Köşe Yazısı

“ofislerde, üretim bantlarında, tezgâhlarda, market kasalarında çile dolduran, okul sıralarında canı sıkılan, sıkılmayan genç kadınların sırtlarına bir de 14 şubat’ta hediye alabilme mahareti göstermenin yükü bindi!”
“parti, düğünün alternatifi sayılabilecek, daha demokratik bir toplaşma. başta heteroseksizm ve cisseksizm olmak üzere patriyarkal dayatmaların en azından bir kısmından uzak durulabilecek bir eğlence.”
“TÜİK’in 2023 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Sonuçları araştırmasına göre doğurma oranları düşmüş. Neden hayat pahalılığı olarak açıklansa da bunun yanı sıra evlenmeme, daha geç yaşta evlenme, az sayıda çocuk yapma ve çocuk yapmama gibi gerekçeler de unutulmamalı.
“özellikle bir muharebe alanı haline gelen büyükşehirler dışında kalan yerlerde, kadınların ve lgbti+’ların talepleri yerel seçimlere yönelik kampanyalarımızın konusu olabilir. çünkü kime oy istemeyeceğimiz, kime oy isteyeceğimiz kadar güçlü bir taktik!”
“bu ülkede ‘ibne’liği hırsızlıktan daha vahim gören, hatta hırsızlığı beceriklilik sayan, ahlakı, değerleri çarpıtılmış, kendi aleyhine olacak şekilde şekillendirilmiş milyonlar yaşıyor. o milyonların bilinci de bizim derdimiz. ama o milyonların bilincine teslim olmamak da görevimiz.”
“En radikal değişimler günlük hayatımızda, günlük pratiklerimizde yaşanan değişimlerdir. Kadınların yalnız yaşama isteği, aile ortamından çıkma, hiç olmazsa evlenmek zorunda olmayan kadınlar için evlenmeden yaşama alternatifleri yaygınlaştıkça evlerin patriyarkadan arınması da artacak.”
“diyarbakır’da 13-14 ocak’ta gerçekleşen “sessizlik zinciri: kadın siyasi mahpusların etrafındaki duvarları yıkmak” başlıklı konferansta, dünyanın başka yerlerinde, bizimkine çok benzer şeyler yaşandığını fark ettik.”
“Emekli ücretleri taban ücretlere doğru çekildiği gibi cinsiyetler arası eşitsizlik yeterince dillendirilmese de emeklilik maaşlarının eşitsizliğinin nedenleri arasında. Geldiğimiz aşamada bu konularla ilgili talepler ve somut öneriler üretilip acilen gerekli adımlar atılmalı.”
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!