“Kadın dayanışmasını büyütelim”

HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, deprem bölgelerinde kadınların durumuna dair izlenimlerini aktarıyor: “En önemlisi tuvalet ihtiyacı. Özellikle kadınlar tuvalete gitmemek için çaba gösteriyorlar. Ped ihtiyaçlarını söylemeye de utanıyorlar. Kadın dayanışmasını büyütelim.”
Paylaş:

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Maraş merkezli depremlerde büyük yıkımın yaşandığı Antep ve Hatay’dan gözlem ve tespitlerini Kadın İşçi’yle paylaştı. Deprem bölgelerinde halen temiz tuvalete ve hijyene erişim koşullarının sağlanmadığına dikkat çeken Kerestecioğlu, “Özellikle kadınlar tuvalete gitmemek için çaba gösteriyorlar. Ped ihtiyaçlarını söylemeye de utanıyorlar” diyor.

Kerestecioğlu’nun feminist/kadın hareketine de bir çağrısı var:

“Bütün feminist örgütlerin, kadın örgütlerinin yalnızca kısa vadede değil, uzun vadeye yayarak dayanışmayı büyütmesi lazım. Hep yanlarında olmamız lazım. Birbirimize sarılacağız ve yaralarımızı birlikte saracağız.”

Paylaş:

Benzer İçerikler

Tekstil sektörünün ağırlıklı olduğu Malatya’da depremden iki hafta sonra fabrikalar açıldı. Civardaki konteynerler işçi kamplarına dönüştürülürken kadın ve çocukların buralarda kalmasına izin verilmediğinden, kadınların çoğu fabrika dışına itilmiş. Bazı kadınlar ise güvenlik ve hijyen sorunları nedeniyle ücretli işlerini bırakmışlar.
Bölgede deprem öncesinde, evlere temizliğe ve bağ bahçe işlerine giden kadınların hepsi düşük ücretlerle, sigortasız çalışıyorlardı. Düzenli işlerde çalışanlar için bile asgari ücret lükstü. Temizlik işi yapanlar, şimdi de hasarlı evlerde can güvenliği tehdidiyle karşı karşıyalar.
Kahramanmaraş’ın Merkez ve Pazarcık ilçelerinde kadınlarla konuşuyoruz. Tuvalet ve banyo sorunları hâlâ çözülmemiş. Aşevlerinin çoğu bölgeyi terk ederken yemek yapma, çamaşır yıkama zorunluluğu kadınların bellerini iyice büküyor. Kapanan fabrika ve atölyeler nedeniyle işsizlik de gelir düşüklüğü de had safhada…
“Gerçekten doğayla dost, ekolojik, kültürlerin korunmasına uygun, bir arada olmayı savunan bir kenti inşa etme planımız var. Elbette cinsiyetçi olmayan, kadın odaklı. Şu açıdan çok umutluyuz; Hatay’da halk bunu istiyor.”
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!