Kadın Forklift Operatörleri geliyor: Erkek mesleği olmaktan çıkaracağız

Kurumların yaptığı eğitimlerden bazıları kadınlara kapalı iş alanlarının açılmasına katkıda bulunuyor. Şimdiye kadar erkek ağırlıklı Forklift Operatörlüğü’nde sertifikalı kadın eğitimi de öyle bir şey. Kursiyer kadınlarla konuştuk.
Paylaş:
Bahar Gök
Bahar Gök
bihargok1982@gmail.com
Bahar Gök     bihargok1982@gmail.com

Kurumların yaptığı eğitimlerden bazıları kadınlara kapalı iş alanlarının açılmasına katkıda bulunuyor. Şimdiye kadar erkek ağırlıklı Forklift Operatörlüğü’nde sertifikalı kadın eğitimi de öyle bir şey. Kursiyer kadınlarla konuştuk.

Gebze Ticaret Odası ve Özel Adem Ceylan Final Teknik Koleji’nin ortaklaşa düzenlediği, kadınların iş hayatında daha fazla yer almalarını desteklemek için 100 kadına iş güvenceli Forklift Operatörlüğü eğitimi başladı. 200 TL’ye verilen eğitim için aranan tek şart başvuracak kadınların aktif çalışmıyor olması. Eğitime katılan kadınlar, aldıkları dersler ve uygulamalı eğitim sonunda MEB’in düzenleyeceği yazılı ve uygulamalı sınavlara girecekler. Sınavdan 70 ve üzeri puan alan kursiyerler sertifikayı almaya hak kazanacak. Sertifikasını alan kadınlar talep eden firmaların deposunda forklift operatörü olarak işbaşı yapacaklar. Yemek ve servis olanaklarının da içinde yer aldığı 10 günlük eğitimler gruplara ayrılmış olarak devam ediyor. Ağustos ayının sonuna kadar Gebze Ticaret Odası’nın internet sitesi üzerinden form doldurarak başvuru yapılabilecek. Başvurusu kabul edilen kadınlar 4 adet fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi, sabıka kaydı, diploma fotokopisi, sağlık raporu (G sınıfı sürücü olur raporu, iş makineleri için) ve HES kodunu istenilen tarihte Gebze Ticaret Odası’na teslim edebilecek.

Teknik detaylar öğretiliyor

Teorik eğitim, çalışılacak alandaki iş güvenliği tedbirleri, iş kazası riski, iş makinelerinin kullanım alanları, tanıtımları gibi teknik detayları içeriyor. Uygulamalı eğitimde forkliftin kullanılması, yük indirme/kaldırmanın yanı sıra dar alanlarda manevra yapma kabiliyeti geliştiriliyor ve riskler denenerek öğretiliyor.

12 Temmuz 2021 tarihinde, başlayan gruptaki kursiyerlere, eğitime katılma nedenlerini, beklentilerini ve kadın çalışanların elle sayılamayacak kadar az olan bir alanda çalışmak konusunda bir kaygıları olup olmadığını sorduk.  Uygulamalı derslere başlandığında Forklift operatörlüğünün çok zevkli bir iş olduğunu fark ettiklerini söyleyen kadınlar yeni bir meslek edinecek olmalarının heyecanını da yaşıyorlardı. Kimisi GEBZETO ilanlarından, kimisi arkadaşlarından duyarak başvurmuş ve yapabilir miyim diye tereddüte düşmemişler.

Neden olmasın?

30’lu yaşların başında olan Derya kursu duyduğunda Google görsellerden bakmış. Kadınların çok rahat kullandıklarını görmüş ve “neden onlardan biri ben olmayayım” demiş kendine. İki çocuk annesi bekar genç bir kadın olarak başvurduğu fabrikalarda lise mezunu olma şartının aranmasından dolayı uzunca bir süredir işsizmiş. Zamanında lise diplomasını ne yapayım dedim bunu da öyle düşünmeyeyim, elimde bir mesleğim olsun, diyerek başvurmuş. Eğitim süresince iş makinesi kullanmanın çok zevkli olduğunu fark etmiş ve erkek ağırlıklı olmasının gözünü korkutmadığını, bu alanda kesinlikle kadınların da çalışması gerektiğini düşünüyor. “Daha önce fabrikalarda çalışmadım ilk deneyimim olacak. Aşçılık, kasiyerlik yaptım. Ama neden olmasın yani” diyerek forklifte geçiyor.

Kadına yönelik dışlayıcı tutumların farkındayım

Kursiyerlerden biri uzun süredir işsiz olan spor eğitmeni.  Onun da iki çocuğu var,  babasının tır şoförü olmasından dolayı küçük yaşlardan beri araç kullanmayı hep sevdiğini ifade ediyor. Yükseklik korkusunu aşabildiği takdirde vinç gibi araçları da kullanmaya talip olacakmış. Bu alanda çalışmak konusunda kaygı taşımadığını da şu sözlerle dile getiriyor: “Biz narin nazik yaratıklarız ya hani. Evet, öyleyiz gerçekten ama duygusal açıdan. Bizi yanlış değerlendiriyorlar. Biz her şeyi yapabiliriz ama yapmak istediğimiz için yaparız. Birilerine kendimizi kanıtlamak istediğimiz için değil. Belki maddi açıdan zorunlu olduğumuz için, belki manevi açıdan ama sonuçta biz istersek yapabiliriz. Kimse bizi engelleyemez.  Tertip ve düzen işi bizden soruluyor zaten, depolardaki düzeni de biz daha güzel sağlarız.   Erkeklerle çalışmak da gözümü asla korkutmuyor. Zaten bu zamana kadar çalıştığım işler hep erkek ağırlıklıydı. Spor alanında da kadına yönelik ayrımcı, dışlayıcı tutumların çok farkındaydım. O yüzden de gözüm korkmuyor.”

Yapamazsın diyenlere kulak asmayın

Evlendikten sonra çalışma yaşamına ara veren Feyzanur Akboğa da iki çocuk annesi. 29 yaşında ve 7 yıldır evli. Çalışmak için çocuklarının biraz daha büyümesini gerektiğini düşünüyor. Önceliği çocuklarına verirken bir yandan da böylesi eğitimlere katılarak çalışma yaşamına kendini yeniden hazırlıyor. Sadece kadınlarla eğitim almanın çok eğlenceli olduğunu ifade eden Feyzanur, Forklift operatörlüğünün zamanla erkek mesleği olmaktan çıkacağı ve cinsiyetsiz bir meslek olacağını düşünüyor. Kadınların her konuda becerikli olduğunu bildiğini söylerken her şeyden önce kendilerine güvenmeleri gerektiğinin altını çiziyor. “Bence erkek işi kadın işi diye bir şey yok. Kadın isterse her şeyi başarabilir. Sen yapamazsın diyenlere kulaklarını kapatmaları lazım. Kesinlikle başarabilirler hem bu çok da eğlenceli bir iş. Kadınlarla bir arada olmak da ayrıca güzel” derken kadınların böylesi eğitimlerde yer almasını herkese tavsiye ediyor. Kadınlara yönelik nitelikli eğitimler ve meslek edindirme kurslarının tüm alanlara yayılması çağrısını yapıyor.

Paylaş:

Benzer İçerikler

Gösterilecek içerik bulunamadı!
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!