Sözümüz Var

“TÜİK’in 2023 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Sonuçları araştırmasına göre doğurma oranları düşmüş. Neden hayat pahalılığı olarak açıklansa da bunun yanı sıra evlenmeme, daha geç yaşta evlenme, az sayıda çocuk yapma ve çocuk yapmama gibi gerekçeler de unutulmamalı.
“En radikal değişimler günlük hayatımızda, günlük pratiklerimizde yaşanan değişimlerdir. Kadınların yalnız yaşama isteği, aile ortamından çıkma, hiç olmazsa evlenmek zorunda olmayan kadınlar için evlenmeden yaşama alternatifleri yaygınlaştıkça evlerin patriyarkadan arınması da artacak.”
“Emekli ücretleri taban ücretlere doğru çekildiği gibi cinsiyetler arası eşitsizlik yeterince dillendirilmese de emeklilik maaşlarının eşitsizliğinin nedenleri arasında. Geldiğimiz aşamada bu konularla ilgili talepler ve somut öneriler üretilip acilen gerekli adımlar atılmalı.”
Bir kadın olarak annesinin evine sığınmaktan bahseden Gaye Erkan’ın, aynı röportajda yalnız yaşayan, çocuklarıyla yaşayan ya da evli ama o evliliği başka çaresi olmadığından sürdürmek zorunda kalan, bekâr ancak aldığı ücret nedeniyle birilerinin yanında yaşamak zorunda olan kadınları aklının ucundan geçirmemesi düşündürücü.
Emekliler geçtiğimiz temmuz ayında sıfır zam aldı. Kök aylık dendi, o dendi, bu dendi sonuçta emekliler maaşlarını çekmeye gittiğinde zamsız maaş aldı. Ocak ayında emeklilerin maaşı ne olacak konusu hararetle tartışılırken emekliler taleplerini sağır kulaklara duyurmak için 10 Aralık günü eylem yapacaklar.
Çalışanın ay sonunda maaşını görmediği, emeklinin ikinci üçüncü işlerde çalışarak geçinebildiği dönemleri hayal olmaktan çıkardı AKP. Bakanların yaptığı açıklamalara bakıldığında asgari ücrete önceki yıllardan daha düşük oranda zam yapılacak, ekonomik krizin faturası yine emekçilere kesilecek.
Erdoğan, sermayenin ve ailenin bitmez tükenmez ihtiyaçlarını karşılamak, bunu yaparken devleti sorumluluklarından olabildiğince kurtarmak için yine en çok kadın emeğini sömürmeyi hedeflemekte. Bunun için genç kadınları eğitimden, gelecekten koparıp evlilik kredisi, çeyiz destekleri gibi geleneksel ve göz boyayıcı yöntemleri kullanıyor.
Ülkenin nüfusu giderek yaşlanırken bu soru önemli. Feministler, devletin ve sermayenin yaşlı bakımına dair yeni sömürü politikalarını teşhir ederek karşı politikalar üretip, bunları siyasetin ana meselesi haline getirmeyi hedeflemeli. Önümüzdeki yıllarda yaşlı nüfus önemli bir başlık olacak. Şimdiden hazır olalım.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!