BBC’de grevciler kazandı: Ücret ve sosyal haklarda iyileştirme

BBC iki haftalık grevi kazanımla sonuçlandı. 28 Ocak’ta Kadınİşçi olarak dayanışma ziyaretindeydik ve o günün akşamı TGS ile işverenler anlaştı. Ayazda karda, tipide direnen gazeteciler yüzde 32 ücret artışının yanı sıra yemek, sağlık haklarında da iyileştirmeler aldılar. Gözlük yardımı, göz bozukluklarının bir “gazetecilik meslek hastalığı” olarak kabul edilmesinin yolunu açabilir.
Paylaş:
Necla Akgökçe
Necla Akgökçe
nakgokce@gmail.com
Necla Akgökçe     nakgokce@gmail.com

BBC iki haftalık grevi kazanımla sonuçlandı. 28 Ocak’ta Kadınİşçi olarak dayanışma ziyaretindeydik ve o günün akşamı TGS ile işverenler anlaştı. Ayazda karda, tipide direnen gazeteciler yüzde 32 ücret artışının yanı sıra yemek, sağlık haklarında da iyileştirmeler aldılar. Gözlük yardımı, göz bozukluklarının bir “gazetecilik meslek hastalığı” olarak kabul edilmesinin yolunu açabilir.

BBC’de greve çıkan çoğunluğunu kadınların oluşturduğu 13 gazeteci kazandı. 28 Ocak akşamı işverenle TGS arasında yapılan anlaşma ile BBC çalışanları yüzde 32’lik bir zammın dışında sosyal haklarda da bir dizi kazanım elde ettiler. Bundan böyle çalışanlar aileleri de kapsayan özel sağlık sigortası, günlük brüt 60 TL’lik yemek desteğinin yanı sıra 1200TL’lik gözlük yardımı da alabilecekler.

TGS tarafından yürütülen greve ilgi büyük oldu çünkü 2009 Sabah Grevi’nden sonra gazeteciler ilk kez greve çıkmışlardı. Halka doğru haber iletme, malumat verme, aydınlatma görevini yerine getiren ya da getirmesi gereken sektörde, sendikalaşma oranları çok düşük. Ayrıca gazeteciler genellikle bir araya gelip kolektif eylem üretme konusunda refleksleri en az gelişmiş çalışan grupları arasındadır. O nedenle BBC grevi bu sektörde çalışanlar için önemliydi.

28 Ocak cuma günü- muhtemelen müzakerelerin yapıldığı sırada- Kadınİşçi’den bir grup kadın 15.30’da AKM önünde buluşarak, Gümüşsuyu’ndaki grev yerine yürüdük ve arkadaşlarımıza dayanışma dileklerimizi ilettik. Onlarla grevin gidişatını, kadın gazetecilerin sorunlarını, eylem izlenimlerini konuştuk. Grevle dayanışmanın çok iyi olduğunu söyleyen arkadaşlarımız, dayanışmaya gelen gazetecilerin çalıştıkları yerlerde haberi yayınlatamadıklarını anlattılar.

Bu arada kadın gazetecilerin aldığı ücretlerin diğer pek çok kadın çalışan gibi tek başına hayatlarını kurup, sürdürebilecek düzeyde olmadığını da gözlemledik.

Kadın hakları konusunda uluslararası sözleşmelere duyarlılık gösteren hatta sosyal sorumluluk projeleri içinde bir dizi kadın hakları eğitim vs programı olan her cinsten işvereni, ücretler meselesinde de sıkıştırmamız lazım geldiğini anladık…

Göz bozukluğu meslek hastalığıdır

Gerçekten de artık pek çoğu yandaş hale gelmiş tekelci medyada grev haberi görmek imkansızlaştı. AKP iktidarından önce de direniş ve grev haberleri bir medya kuruluşundaki direniş-pek sık rastlanmasa da- verilmezdi. Ancak oralarda kalmış birkaç meslek etiği olan insanın gayretiyle küçük haber olarak girerdi bu tür haberler. Medyadan onlar da sürülünce kısa haber niteliğinde olsa bile verilmemeye başlandı.

TGS sektörde 13 yıl sonra yapılan BBC grevinin emsal oluşturabilecek bir grev olduğunu söylüyor. Yazılı, sözlü medyanın bu örgütlenme düzeyinde başka gazeteciler de bu grevi örnek alarak mücadele yoluna başvururlar mı bilinmez. Fakat ücret grevlerini bile görmediğimiz bir sektörde ücretlerde ve sosyal haklarda yapılan bu iyileştirmeler gerçekten de önemli bir adım…

İşçi sağlığı ve iş güvenliği açısından 1200 TL’lik gözlük yardımının da ayrı bir önemi var. Çünkü gazetecilik ekran başında yapılan bir iş, bu da göz hastalıklarına ve bozukluklarına davetiye çıkarıyor. Hastalık tazminatı gibi verilen bu gözlük yardımı, “göz bozukluklarının” bir meslek hastalığı olarak tanınması ve meslek hastalıkları listesine alınmasının da yolunu açabilir. Ama elbette bu konuda da birilerinin mücadele vermesi gerekiyor.

Paylaş:

Benzer İçerikler

Acarsoy Tekstil’de baskıya, mobbinge, tacize, ücret eşitsizliğine karşı sendikal çalışma yürüttükleri için işten çıkarılan dört kadın, tam 100 gündür direniyor. Yoksulluğa Feminist İsyan olarak hafta sonu direnişçi kadınları ziyaret ettik, seslerine ortak olduk.
Amazon Türkiye’de sendikalaştıkları için işten atılan depo işçisi kadınlar, erkeklerle eşit ücret alıyor. Ama bir farkla: Kadınlardan fiziksel güç gerektiren işlerde erkeklerle aynı performansı göstermeleri bekleniyor! Toplama kampını andıran depolarda insanlık dışı koşullarda çalıştırılan işçiler, “Robot değiliz biz, bunu öğrenecekler! Kadınlardan öğrenecekler! Boyun eğmeyeceğiz” diyor
Sağlık meslek örgütleri 29 Mayıs’ta Ankara’da Beyaz Miting’de taleplerini bir kez daha dile getirdi. Alanda kadınlar bu kez daha görünürdü. İstanbul Sözleşmesi’nden ücretsiz HPV aşısına, mobbingden ev içi ve iş yeri şiddetine kadar her mesele dövizlere yansıtılırken, femina işaretli SES ve TTB önlüğü giymiş kadınlar dikkat çekiciydi.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!