Mor Tır yola çıkıyor: “Feminist dayanışmamızı büyütelim”

Kadın, LGBTİ+ ve çocuklar için İstanbul’dan deprem bölgesine Mor Tır göndermeye hazırlanan feministler, “Tırı birlikte dolduralım, feminist dayanışmamızı büyütelim” çağrısında bulunuyor.
Paylaş:

Depremin olduğu günden beni depremzede kadın, LGBTİ+ ve çocuklarla dayanışmak için çalışmalarını sürdüren Afet için Feminist Dayanışma Grubu, şimdi bölgeye Mor Tır yollamaya hazırlanıyor.

Gruptan yapılan açıklamada, deprem bölgesinde kadın, LGBTİ+ ve çocukların özellikli ihtiyaçlarının yeterince karşılanmadığına dikkat çekilerek şöyle denildi:

“Üzgünüz, kızgınız, öfkeliyiz! Bu yıkımın asıl sorumlusunun yalnızca deprem değil; ihmalkârlık, rant hırsı olduğunu biliyoruz. İlk günden beri farklı şekillerde kadın, LGBTİ+ ve çocuklarla dayanışmaya çalışıyoruz. Deprem bölgesinde özellikli ihtiyaçlarının yeterince karşılanmadığını görüyoruz. Felaketlerin kadınlar ve LGBTİ+lar üzerindeki katmanlı etkisine ve ihtiyaçlara erişimde karşılaştıkları ayrımcılığa şimdiden tanığız. İstanbul’dan bölgeye yollayacağımız tırı beraber doldurup feminist dayanışmamızı büyütelim.”

Malzemeler üç merkezde toplanacak

Beyoğlu’ndaki Feminist Mekân, Kadıköy’deki Eğitim Sen 2 No’lu Şube ve Bakırköy’deki Mimarlar Odası, malzeme toplama merkezleri olarak belirlendi. Bu merkezler her gün 14.00-21.00 saatleri arasında açık olacak. Malzemelerin iletilmesi için son gün 19 Şubat Pazar.

Bölgeden alınan talepler doğrultusunda oluşturulan ihtiyaç listesi ise şu şekilde:

-Ped, günlük ped

-Külot, atlet, çorap (kadın)

-Külot, atlet, çorap (çocuk)

-Sutyen, lambada

-Hasta bezi

-Çocuk bezi

-Diş fırçası, diş macunu

-Tırnak makası, jilet

-Dezenfektan

-Yelek

-İçlik

-Tuman

Bu listenin bölgedeki ihtiyaçlara göre güncellenebileceği belirtiliyor.

Paylaş:

Benzer İçerikler

Üç yıldır yayın hayatını sürdüren kadınların ücretli, ücretsiz emek deneyim, talep ve direnişlerini dile getirmek için hak haberciliği yapan sitemiz Kadınİşçi, Metin Göktepe Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü. Yolumuzu aydınlatan ve halkın, sınıfın gerçeklerini aktarırken yaşamını yitiren Metin Göktepe’yi saygıyla anıyoruz.
Yoksulluğa, erkek şiddetine, savaşa, emek sömürüsüne karşı sokakları terk etmeyeceklerini vurgulayan kadınlar, “Haklarımız, hayatlarımız için mücadelemizi büyüteceğiz” dedi.
6 Şubat depreminin birinci yılındayız. Bu büyük felakette 11 ilde binlerce insan yaşamından olurken, devlet geride kalanların hayatını kolaylaştıracak hiçbir şey yapmadı. İnsanlar çoğu zaman dayanışma ile ayakta kaldı. Depremin her türlü yükünü çekmek zorunda kalan kadınların sorunlarına kulak verenler ise yine kadınlardı. Bölgede çalışma yürüten Kadın Savunma Ağı,  Afet İçin Feminist Dayanışma, Mor Dayanışma, Kadın İşçi’den arkadaşlarımızla kadınların dertlerini, deneyimlerini konuştuk.
Düşük ücretler, ağır çalışma koşulları, yoksullaşma 2023’de kadın işçi yaşamına damgasını vurdu. Grev ve direnişlerde kadın işçiler en öndeydi. Kadınların kadın işçilerin mücadelesi 2024’te de devam edecek. Herkese mutlu ve dayanışma dolu bir yıl diliyoruz.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!