Benim Hikayem & Senin Hikayen

O bir domates işçisi. Yevmiyeli çalışıyor ve hiç durmadan tarladan tarlaya koşturuyor. Domates bitiyor, karpuz başlıyor, o bitiyor, biber başlıyor. Köyünde kadınların gidebileceği bir çay bahçesi olmamasından yakınan Mesude, çocukluğunda evlatlık verilen kardeşi nedeniyle hala üzgün.
Çorumlu Fatma, hayatında ilk defa Mor Mekan’a gitti. Eşi işten atılmıştı, ona desteğe geldi İstanbul’a. Sonrası hep ilk… Denizi ilk kez gördü, vapura ilk kez bindi. Peki, hayatında ilk kez duyduğu Mor Mekan’ı ziyareti sonrası Fatma’nın hayatında nasıl değişimler oldu?
Meryem, Silifke’nin kırsal bölgelerinde çalışan, yediğimiz gıdanın emeğini üstlenen bir tarım işçisi…Bazen güneşin altında, bazen diz boyu çamurun içinde bütün gün çabalıyor. Bir belgeselci gibi tabiatın gizli köşelerini de fotoğraflıyor işini yaparken. Bir tarım işçisi olarak güvencesi olmadığı gibi emeği de sudan ucuz…
Hamburg’da geçen hafta liman işçileri iki günlük uyarı grevi yaptı. Çoğunluğunu erkeklerin oluşturduğu işçiler arasında sendika adına müzakereleri sürdüren, kamuoyuna açıklamalar yapan ise genç bir kadın sendikacı, Maya Schwiegershausen-Güth’dü…
Mersin’de yürütülen ‘Evimiz Atölye’ projesi, tam 11 ayrı mahalleye yayıldı. Dört haftalık eğitimde ilgi çeken çok ders vardı ama en çok “çoraptan oyuncak bebek” yapımı gözdeydi. Katılımcılar, ev kadınlarıyla gündelikçi olarak tarlalarda çalışan çiftçi kadınlardı.
Bu köyde “ipek kozacılığı” yapılıyor. Kozacılar arasında kadınlar da var. Fatma Güneş, bahçesinde, “ağıl” dediği yerde tırtıl besliyor. Hatta kimi zaman öyle çoğalıyorlar ki, bazen de evinin bir odasında bu tüylü böcekleri “misafir” olarak ağırlıyor!
Cennet, Yörük kökenli bir kadın… Aydın Çine’ye bağlı Topçam köyünde yaşıyor. Bir yandan günlük işlere koştururken diğer yandan kuruyan pınar, kesilen fıstık ağaçları için acı çekiyor. Çok sevdiği köyünü maden talanından kurtarmak için mücadele eden Cennet, çığlığı artık duyulsun istiyor.
Soma’da 301 maden işçisinin yaşamını yitirdiği büyük iş cinayetinin ardından sekiz yıl geçti. Adalet yerini bulmadı, bu yüzden hala kanayan bir yara Soma. Madenci eşi kadınlar sürecin yükünü hala sırtında taşıyor. Arkadaşımız Sare Somalı, çocukluğunda ve kazadan sonra kasabada kadınların görünen, görünmeyen emeğini anlatıyor bizlere….
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!