçekleşmeyen hukuk mucizesi oldu.”

Feminist Avukat Meriç Eyüboğlu; “Uzun zamandan sonra ilk kez güzel bir haber aldık, İstinaf Mahkemesinde buluştuk. İntihar mı cinayet mi yargılama boyunca tartışıldı ve maalesef beraat kararı verildi. Üstelik doğrudan görgü tanığı vardı, kendisinin pencereden, 17 yıldır beraber yaşadığı hayat arkadaşı tarafından itildiğini gördüğünü söyledi. Buna rağmen beraat kararı verilmişti. Dosyada çok büyük eksiklik vardı. İstinaf Mahkemesine daha önce de geldik. Sanığın ve avukatının olmaması nedeniyle mahkeme karar vermedi ve erteledi. O günde anlattık, bugün tekrar anlattık ve yargılamanın sonunda bugün bir hukuk mucizesi yaşadık ki kadın davalarında uzun süredir hiç gerçekleşmeyen hukuk mucizesi oldu. Önce savcı cezalandırılmasını ve tutuklanmasını istedi. Kaygılı ve gergin bir bekleyişti bizim için. Karar arasından sonra mahkeme kararı açıkladı ve önce verilen beraat kararını kaldırdı ve sanığın tutuklanmasına ve kasten adam öldürme nedeniyle cezalandırılmasına karar verdi. Bunun için tabi ki mutluyuz ama buruk bir sevinç bizimkisi. Şengül Karaca burada değil ve geri dönmeyecek, ölüm geri dönüşü olan bir durum değil. Ama erkek adalet değil gerçek adalet, intihar değil cinayet diye yola çıktığımız bir yargılamanın sonucunda bu noktaya varmak çok uzun sürse de bizi sevindirdi. Kadınlar öldürüldükten sonra gelen adalet değil, kadınlar yaşarken adaletin işlemesini istiyoruz.”

Paylaş:

Benzer İçerikler

Mart 2023’te, çalıştığı hastanede doktorun cinsel saldırısına maruz kalan hemşire arkadaşımızın şikayeti sonucu açılan dava 25 Ocak’ta karara bağlandı. Erkekleri aklamaya adanmış yargı tüm delilleri görmezden geldi, faile beraat verdi. Karara tepki gösteren kadınlar yargı mekanizmalarının “Kadının beyanı esastır” ilkesini tanımasını istedi.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!