Feministlerden tüm markalara çağrı: “Tek seferlik ped bağışı yetmez!”

Menstrüel ürün bağışlarının afet bölgesine ulaştırılmadığına dikkat çeken feministler, devlete sorumluluğunu hatırlattı, markalara ise “Tek seferlik bağışların ötesinde acil ve uzun vadeli bağış planlarınızı açıklayın” çağrısı yaptı.
Paylaş:

Afetlere Karşı Feminist Dayanışma Grubu, deprem bölgesindeki kadınlara ped ve tampon gibi ürünlerin hızlıca ulaştırılması için bu ürünlerin üretimini ve satışını yapan tüm marka ve şirketler ile kamu kurumlarına çağrı yaptı.

Sosyal medyadan #acilihtiyaç etiketiyle yapılan çağrıda tek seferlik bağışın yeterli olmadığı, acil ve uzun vadeli bağış planları ile sürdürülebilir ve şeffaf yardım politikalarının açıklanması gerektiği vurgulandı.

Menstrüel ürünlerin tedarikinden kamu kurumlarının sorumlu olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, AFAD ve belediyeler, menstrüel ürünlerin acilen ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasını koordine etsin” dendi.

Fotoğraf: AA

Paylaş:

Benzer İçerikler

Çalışma Bakanı’nın 1 Mayıs ve Taksim açıklamasındaki tek doğru “hatırlamak” üzerine. Ancak kimin hatırladığı, hatırlattığı ve kimin hafızasından doğru baktığımız önemli olan… Biz de feministlere sorduk, onlar da anlattı: “Devlet ‘buyurun’ demedi, biz açtık o yolları!”
Üç yıldır yayın hayatını sürdüren kadınların ücretli, ücretsiz emek deneyim, talep ve direnişlerini dile getirmek için hak haberciliği yapan sitemiz Kadınİşçi, Metin Göktepe Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü. Yolumuzu aydınlatan ve halkın, sınıfın gerçeklerini aktarırken yaşamını yitiren Metin Göktepe’yi saygıyla anıyoruz.
Yoksulluğa, erkek şiddetine, savaşa, emek sömürüsüne karşı sokakları terk etmeyeceklerini vurgulayan kadınlar, “Haklarımız, hayatlarımız için mücadelemizi büyüteceğiz” dedi.
6 Şubat depreminin birinci yılındayız. Bu büyük felakette 11 ilde binlerce insan yaşamından olurken, devlet geride kalanların hayatını kolaylaştıracak hiçbir şey yapmadı. İnsanlar çoğu zaman dayanışma ile ayakta kaldı. Depremin her türlü yükünü çekmek zorunda kalan kadınların sorunlarına kulak verenler ise yine kadınlardı. Bölgede çalışma yürüten Kadın Savunma Ağı,  Afet İçin Feminist Dayanışma, Mor Dayanışma, Kadın İşçi’den arkadaşlarımızla kadınların dertlerini, deneyimlerini konuştuk.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!