İşçi Filmleri Festivali bu yıl online: Hangi Kadraja Sığar

Bu yıl 16.’sı düzenlenen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali (İFF), dünyadan ve Türkiye’den emekçilerin, işsizlerin, kadınların, LGBTİQ+’ların, gençlerin mücadelesini anlatıyor ve yaşanılan haksızlık ve adaletsizlikler “Hangi Kadraja Sığar” diye soruyor.
Paylaş:
H. Sevim Işık Bäro
H. Sevim Işık Bäro
sevimisis@gmail.com
Sevim Işık Bäro

Bu yıl 16.’sı düzenlenen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali (İFF), dünyadan ve Türkiye’den emekçilerin, işsizlerin, kadınların, LGBTİQ+’ların, gençlerin mücadelesini anlatıyor ve yaşanılan haksızlık ve adaletsizlikler “Hangi Kadraja Sığar” diye soruyor.

Pandemi koşulları nedeniyle bu yıl da “çevrimiçi” (online) düzenlenecek festival 1-9 Mayıs tarihleri arasında 38 filmi seyirci ile buluşturacak.  Filmler, festival programında belirtilen saatlerde, sadece o zaman diliminde izlenebilecek. İzleyici seansa geç kalırsa izleyemeyecek ve gösterim sonrasında filmler arşivden izlenemeyecek.

Bu yıl ikincisi düzenlenecek “Festivale Doğru” bölümünde festival seyircisini diğer Uluslararası İşçi Filmleri Festivalleri ile buluşturacak. Bu bölümde seyircinin karşına çıkacak üç kısa film de Türkiye prömiyerini yapacak.

17 Nisan Cumartesi günü, gösterim öncesi gerçekleşecek canlı söyleşide Nordic Labour Film Festival’inden Susanne Ovelius ve söyleşinin ardından gösterilecek filmlerin (Jag var också med / Ben de oradayım ve Väggen / Duvar) yönetmeni Astrid Askberger konuk edilecek.

24 Nisan Cumartesi günü, gösterim öncesi gerçekleşecek söyleşide ise İspanya Bask LAN Film Festival’inden Itxaso Díaz konuk olacak. Söyleşinin ardından Mujeres de la mar / Deniz Kadınları / Seawomen adlı filminin gösterimi gerçekleşecek.

Sınırımız gökyüzü

Sunuculuğunu bu yıl Yeliz Kuvancı’nın üstleneceği açılış gecesi 1 Mayıs 2021, saat 20.00’de çevrimiçi YouTube kanalından canlı yayınlanacak. İspanya yapımı El Cielo Es Nuestro Techo / Sınırımız Gökyüzü: adlı belgesel filmin gösterimiyle gece son bulacak. Açılıştan sonraki günlerde yapılacak film gösterimi ve söyleşiler yine festivalin Youtube kanalından canlı izlenebilecek, izleyiciler yönetmenlere sorular sorabilecek.

Festivalin seçkisinde yine Türkiye’de ilk defa gösterilecek filmler yer alıyor. Bu yıl İFF kapsamında Türkiye prömiyerlerini yapacak filmler ise şöyle:

Nae Pasaran:Geçit Yok:  Belgesel film 1974’te bir İskoç kasabasında Pinochet diktatörlüğüne karşı Şili Halkı ile dayanışan fabrika işçilerini anlatıyor.

Hackitat: Politik Bilgisayar Korsanlığının 9 Katmanı: İsveç yapımı belgesel film antikapitalist bilgisayar korsanlığı üstüne.

Lenin… The train / Lenin’in Treni: Kurmaca film 1. Dünya Savaşı sırasında içlerinde Lenin’in de bulunduğu göçmenlerin bir trende nasıl Avrupa’dan Rusya’ya ulaştıklarını anlatıyor.

Bröd och Rättvisa / Ekmek ve Adalet: İsveç yapımı belgesel, günümüzde siyasetin yoksulluk ve sınıflı toplum ile ilişkisini sorguluyor.

