Feministlerden tüm markalara çağrı: “Tek seferlik ped bağışı yetmez!”

Menstrüel ürün bağışlarının afet bölgesine ulaştırılmadığına dikkat çeken feministler, devlete sorumluluğunu hatırlattı, markalara ise “Tek seferlik bağışların ötesinde acil ve uzun vadeli bağış planlarınızı açıklayın” çağrısı yaptı.
Paylaş:

Afetlere Karşı Feminist Dayanışma Grubu, deprem bölgesindeki kadınlara ped ve tampon gibi ürünlerin hızlıca ulaştırılması için bu ürünlerin üretimini ve satışını yapan tüm marka ve şirketler ile kamu kurumlarına çağrı yaptı.

Sosyal medyadan #acilihtiyaç etiketiyle yapılan çağrıda tek seferlik bağışın yeterli olmadığı, acil ve uzun vadeli bağış planları ile sürdürülebilir ve şeffaf yardım politikalarının açıklanması gerektiği vurgulandı.

Menstrüel ürünlerin tedarikinden kamu kurumlarının sorumlu olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, AFAD ve belediyeler, menstrüel ürünlerin acilen ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasını koordine etsin” dendi.

Fotoğraf: AA

Paylaş:

Benzer İçerikler

Tekstil sektörünün ağırlıklı olduğu Malatya’da depremden iki hafta sonra fabrikalar açıldı. Civardaki konteynerler işçi kamplarına dönüştürülürken kadın ve çocukların buralarda kalmasına izin verilmediğinden, kadınların çoğu fabrika dışına itilmiş. Bazı kadınlar ise güvenlik ve hijyen sorunları nedeniyle ücretli işlerini bırakmışlar.
Bölgede deprem öncesinde, evlere temizliğe ve bağ bahçe işlerine giden kadınların hepsi düşük ücretlerle, sigortasız çalışıyorlardı. Düzenli işlerde çalışanlar için bile asgari ücret lükstü. Temizlik işi yapanlar, şimdi de hasarlı evlerde can güvenliği tehdidiyle karşı karşıyalar.
Kahramanmaraş’ın Merkez ve Pazarcık ilçelerinde kadınlarla konuşuyoruz. Tuvalet ve banyo sorunları hâlâ çözülmemiş. Aşevlerinin çoğu bölgeyi terk ederken yemek yapma, çamaşır yıkama zorunluluğu kadınların bellerini iyice büküyor. Kapanan fabrika ve atölyeler nedeniyle işsizlik de gelir düşüklüğü de had safhada…
“Gerçekten doğayla dost, ekolojik, kültürlerin korunmasına uygun, bir arada olmayı savunan bir kenti inşa etme planımız var. Elbette cinsiyetçi olmayan, kadın odaklı. Şu açıdan çok umutluyuz; Hatay’da halk bunu istiyor.”
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!