Örgütlenme/Sendika

Genel-İş’te erkek egemen sendika bürokrasisi, daha iki ay önce yol arkadaşımız Nazan Gevher Çam Ay’ı başkan seçen şubeyi böldü. Kartal Belediyesi işçilerinin bağlandığı yeni şubenin yönetimine ise iki ay önce seçimi kaybedenler atandı. Ay, “İşçinin iradesini yok sayamazsınız, bu antidemokratik müdahaleyi, kayyumu kabul etmiyoruz” diyor.
MKS Transformatör’de grev sürüyor. Kadın işçiler, emeklerinin değersizleştirildiğini, mobbing ve ayrımcılığa maruz kaldıklarını anlatıyor. Patrona yakın işçilerin kayırıldığını söyleyen Nuray, “Ben de işçiyim, benim hakkım neden o kadar değil?” diye soruyor. Fatma ise mutfakta çalıştığı için emeğinin küçümsendiğini belirtiyor.
Sendikayla tanışmasıyla birlikte plastik işçisi Esma’nın hayatında çok şey değişti. “Kaybedecek hiçbir şeyimiz yok. Şimdi böyle bir dönemdeyiz. İşçilerin hiçbir hakkının olmadığı bir fabrikadaydık. Birlikte bütün bunları değiştirebileceğimize inandığım için bu eyleme başladım. Sendika artık ikinci evim gibi” diyor.
Direnişteki kadın işçiler, “Her konuda bize kendimizi değersiz hissettirdi Mata. Maddi olarak da manevi olarak da kadın olarak da işçi olarak da” diyor. Fabrikanın onları robota çevirdiğini, direnişte kendilerine geldiklerini söylüyorlar. İş güvenliği önlemlerinin alınmasını, ücretlere ek zam yapılmasını, her türlü baskı ve ayrımcılığın son bulmasını istiyorlar.
Uno Ekmek’te sendika değiştirdikleri için işten çıkarılan 11 işçinin direnişi sürüyor. Yüzde 35 kadın çalışan oranıyla övünen UNO’nun Kod 46 ile işten attığı işçiler arasında kadınlar da var. Kadın işçiler, kötü koşullarda, yoğun baskı altında günde 12 saat çalıştıklarını anlatıyor. İşlerini geri istiyorlar.
Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi kadın işçiler, 8 Mart öncesi Gebze’de eylemdeydi: “Deprem sonrası yaşananlar ranta dayalı tek adam rejiminin ağır bir faturasıydı. Bu ataerkil sömürü düzenini değiştirecek gücümüz var.”
Sendikalı olduğu ve haklarına sahip çıktığı için işten çıkarılan özel sektör öğretmeni İrem Erdem, “Beni haksız çıkarmak için ‘ahlak dışı davranış’ yalanına sarıldılar. Kadını toplumun gözünden düşürmek için bu söylemlere başvuruyorlar. Ben asla korkmuyorum. Haklarımı alana kadar mücadele edeceğim” diyor.
Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube’nin yeni başkanı, yol arkadaşımız Nazan Gevher Çam Ay oldu. Kongrede yaptığı konuşmada, “Kadınların hayatın her alanında etkin rol alması taraftarıyız. Tüm sendikal organlarda kadın-erkek eşit temsiliyet ilkesini uygulayacağız” diyen Nazan’ı ve tüm kadın arkadaşlarımızı tebrik ediyor, başarılar diliyoruz.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!