Sözümüz Var

Vazgeçmediğimiz eşitliğimiz, vazgeçmediğimiz özgürlüğümüz için erkeklik meclisine, tek adamlara, erkeklik politikalarına ve erkek devlete karşı hakkımızı savunmaya devam edeceğiz. Haklar sokakta kazanılır, yasalar sokakta yapılır. Bu nedenle sokakları asla terk etmeyeceğiz.
Bütçe oluşturulurken, aileden sorumlu bakanlığın kadınların ev içi emeğini görünmez kılıp sömürüyü sürdürerek yoksulluk odaklı politikalar yürütmesi, onu “yardım ve destek” hizmeti sunan herhangi bir yardım kuruluşu olmaktan öteye götürmüyor.
Bakan Derya Yanık ve KADEM’liler, düzenledikleri ‘Kadın ve Adalet’ zirvesinde eğitimin öneminden dem vururken Hatay’da 14 yaşındaki Dicle, iş cinayetinde yaşamını yitirdi. Onlar kadını yok sayıp aileyi öne çıkarırken erkekler kadınları öldürmeye devam etti. Zirvenin sonuç metni ise ‘Alice Harikalar Diyarı’ tadında.
Bütçede aslan payını Hazine ve Maliye Bakanlığı kaparken, Diyanet Başkanlığı ikinci sırada yer alıyor. Hakkını teslim etmek gerek, Diyanet bakanlıklardan sıkı çalışıyor. Şükret. Sesini çıkarma. İtaat et. Devlete, iktidara, erkeğe, aileye, kocaya, patrona itiraz etme. Sus. Halk şükrettikçe Diyanet’in bütçesi büyüyor.
Bakan Yanık tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan eşi ölmüş üç çocuklu kadınlara yönelik konut destek programı, onları makbul/makbul olmayan, evli/bekâr, çocuk doğuran/doğurmayan kadın diye kutuplaştıran AKP’nin sosyal politika anlayışının en tipik örneklerinden biri…
Her geçen gün daha çok kadın ev içi sömürüyü ve haksızlığı fark edip buna itiraz ediyor. Erdoğan’ı kaygılandıran da kadınların bu isyankâr hali. Kadınlara anneliği kariyer diye layık görenlerin bu kaygısı haklı. Çünkü kadınların da yakası var, kadınlar da rozet istiyor. Erkeklere tavsiyeleri ise “babalık kariyerlerini” geliştirmeleri.
Sormak gerekmez mi, enflasyon ve işsizlik aşılamaz ekonomik sorunlar değilse neden bunlar aşılamıyor? İnsanlar neden “Geçinemiyoruz” diyor? Milyonlarca insan neden iş bulup çalışamıyor? Neden antidepresan kullanımı katlanarak artıyor? İnsanlar neden umutları tükenmiş halde ülkeden kaçmanın yollarını arıyor? Bunlar süfli sebep mi?
Ekonomiyi Nas ile yönetmeye çalışanlar, kadınların kılık kıyafetlerine her türlü müdahaleyi hak görenler, toplumu şeriat kurallarına göre dizayn etmeye çabalıyor. Başaramamalarının nedeni, kadınların direnci. Yoksa muhalefet falan değil. Sık sık görüyoruz ki muhalefet, kritik zamanlarda ve kadınlarla ilgili hassas konularda önemli hatalar yapabilmekte.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!