Birleşik Metal-İş Sendikası Merkez Kadın Komisyonu toplandı

Birleşik Metal-İş Sendikası Merkez Kadın Komisyonu 26 Ocak 2021 Salı günü, 2021 yılı çalışma planının oluşturmak üzere Birleşik Metal İş Sendikası Genel Merkezi’nde toplandı. Toplantıya Birleşik Metal-İş Sendikasına bağlı şube komisyonlarından kadın temsilcileri katıldı.
Paylaş:
Haber Merkezi

Birleşik Metal-İş Sendikası Merkez Kadın Komisyonu 26 Ocak 2021 Salı günü, 2021 yılı çalışma planının oluşturmak üzere Birleşik Metal İş Sendikası Genel Merkezi’nde toplandı. Toplantıya Birleşik Metal-İş Sendikasına bağlı şube komisyonlarından kadın temsilcileri katıldı.

İstanbul 1 No’lu Şube Eğitim Sekreteri Gülhanım Gürbüz; komisyon toplantısında 2020 yılında yapılan  kadın çalışmaları ve salgın koşullarının kadın işçiler üzerinde etkileri  yaşanan deneyimlerin aktarıldığını, birçok planlanmış çalışmayı da etkileyen salgın koşullarında, kadın işçilerin  işlerini, ücretlerini  koruma noktasında sendikal örgütlülüğün  işçi kadınlar için öneminin bir kez daha altının çizildiğini,  kadın işçilerin bir ücret kaybı ya da iş kaybı yaşamadan bugünlere kadar gelmiş olduklarını   söyledi.

Şube komisyonlarının etkinleştirilmesi

Gürbüz, değerlendirmelerin ardından, Birleşik Metal-İş Sendikası’nın son genel kurulunda kabul ettiği, şube komisyonlarının kurulması ve var olan şube komisyonlarının etkinleştirilmesi için yapılacak çalışmalar aynı şekilde genel kurulunda kabul edilen toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına yönelik yol alınması gereken alanlar, kadın eğitimlerin değerlendirilmesi, İstanbul Sözleşmesi’nin sonuna kadar savunulması,  kadına yönelik şiddetin  önlenmesi için bugüne kadar atılan adımların  güçlendirilmesine yönelik  bir takım önerilerin oluşturulduğunu belirtti.

Ayrıca, toplantıda 8 Mart’a yönelik yapılacak etkinlikler üzerine de konuşuldu. Tüm öneriler rapor haline getirilerek sendikanın yönetim kuruluna sunulacak.

Paylaş:

Benzer İçerikler

Nersoy Tekstil’de sendikalı oldukları için işten çıkarılan işçiler direnişlerini sürdürüyor. Kölelik koşullarında çalıştıklarını anlatan kadın işçiler, uluorta hakaretlere, aşağılamalara ve cinsel tacize maruz bırakıldıklarını söylüyor: “Ahlaksız konuşuyorlardı. Şikâyet ettiğimizde suçlu çıkarılıyorduk. Bu nedenle susup şikâyet etmeyen kadınlar vardı…”
Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası yeni kurulmuş bağımsız sendikalar içinde eylemleri ile dikkat çekiyor. Sendika uzun bir hazırlık sürecinden sonra geçtiğimiz günlerde kadın komisyonunu da oluşturdu. Kreş, eşdeğerde işe eşit ücret gibi patronları zorlayacak somut talepleri başlangıçtan itibaren sendikal mücadelenin konusu haline getirerek, önemli adımlar atıyorlar.
Haier Group fabrikasında çalışan kadınlar komisyon önerisini genel merkeze iletti. Onların yol göstericiliğinde sendikanın Eskişehir Şubesi’nde de kadın komisyonu kuruldu. Kadınlar rutin toplantılarında fabrika içi sorunların yanı sıra, kadına yönelik şiddet, İstanbul Sözleşmesini de tartışıyor. Önlerindeki hedef ise kadın işçiler olarak 8 Mart etkinliğine katılmak. Bunun için o gün izinli olmak şart.
TABİB yeni bir oluşum. Platformdaki kadınlarla konuşalım istedik, karşımıza Kadıköy Mor Liste’den arkadaşlarımız çıktı. Ülke çapında örgütlenmişler, içlerinde her sendikadan işçi var. Kadro başta olmak üzere tüm taşeron belediye işçilerinin sorunlarını görünür kılıp çözüm üretmeye talipler. Kadın talepleri içinde sendikalarda eşit temsil başı çekiyor.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!