Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’nden Diyanet hakkında suç duyurusu

Dernek, “Depremzede çocuklar evlat edinilebilir mi?” sorusuna internet sitesinden verdiği skandal yanıt nedeniyle Diyanet İşleri Başkanlığı ve Başkan Ali Erbaş hakkında hukuki süreç başlattı.
Paylaş:

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği, depremzede çocuklara ilişkin fetvası nedeniyle Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan şikâyetçi oldu.

Diyanet’in internet sitesinde “Depremzede çocuklar evlat edinilebilir mi?” sorusuna, “Evlat edinenle evlatlık arasında evlenme engeli yoktur. Evlat edinilen çocuğun mirasçı olma hakkı söz konusu değildir” şeklinde yanıt verilmişti. BirGün gazetesinin ortaya çıkardığı skandal yanıt çok tepki çekmişti.

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği bugün Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı ve tespit edilecek diğer sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

Açıklamada, Türk Medeni Kanunu’na göre evlat edinen ile evlatlığın evlenmesinin yasak olduğu ve evlat edinilen çocuğun miras hakkının bulunduğu hatırlatıldı. Dolayısıyla bu fetvanın Türk Medeni Kanunu’na aykırı davranmayı tavsiye eder nitelikte olduğu vurgulandı.

Diyanet fetvasının milyonlarca kişinin erişebileceği ve okuyabileceği şekilde web sitesinde yayımlanmış olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “halkın basın yayın yoluyla kanunlara uymamaya alenen tahrik edildiği” belirtildi.

Diyanet yasaya muhalefet ediyor

Açıklamada şu ifadelere de yer verildi:

“Diyanet İşleri Başkanlığı, yine Türk Medeni Kanunu’na muhalefet ederek evlat edinme diye bir kurumun var olmadığını öne sürmekte ve kişinin evlat edindiği çocuğa kendi çocuğu gibi değil, ‘din kardeşi’ gibi yaklaşmasını salık vermektedir. Türk Medeni Kanunu, evlat edinmeyi düzenlemekte ve ilgili bakanlıkça evlat edinme ve koruyucu ailelik işlemleri ülkemizde tesis edilmektedir. Bu minvalde Diyanet İşleri Başkanlığı, yaptığı açıklama ile yalnızca kamu barışını bozmakla kalmamakta, aynı zamanda kişinin hukuken ve vicdanen öz çocuğu gibi olması gereken evlatlığı ötekileştirmektedir.”

Dernek, gelinen noktada re’sen soruşturma açılması ve yapılacak araştırma ile tespit edilecek tüm şüpheliler hakkında kamu davasının açılması için suç duyurusunda bulunduklarını duyurdu.

Paylaş:

Benzer İçerikler

Gösterilecek içerik bulunamadı!
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!