Koruma, aklama, yargıla!

Cizre’de bir okulda 30’dan fazla çocuğu cinsel istismara maruz bırakan, buna karşın görevden alınmayan Burak Ercan’ın yargılandığı davaya bugün devam edilecek. Duruşma öncesi eylem yapan KESK’li kadınlar, çocukların yerine faili koruyan Milli Eğitim Bakanlığı’na seslendi: Burak Ercan’ı çocuklarımızdan ve okullarımızdan uzak tutun!
Paylaş:
İpek Deniz
İpek Deniz
ipekkdeniz@gmail.com
İpek Deniz   ipekkdeniz@gmail.com

Cizre’de bir okulda 30’dan fazla çocuğu cinsel istismara maruz bırakan, buna karşın görevden alınmayan Burak Ercan’ın yargılandığı davaya bugün devam edilecek. Duruşma öncesi eylem yapan KESK’li kadınlar, çocukların yerine faili koruyan Milli Eğitim Bakanlığı’na seslendi: Burak Ercan’ı çocuklarımızdan ve okullarımızdan uzak tutun!

Şırnak’ta Cizre Merkez Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı iken 30’u aşkın öğrenciyi cinsel istismara maruz bıraktığı tespit edilen ve görevden alınması gerekirken İstanbul’a atanan Burak Ercan, bugün (27 Ekim) bir kez daha hâkim karşısına çıkacak. Duruşma öncesi İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde eylem yapan KESK’li kadınlar, Ercan’ın hâlâ görevden alınmadığına dikkat çekti, yetkililere “İstismarı aklama, koruma!” diye seslendi.

KESK İstanbul Kadın Meclisi’nden Nesrin Gülbahar’in okuduğu açıklamada Türkiye’de çocuklara yönelik cinsel istismar vakalarının son 10 yılda 3 kat arttığı belirtildi. Cizre’de 30’dan fazla çocuğun cinsel istismara maruz bırakıldığının ortaya çıkmasının ardından Burak Ercan’ın öğretmenliğe devam ettiğine dikkat çekilen açıklamada, “Bu yaşananlar Milli Eğitim Bakanlığı’nın, cinsel istismar suçlarını işleyen öğretmenleri nasıl koruduğunu açıkça gösteriyor” ifadeleri kullanıldı.

KESK’li kadınların açıklaması şöyle:

10 yılda 3 kat artış

“Türkiye’deki veriler, çocuklara yönelik cinsel istismar vakalarının son on yılda 3 kat arttığına ve bu artışların tesadüf olmadığına işaret ediyor. Okullarda erkek öğretmenlerin uyguladığı cinsel istismar durumlarında okul yönetimi çok hızlı bir şekilde savcılığa bildirimde bulunmak zorundadır. Ayrıca istismarla suçlanan öğretmenin soruşturma süresince açığa alınması gerekmektedir. Çocuğun beyanı esas alınarak gerek adli, gerekse idari soruşturmalar çocuğun yüksek yararını gözeterek yapılmalıdır.  Suçu işleyen öğretmen tutuklanmalı ve bir daha hiçbir eğitim kurumunda çalışmasına izin verilmemelidir. Ancak süreç çocuğun yüksek yararını gözeten bir yerden değil, tam da cinsel istismarı uygulayan suçlu olan öğretmeni koruyan kollayan bir yerden işlemeye başlıyor.

13 gün boyunca okula geldi

Şırnak Cizre Merkez Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Burak Ercan,  30’u aşkın öğrenciye cinsel istismarda bulunmuş; bu dönemde herhangi bir tedbir alınmadan 13 gün boyunca söz konusu öğretmenin okula gelip mağdurlar ile aynı ortamda bulunduğu ortaya çıkmıştır. Olayın kamuoyuna yansımasıyla söz konusu öğretmen kaymakamlık tarafından açığa alındı. 20 Mayıs günü Bakanlık Müfettişleri okula ulaşarak resmi tahkikatı başladı. Süreç boyunca savcılıkta 18 adet şikâyet dilekçesi oluştu. Pek çok öğrenci ise sadece sözlü ifade verebileceğini,  savcılığa gidemeyeceğini rehberlik servisi ve idareye bildiriyor ancak Bakanlık Müfettişlerinde 40’ın üstünde tacize uğradığını beyan eden ifade vardır. Olay açığa çıkmadan önce bazı öğrencilerin konuyu bir başka öğretmene anlattıkları, ancak bu öğretmenin konuyu kapatmak için öğrenciler üzerinde baskı oluşturduğu iddia edilmiştir. Bu iddiaları konu alan ilgili yazışmalar yapılmış olmasına rağmen bu öğretmenle ilgili herhangi bir soruşturma başlatılmamıştır.

