Feministlerden Hatay için dayanışma çağrısı

Adıyaman'a Mor Tır gönderen feministler, şimdi de Hatay için malzeme topluyor. Afet için Feminist Dayanışma’dan yapılan çağrıda, “Doğrudan Hatay’a ulaştıracağımız ihtiyaçları gelin beraber toplayalım, feminist dayanışmamızı büyütelim” dendi.
Paylaş:

Depremzede kadınlar, LGBTİ+’lar ve çocuklarla dayanışmak için geçtiğimiz günlerde İstanbul’dan Adıyaman’a Mor Tır gönderen Afet için Feminist Dayanışma Grubu, şimdi de Hatay için malzeme toplanacağını duyurdu.

Gruptan yapılan çağrıda, malzeme toplama merkezlerinin cumartesi, pazar ve pazartesi günleri, 14.00-20.00 saatleri arasında açık olacağı belirtildi. Bu merkezler, Beyoğlu’ndaki Feminist Mekân ve Kadıköy’deki Eğitim Sen 2 No’lu Şube olarak belirlendi.

Hatay için oluşturulan ihtiyaç listesi ise şu şekilde:

  • Kadın külotu
  • Tuman
  • Ped
  • Kadın çorap
  • Terlik (önü kapalı, plastik)
  • Şampuan
  • Çamaşır deterjanı (elde yıkama)
  • Diş fırçası
  • Diş macunu

Bu liste, bölgeden gelen talepler doğrultusunda güncelleniyor. Güncel listeye Afet için Feminist Dayanışma’nın Twitter hesabından (@afeticinfeminst) ulaşmak mümkün. Çağrıda, liste dışındaki malzemelerin getirilmemesi rica ediliyor.

Paylaş:

Benzer İçerikler

Emine, hayatı boyunca kayıtdışı çalışmış tarım işçisi bir kadın… Emekli olabilmek için 11 yıldır sigorta primlerini kendisi ödüyordu. Önce devlet prim ücretlerine fahiş zam yaptı, ardından deprem oldu. Şimdi Hatay’da derme çatma bir çadırda yaşam mücadelesi veriyor. “Artık prim ödemem mümkün değil, emeklilik benim için hayal oldu” diyor.
Hatay’da kadınların 8 Mart eyleminde kurdukları yaşam zincirine katılan HDP Milletvekili Züheyla Gülüm, eylem öncesinde Kadınİşçi’ye konuştu.
Hatay Samandağ’daki kadınlara Mor Tır’ın getirdiği malzemeleri dağıtan feministler, izlenimlerini aktardı. Kadınların yaslarını bile yaşayamadığı ve yine yalnız bırakılmaktan korktuğunu anlatan feministler, dayanışmayı akut ihtiyaçların da ötesine taşıyarak sürdürülebilir kılmanın önemine dikkat çekti.
Şiddet dolu evliliğini zor da olsa bitirmiş, yeni bir hayat kurmuş, kendi ayakları üzerinde duran bir kadın… Depremde yalnız evini, işini ve sevdiklerini değil, özgürlüğünü de kaybettiğini söylüyor. “Önce iş bulmam lazım” diyor, “Yoksa asla özgür bir alanım, kendi hayatım olmayacak. Tek istediğim kendime ait bir hayat.”
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!