İstanbul Sözleşmesinin feshine karşı Bursa’da kadınlar: “Ehh yetti be!” dediler

Bursa’da kadınlar, diğer şehirlerdeki hemcinsleri ile eş zamanlı olarak bir eylem gerçekleştirdiler. Kadınlar 1 Temmuz Perşembe günü 19.00’da  Fomara Meydanı’nda bir araya gelerek polis barikatını aşıp  Kent Meydanı’na kadar yürüdü.
Paylaş:
Ferhan Petek
Ferhan Petek
ferhan.petek@gmail.com
Ferhan Petek    ferhan.petek@gmail.com

Bursa’da kadınlar, diğer şehirlerdeki hemcinsleri ile eş zamanlı olarak bir eylem gerçekleştirdiler. Kadınlar 1 Temmuz Perşembe günü 19.00’da  Fomara Meydanı’nda bir araya gelerek polis barikatını aşıp  Kent Meydanı’na kadar yürüdü.

Bursa’da kadınlar Bursa Kadın Platformu öncülüğünde bir araya geldi. Önlerine çıkan engelleri tanımayan kadınlar, kendi gelecekleri ve hemcinslerine yönelik şiddete karşı polis barikatlarını da aşarak Fomara Meydanı’ndan Kent Meydanı’na kadar sloganlar eşliğinde yürüdü. Cumhurbaşkanı onayı ile İstanbul Sözleşmesi’nden çekilen Türkiye’de, kadınların güvende olmadığının altının çizildiği eylem, yalnızca Bursa’da değil Türkiye’nin dört bir yanında eş zamanlı olarak gerçekleşti. Bu eylemler kadının daha fazla susamayacağının kanıtı ve kadının gördüğü her türlü şiddete, çocuk gelinlere, faili aslında malum olan kadın cinayetlerine bir  “Ehh yetti be!”  demekti.

Bursalı kadınlar polis barikatlarını aşarken “Çıplak arama işkencedir!”, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır!”, “LGBTI+ vardır!” gibi sloganlar attılar. Ayrıca ellerindeki pankartlarda yasaların koruyamadığı erkekler tarafından öldürülen kadınların isimleri de yazıyordu. Kent Meydanı’na ulaşan kadınlar toplanma alanında bir de basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasında İstanbul Sözleşmesi’nin kadın yaşamları için bir güvence olduğu ve hiçbir kadının bu sözleşmeden vazgeçmeyeceği vurgulandı. Topluluk adına bildiriyi okuyan Buse Satır “Cezasızlık politikasıyla faillere ortaklık eden bir devlet bu şiddetin ve cinayetlerin suç ortağıdır. Göstermelik komisyonlar, torba yasalar ve düzenlemelerle hakikat çarpıtılamaz. Gerçeklerin üstü örtülmesin, bir kişi daha aramızdan ayrılmasın, şiddete karşı somut adımlar atılsın diye İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz!” dedi ve kadınların taleplerini şu şekilde sıraladı:

Eşit yurttaşlık hakkı

  • Eşit yurttaşlık hakkımızın garanti altına alınması için hayatın her alanında somut adımlar atılmasını istiyoruz.
  • Toplumsal cinsiyet eşitliğinin yasalarda ve hayatın her alanında sağlanmasını istiyoruz.
  • Çocuk yaşta evlilikleri ve çocuk istismarını önlemek gerekirken aksine teşvik eden, kolaylaştıran ya da göz yumanların soruşturulmasını ve cezalandırılmasını istiyoruz.
  • Tüm şüpheli kadın ve LGBTİ+ ölümlerinin mercek altına alınmasını, faillerin ve soruşturmaların kapatılmasında rolü olanların cezalandırılmasını istiyoruz.
Paylaş:

Benzer İçerikler

Kadının İnsan Hakları-Yeni Çözümler Derneği’nin yayımladığı bilgi notunda, bağımsız kadın örgütleri başta olmak üzere sivil toplumun yardımlarının önü kesilirken, toplumsal cinsiyet karşıtı iktidara yakın bazı grupların bölgedeki afet koordinasyonunda aktif olarak yer aldığına dikkat çekildi.
Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası yeni kurulmuş bağımsız sendikalar içinde eylemleri ile dikkat çekiyor. Sendika uzun bir hazırlık sürecinden sonra geçtiğimiz günlerde kadın komisyonunu da oluşturdu. Kreş, eşdeğerde işe eşit ücret gibi patronları zorlayacak somut talepleri başlangıçtan itibaren sendikal mücadelenin konusu haline getirerek, önemli adımlar atıyorlar.
Bu ülkede kadınlar bir yüzyıldır sahnelere çıkıyor. Bunu erkekler bahşettiği için değil, önlerinde engel olarak duran erkeklik ahlakını, gelenek ve görenekleri yendikleri için. Erkeklerin doğuştan sahip oldukları hakları yüz yıllarca direnerek kazandı kadınlar.  Haklarımızdan bir tekini bile vermeye tahammülümüz yok.
Taylan Acar ve Şemsa Özar’ın hazırladığı Beden, Emek, Aile- Türkiye’de Kadınlık Halleri- isimli kitap geçtiğimiz günlerde Metis Yayınları’ndan yayımlandı. Kitap “9 Mart 2018’de Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen “Birinci Ferhunde Özbay Anma: Türkiye’de Aile, Evlilik ve Kadın İstihdamı” başlıklı Konferans’ta sunulan makalelerden oluşuyor. Arkadaşımız Zuhal Esra Bilir kitap vesilesi ile Şemsa ve Taylan Hocalarla konuştu. 
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!