Sandıkta Değişir: Haydi Sen De Oyunu Kullan!

‘Haydi Sen De Oyunu Kullan!’, sadece çocuklara yönelik değil, yetişkinler için de bir seçime hazırlık kitabı. Kedi Mahallesi’ndeki seçim süreci belki de bizimkine benziyordur! Benzemese de feyz almamız gerekenler vardır belki, ne dersiniz?
Paylaş:
Sare Öztürk
Sare Öztürk
ozturksare48@gmail.com

Bir mahalle düşünün; kapıları sadece insanlar uyuduğunda açılan ve o kapıdan sadece hayvanların girebildiği ve insanların bilmediği bir mahalle. Burası Kedi Mahallesi! Bakmayın adının Kedi Mahallesi olduğuna; burada kediler, köpekler, güvercinler ve birçok hayvan birlikte yaşar. Bu çoğulluk demokrasiyle yönetilir ve mahallede şu ara hummalı bir çalışma var. Çünkü seçimler gelip çatmıştır. Bu seçimde üç aday vardır: Kedi Partisi’ni temsilen Kaplan, Köpek Partisi’ni temsilen Şanslı, bağımsız aday olarak da Bay Güvercin.

Mahallenin adından anlaşılacağı üzere yönetim uzun zamandır Kedi Partisi’ndedir. Kedi Partisi başkanı ve aynı zamanda da bu seçimde aday olan Kaplan, iktidarı elinden bırakmak istemez. “İnsan sahiplere boyun eğmemek Kedi Partisi’nin temel ilkesidir ve böyle kalacaktır. İnsanlar bizi yıllardır oyuncak gibi kullandı, bizleri yıprattı” diyen Kaplan, iktidara geldiğinde Kedi Mahallesi’nin ünlü sözü olan “Yaşasın kedi ırkı!” ifadesini “İnsanlar köledir” olarak değiştirmiştir. Bu durum mahallede her ne kadar diğer hayvanları rahatsız etmiş olsa da Kaplan bunda ısrarcıdır. Bu seçimde de kazanması halinde Kedi Mahallesi için çalışmaya devam edeceğini söyler.

Köpek Partisi ise bu seçimlerin kritik olduğunun altını çizerek, mahallede değişim zamanının geldiğini söyler. Kaplan’ın uygulamalarından en çok köpekler rahatsızdır. Çünkü köpeklere göre insanlar köle değil, onların dostlarıdır. Bunun yanı sıra Köpek Partisi adayı Şanslı’nın seçim vaatlerinin başında mahallenin adını değiştirmek vardır. Bu mahallede sadece kediler değil, farklı birçok hayvan bir arada yaşar ve mahalle “bütün evcil hayvanlara aittir.” Bu nedenle de mahallenin adını “Evcil Hayvan Mahallesi” yapacağını söyler Şanslı.

Kedi Mahallesi’nde kuşlara yeterince hak tanınmamasından rahatsız olan bağımsız aday Bay Güvercin’in seçim vaadi ise “kedilerin ve köpeklerin kuşlara zarar veremeyeceği yollar inşa edeceği” yönündedir. Temsilinin az olması nedeniyle Bay Güvercin için seçim çalışmaları bir hayli zor geçmektedir.

Bizlerin bildiği seçimlerde olduğu gibi Kedi Mahallesi’nde de seçim süreci oldukça çekişmeli ilerliyor. İttifaklar, entrikalar, seçim propagandaları, vaatler derken süreç epey heyecanlı. Kaplan, Şanslı ve Bay Güvercin. Bakalım, kim kazanacak?

Güldünya Yayınları’ndan çıkan Haydi Sen De Oyunu Kullan! kitabı, bu eksende ilerleyen bir çocuk kitabı. Hu Şituo tarafından yazılan kitabın çizimleri Damu’ya, bir diğer ismiyle Antjre Damm’a ait. Kitabın editörlüğünü Ayşe Düzkan üstlenirken, çevirisini Banu Erik yaptı. Renkli, heyecanlı ve bir o kadar da çekişmeli bir hikâyeye sahip olan Haydi Sen De Oyunu Kullan! ne bir ders kitabı ne de vatandaş olarak neyin nasıl yapılacağını anlatıyor. İç kapağında da belirtildiği üzere kitap, “Küreselleşen dünyada toplumsal meseleleri seçiyor, çocukları okurken düşünmeye yönlendiriyor ve yurttaşlık görevleri ile hakları konularını anlaşılır bir dille, ilginç hikâyeler aracılığıyla aktarmaya çalışıyor.” Demokrasi hakkında düşünmeye davet ediyor.

‘Farklılıklarla yan yana nasıl yaşarız, birlikte bir söylem nasıl inşa edebiliriz’in nüvelerini veriyor Haydi Sen De Oyunu Kullan! İçinden geçtiğimiz seçim sürecinde sadece çocuklara yönelik değil, yetişkinler için de bir seçime hazırlık kitabı. Kedi Mahallesi’ndeki seçim süreci belki de bizimkine benziyordur! Benzemese de feyz almamız gerekenler vardır belki, ne dersiniz? Bakalım, bu seçimin kazananı kim olacak… Ama her şeyden önce Haydi Sen De Oyunu Kullan! Çünkü sandıkta değişir!

Görseller: Damu

Paylaş:

Benzer İçerikler

Gösterilecek içerik bulunamadı!
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!