Şırnak’ta markası ile kahve üreten ilk kadın Hayal anlatıyor: “Hayalim sınırları aşmak…”

Şırnak’ın Gundikê Melî (Balveren) beldesinde yaşayan Hayal Erkan, kendi ürettiği menengiç kahvesini başta Şırnak merkez olmak üzere çevre illere satıyor. “Darıstan” isimli markanın da sahibi. Basit yöntemlerle başladığı işi daha da büyütmenin hayallerini kuruyor. 
Paylaş:
Perihan Kaya
Perihan Kaya
perihan21kaya21@gmail.com
Perihan Kaya  perihan21kaya21@gmail.com

Şırnak’ın Gundikê Melî (Balveren) beldesinde yaşayan Hayal Erkan, kendi ürettiği menengiç kahvesini başta Şırnak merkez olmak üzere çevre illere satıyor. “Darıstan” isimli markanın da sahibi. Basit yöntemlerle başladığı işi daha da büyütmenin hayallerini kuruyor. 

Beş çocuk annesi Hayal Erkan (41), kömür ocağında çalışan eşinin bir iş kazası sonucu iş göremez hale gelmesinden sonra geçinmek için çareler aramaya başladı. Sonunda menengiç kahvesi yaparak geçimlerini sağlamaya karar verdi. Hayal Şırnak’ta kendi markası ile kahve üreten ilk kadın. “Darıstan” menengiç kahvelerini üreten Hayal’in hikayesi eve gelen misafirlerle başlıyor. İlk önce kendisi için kahve hazırlayan Erkan, daha sonra misafirlerine de ikram ediyor bu kahveyi, çok beğeniliyor. Sonra aklına, niye ben bunu üretip satmıyorum, sorusu geliyor. Sorunun peşinden gidiyor. Bir iş yeri kiralayarak makine ile üretime başlıyor.

Herkes kahvesini beğenince üretime başladığını belirten Erkan konuşmasını şöyle sürdürüyor: “Ben ev kadınıydım. Üç yıl boyunca kaynanamla aynı evde yaşadım, hayvancılık da yapıyorduk. Daha sonra yaklaşık altı ay boyunca İŞKUR bünyesinde çalıştım. Eşim de kömür ocağında çalışıyordu. Eşim ocakta bir kaza geçirdi ve çalışamaz hale geldi. Eve geçmiş olsun, demeye misafirler geldi. Bizde gelen misafirlere hediye vermek adettendir. Evde benim yaptığım menengiç kahvesi vardı, onu verdim. Herkes kahvemi beğenince ben de üretime başladım.”

Ev işlerini çocuk bakımını ve kahve üretimini birlikte sürdürüyormuş : “Eşim iyileştikten sonra tekrar kömür sahasına döndü. Bana artık, bu işi bırak, dedi. Ama ben kahve yapmaya devam ettim. Sabah ev işlerini bitiriyor, çocukları okula gönderdikten sonra da kahve yapıyordum.” diyor.

Bizimki çok beğenildi

Ürettiği kahveyi Şırnak merkezdeki dükkanlara satmaya başlıyor Hayal, dükkan sahipleri ona çok yardımcı oluyor, bu desteğe de güvenerek, işleri büyütmeye karar veriyor. KOSGEB’e başvuruyor, sonrası ise şöyle : “Gereken belgeleri tamamladıktan sonra başvuru yaptım, bir miktar para geldi ve dükkanı açtım. Etrafta birçok kişi kahve işi yapmasına rağmen bizim kahvemiz çok beğenildi. Biz de marka olsun dedik ve “Darıstan” ismini koyduk. İşyerimde hem üretim hem de satış yapıyorum. Önce beşti, sonra 10 oldu. Derken 20, 40 ve şimdi de artık tonlarca üretmek istiyoruz. Eskiden kendimiz satıyorduk ama şimdi dükkanlara veriyoruz. Böylece isteyen herkese ulaştırıyoruz. Şimdi Şırnak’ta hemen her dükkanda var.”

Eşini de yanına alan Erkan, şimdi artık Şırnak dışına da menengiç kahvelerinden gönderiyor. “Kahveyi piyasaya çıkarıp sattık. Şimdi onun sayesinde ekmek yiyoruz. Bu dördüncü yıl oldu. İşimizi daha çok büyütmeyi düşünüyoruz” diye konuşuyor.

Bölge dağlarında menengiç ağaçlarının olduğunu, zamanı geldiğinde gidip buralardan toplama yaptıklarını anlatan Hayal, son dönemlerde bu ağaçların kesilmesi nedeniyle zorluklar yaşadığını ve toplama işini başka illerde sürdürdüğünü belirtiyor; Siirt, Uludere ve Beytüşebat’a kadar gidiyormuş.

Beş çocuk okutuyor

Hayal Erkan beş çocuğunu kahveden elde ettiği gelirle okutuyor. O, bölgede kendi markası ile kahve üreten ilk kadın. Çevreden de olumlu tepki aldığını söylüyor, “Sokakta yürürken beni görenler tanıyorlar artık. Şimdiye kadar Hayal’dim ama şimdi Darıstan kahvenin sahibi Hayal’im.”

Pek çok kadının facebook ve instagramda kahvesinin paylaşımını yaptığını, kendisini alkışladığını, örnek aldığını, bunun da onu çok mutlu ettiğini anlattıktan sonra konuşmasını sürdürüyor:

“Benim ismim Hayal, eskiden keşke bana aitte bir marka olsaydı, diye hayal ediyordum. Şimdi çevre illere pek çok yere satış yapıyorum. İnsanlardan güzel dönüşler alıyorum. Kadınların işi çok. Çocuk ve ev yükü hepsi kadınlarda. Ama onları ekonomik olarak güçlendirecek işlerde çalışmaya devam etsinler. Ekmek pişiriyorsa onu, yemek yapabiliyorsa onu yapsınlar ama kimseye muhtaç olmasınlar”

Şırnaklı Hayal kahvelerinden Silopi, Cizre, İdil, Uludere ilçeleri ile Batman’a gönderiyor. Ancak hayali bu sınırların da dışına çıkmak.

Paylaş:

Benzer İçerikler

Emekli olduktan sonra da bir şeyler yapmak isteyen Diyarbakırlı Gülten Arslan Ekinci, içli köfte üretimine girişmiş. Önce evde birkaç kadın yapmışlar. Sonra işi büyütüp dükkan açmışlar. Şimdi beş kadın çalışıyor işyerinde. Çok geniş bir ağları var artık. Sahibi de çalışanlar da kendi paralarını kendileri kazanmaktan memnun.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!