İyi ki de kimseyi dinlememişim

Diyarbakırlı Zeynep’in  hobi olarak başladığı ‘deri çanta’ yapımı boşandıktan sonra geçim kaynağı oldu.  Beş çocuk annesi Zeynep Batal iki aylık kursa gitti, daha sonra usta öğretici belgesi aldı. Şu anda profesyonel olarak bu işi yapıyor. Kadınlara bir de tavsiyesi var; “eşlerinize güvenmeyin”
Paylaş:
Gülbahar Altaş
Gülbahar Altaş
gulbahar.altash@gmail.com
Gülbahar Altaş        gulbahar.altash@gmail.com

Diyarbakırlı Zeynep’in  hobi olarak başladığı ‘deri çanta’ yapımı boşandıktan sonra geçim kaynağı oldu.  Beş çocuk annesi Zeynep Batal iki aylık kursa gitti, daha sonra usta öğretici belgesi aldı. Şu anda profesyonel olarak bu işi yapıyor. Kadınlara bir de tavsiyesi var; “eşlerinize güvenmeyin”

Zeynep’in hikâyesi 19 yaşında evlendikten sonra değişti. Evliliğinden dolayı 14 yıl İran’ın başkenti Tahran’da kaldıktan sonra Diyarbakır’a dönen Zeynep, kentteki Aile Destek Merkezi’ni ziyaretinde, el işi deri çantanın dikkatini çekmesiyle, iki aylık kursa gitti.

Fuarlara katılıyor

Sevdiği bu işi 17 yıllık evliliğini sonlanmasından sonra geliştiren Zeynep, usta öğretici belgesini aldı ve geçimini bu işten sağlamaya başladı. Yaklaşık üç yıldır sevdiği işi profesyonel olarak da yapan Zeynep Batal, Kadınİşçi’ye deri çanta işine başlama hikâyesini, şöyle anlattı:

“Bu işi sevdim ve merak sardım, iki aylık kursa gittim. İyi ki de gitmişim. Yaklaşık üç yıldır da profesyonel bir şekilde yapıyorum. İlkokul mezunuydum, açık öğretimde ortaokulu bitirdim şu anda lisedeyim. Meslek Edindirme’de (MEKSA) deri üzerine saraciye eğitimi aldım. Şu an kendime ait atölyede çalışmayı sürdürmekle birlikte, usta öğreticiyim ve bundan sonra yeni ustalar yetiştirmeye çalışacağım.”

Türkiye genelinde yapılan fuarlara katılıyor, farklı kentlere ürünlerini yolluyor, toptan sipariş alıp birçok hemcinsine de istihdam alanı oluşturan Zeynep, iş sahasını geliştirmeyi hedefliyor.

“Hobi olarak başladığımın bu işin bu aşamaya geleceğini düşünmemiştim”  Batal, sözlerine şunları ekliyor:

“Aldığım her siparişi farklı yapıyorum. Müşteri aynı modeli talep etse dahi ben mutlaka aksesuar, renk, ebatı vs. bir şekilde farklı yapıyorum. Müşterimdeki çantanın her zaman tek olmasını istiyorum. Sadece yapabilirim diyerek bu işe giriştim. Çini işi ile de ilgileniyorum yalnız çini benim için bir hobi hafif bir müzik eşliğinde kafa dinliyorsunuz aslında.”

İşe ilk başladığında çevresinde olumsuz yorumlarla karşılaştığını belirten Zeynep, “Yapılan tüm olumsuz yorumlara kulaklarımı tıkadım. İyi ki de kimseyi dinlemedim. Benim en büyük şansım, ailemin desteğinin olmasıdır ve her türlü desteklerini benden esirgemediler” diyor.

Deride çok çeşit var ama kendisini en çok vaketa yapının zorladığını söyleyen Zeynep:

“Vaketa üzerine tüm işlemleri kendimiz yapıyoruz. Desenler, kabartmalar yapıyoruz. Çantanın büyüklüğü ve desenine göre yapım süresi de değişiyor. Çantalarım yüzde yüz el işidir. Makine kullanmıyorum, astarından tutun sapına kadar, her şey elle yapılır. Kendinden desenli derilerle yaptığımızda bir cüzdan bir günümüzü alıyor.”

Biraz cesaret devamı mutlaka geliyor

Her işin olduğu gibi yaptığı işin de zorluluk ve sorumluluğunun olduğunu dile getiren Zeynep, “Bahanelere sığınsaydım bu aşamaya gelemezdim. Bazı konularda fedakârlık yapmak zorundayız. Uykumdan ve gezmelerimden feragat etmek zorundayım. Aksi durumda bir şeyleri başaramazdım. Bu işle beş çocuğumu okutuyorum. Büyük oğlum şehir dışında üniversite okuyor.

Biz kadınlar gerek özel hayatta, gerekse çalışma yaşamında farklı sorunlarla karşılaşıyoruz. Boşandıktan sonra da çocuklarımın geleceği için bu yola girdim, iyi ki de girmişim keşke daha erken girseydim. Kadınlara biraz cesaret diyorum, zaten cesaret etseler devamı da geliyor. Eşlerine bel bağlamasınlar.  Kimsenin yuvası bozulmasın ama olmuyorsa da zorlamanın bir anlamı yok. Nasıl geçinirim diye korkmasınlar, ‘rızkı veren hüdadır, kula minnet eylemem’ diye çok güzel bir laf vardır. Kendilerine ve güçlerine güvensinler.”

Paylaş:

Benzer İçerikler

Gösterilecek içerik bulunamadı!
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!