El Cielo Es Nuestro Techo / Sınırımız Gökyüzü: İspanya’daki bir sahilde hepsi kadınlardan oluşan yerel kabuklu deniz hayvanı çiftçilerinin işlerini kaybetmemek için verdiği mücadeleyi anlatıyor.

Mujeres del Campo / Kırsalın Kadınları: Belgesel, İspanya kırsalında, kadınların öyküsünü işliyor.

The Gama Strike / Gama Grevi: Türk İnşaat şirketi Gama işçilerinin İrlanda’daki direnişini anlatıyor.

Tokyo Higata / Tokyo Gelgit Düzlüğü: Japonya yapımı belgesel günümüz toplumunu kuşatan çevresel yıkım, toplumsal yaşlanma, gelir farkı gibi çeşitli sorunlara yaklaşırken, Japonya’nın savaş sonrası tarihindeki kalkınma ve durgunluğu işliyor.

Toguzdan Kiyin Egiz / Dokuzdan Sonra İkiz: Belgesel, Kırgızistan’da, küçük bir köyde mütevazı bir ailenin yaşam öyküsünü ele alıyor.

Sementes- Mulheres Pretas no Poder / Tohumlar: Siyah Kadınlar İktidara: Brezilya yapımı belgesel, siyah kadınların Brezilya’da başlattığı seçim kampanyasına eşlik ediyor.

Ritmin İsyanı / Riot of Rhythm: Türkiye yapımı kısa film, ilhamını devrimci müzisyenler İbrahim Gökçek ve Helin Bölek’ten alıyor.

Festivalde, geçtiğimiz yıl sinema salonlarının tekelleşmesi nedeniyle kısıtlı gösterim imkânı bulmuş, yönetmen Emin Alper’in “Kız kardeşler” ve Kıvanç Sezer’in “Küçük Şeyler” filmleri de seyircisiyle yeniden buluşma imkânı bulacak.

2006 yılından beri sponsorsuz, yarışmasız ve ücretsiz düzenlenen festivalin düzenleyicileri:

DİSK / Birleşik Metal-İş, SİNE-SEN, Dev Sağlık-İş, Basın-İş, Türk-İş, TEZ-KOOP-İŞ, Tek Gıda-İş, KESK / SES, Türk Tabipleri Birliği, Halkevleri, Sendika.org

 

www.iff.org.tr

facebook.com/iscifilmlerifestivali

twitter.com/iscifilmfest

instagram.com/iscifilmleri

Festival filmleri ve canlı yayınlar için:

http://youtube.com/c/işçifilmlerifestivali

 

Paylaş:

Benzer İçerikler

Yoksulluğa Feminist İsyan, Acarsoy Tekstil’in üretim yaptığı tekstil devi Inditex’in Etik Komitesi’ne mektup yazdı, sendikalaştıkları için işten atılan 4 kadın işçiye yaşatılanları ve fabrikadaki hak ihlallerini tek tek anlattı. İşlem yapılmasını isteyen kadınlara komiteden “Talebinizi inceleyeceğiz” yanıtı geldi.
Smart Solar fabrikasında sendikalaşmaya öncülük eden kadın işçinin işten atılması üzerine yaklaşık 300 işçinin kendilerini fabrikaya kapatarak başlattığı eylem, kazanımla sonuçlandı. İşe geri alınan kadın işçi, “İçeride arkadaşlarımız, dışarda biz… Gurur duydum. İnananlar başardı” diyor.
Acarsoy Tekstil’de baskıya, mobbinge, tacize, ücret eşitsizliğine karşı sendikal çalışma yürüttükleri için işten çıkarılan dört kadın, tam 100 gündür direniyor. Yoksulluğa Feminist İsyan olarak hafta sonu direnişçi kadınları ziyaret ettik, seslerine ortak olduk.
Alpin Çorap’a yıllarca emek veren Ayten, şubat ayında direnişle hakkını alan işçilerden… Şimdi işten çıkarılmanın, üstelik nankörlükle suçlanmanın öfkesini yaşıyor. “Ben kötü bir şey yapmadım. Sendika üyesi olmak benim anayasal hakkım. İşimi geri istiyorum” diyor.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!