Öğretmenliğe devam etti

Savcılığın, dosya üzerinde gizlilik kararı vardır. Basına yansıyan bilgilere göre teftiş kurulu öğretmenin ihraç talebini vermiş; fakat bu ceza, bürokratik kanallarla hafifletilerek kademe durdurma cezasına dönüştürülmüştür. Sonrasında önce Şanlıurfa’ya görevlendirilmiştir. Şanlıurfa’da haberin duyulması için kampanya düzenlenmiş ancak bu kişinin oradan ile gönderilmesi engellenmiştir. Bu konu da basına yansımıştır. Bunun üzerine İstanbul iline görevlendirilmiştir. Gizlilik kararı olması sebebiyle ulaşamadığımız okul bilgisine bir velinin sendikamıza ulaşarak kişinin okullarında olduğunu ve çocuklarla ilgili kaygılarını ifade etmesi üzerine, onca yaşananlara rağmen ilk önce Orhangazi Ortaokulu’nda ‘öğretmenliğe’ devam ettiğini öğrendik.

Geri hizmete alınacakmış

Geçen sene ilk duruşma,  iddianamede bulunan basit taciz ifadesinin sistematik taciz olarak düzenlenmesi kararıyla ertelendi. Ancak görevden alınıp alınmamasına dair değerlendirme sonraki duruşmalara bırakıldı.  Bunun üzerine 15.12.2020 tarihinde Orhangazi Ortaokulu önünde Burak Ercan vakasını ifşa etmek için basın açıklamamızı gerçekleştirdik. Basın açıklamasının ardından İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü ile yaptığımız görüşmede Burak Ercan’ın geri hizmete alınacağı bilgisi verildi. Ancak biz biliyoruz ki bir memurun geri hizmete alınması koşullarında sağlık sebepleri başta gelir. Hâlbuki Burak Ercan nitelikli cinsel istismar suçundan ağır ceza mahkemesinde yargılanan biridir.

.

Çocuklardan uzak tutun!

27 Ekim’de davası görülecek olan Burak Ercan çocuklarımızdan ve okullarımızdan uzak tutulmalı. Bir an önce görevden alınmalı, dava sonuçlanıncaya kadar herhangi bir okulda veya geri hizmette görev verilmemelidir.

Bu yaşananlar Milli Eğitim Bakanlığı’nın, cinsel istismar suçlarını işleyen öğretmenleri nasıl korunduğunu açıkça gösteriyor.

KESK’li kadınlar olarak taleplerimiz;

  • Tüm öğrencilere cinsel istismar durumunda nasıl bir yol izleyebilecekleri, cinsel istismar ve ihmale karşı koruyucu önlemlerin ders olarak anlatılmasını,
  • Cinsel istismar iddiası ile soruşturma başladığında tedbir olarak fail, eğitim öğretim kurumlarında çalışıyor ise derhal görevden uzaklaştırılmalıdır.
  • Mahkemeler cinsel istismar suçunu işleyenden yana taraf olmuştur. Mahkemeler istismarcıları değil çocuğun yanında yer almalıdır. Erkek adalet değil gerçek adalet istiyoruz
  • Eğitim yerleri çocukların kendilerini güvende hissettikleri yerler haline getirilmediler.

KESK’li kadınlar olarak çocuk istismarının her türüne karşı mücadele edeceğimizi, istismarcıların peşini bırakmayacağımızı bir kez daha ifade ediyoruz. “

Paylaş:

Benzer İçerikler

Gösterilecek içerik bulunamadı!
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!