Birleşik Metal-İş Sendikası Merkez Kadın Komisyonu toplandı

Birleşik Metal-İş Sendikası Merkez Kadın Komisyonu 26 Ocak 2021 Salı günü, 2021 yılı çalışma planının oluşturmak üzere Birleşik Metal İş Sendikası Genel Merkezi’nde toplandı. Toplantıya Birleşik Metal-İş Sendikasına bağlı şube komisyonlarından kadın temsilcileri katıldı.
Paylaş:
Haber Merkezi

Birleşik Metal-İş Sendikası Merkez Kadın Komisyonu 26 Ocak 2021 Salı günü, 2021 yılı çalışma planının oluşturmak üzere Birleşik Metal İş Sendikası Genel Merkezi’nde toplandı. Toplantıya Birleşik Metal-İş Sendikasına bağlı şube komisyonlarından kadın temsilcileri katıldı.

İstanbul 1 No’lu Şube Eğitim Sekreteri Gülhanım Gürbüz; komisyon toplantısında 2020 yılında yapılan  kadın çalışmaları ve salgın koşullarının kadın işçiler üzerinde etkileri  yaşanan deneyimlerin aktarıldığını, birçok planlanmış çalışmayı da etkileyen salgın koşullarında, kadın işçilerin  işlerini, ücretlerini  koruma noktasında sendikal örgütlülüğün  işçi kadınlar için öneminin bir kez daha altının çizildiğini,  kadın işçilerin bir ücret kaybı ya da iş kaybı yaşamadan bugünlere kadar gelmiş olduklarını   söyledi.

Şube komisyonlarının etkinleştirilmesi

Gürbüz, değerlendirmelerin ardından, Birleşik Metal-İş Sendikası’nın son genel kurulunda kabul ettiği, şube komisyonlarının kurulması ve var olan şube komisyonlarının etkinleştirilmesi için yapılacak çalışmalar aynı şekilde genel kurulunda kabul edilen toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına yönelik yol alınması gereken alanlar, kadın eğitimlerin değerlendirilmesi, İstanbul Sözleşmesi’nin sonuna kadar savunulması,  kadına yönelik şiddetin  önlenmesi için bugüne kadar atılan adımların  güçlendirilmesine yönelik  bir takım önerilerin oluşturulduğunu belirtti.

Ayrıca, toplantıda 8 Mart’a yönelik yapılacak etkinlikler üzerine de konuşuldu. Tüm öneriler rapor haline getirilerek sendikanın yönetim kuruluna sunulacak.

Paylaş:

Benzer İçerikler

Amazon Türkiye’de sendikalaştıkları için işten atılan depo işçisi kadınlar, erkeklerle eşit ücret alıyor. Ama bir farkla: Kadınlardan fiziksel güç gerektiren işlerde erkeklerle aynı performansı göstermeleri bekleniyor! Toplama kampını andıran depolarda insanlık dışı koşullarda çalıştırılan işçiler, “Robot değiliz biz, bunu öğrenecekler! Kadınlardan öğrenecekler! Boyun eğmeyeceğiz” diyor
Sendikalı oldukları için işten atılan, üç haftadır direnişte olan Lezita işçisi kadınlar, bugünlerin geride kalacağından ve kazanacaklarından emin. Kölelik koşullarında çalıştırıldıklarını, şiddete ve cinsiyet ayrımcılığına maruz kaldıklarını anlatan kadınlar, “Hiçbir kadın kendini ezdirmek zorunda değil. Biz bu ezilmeye ses çıkardık, çıkarmaya da devam edeceğiz. Yalnız değiliz” diyor
Türkiye’nin her yerinden kadınlar ve LGBTİ+lar olarak şiddetsiz bir yaşama kavuşmak açısından bizler için hayati öneme sahip olan İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilme kararını tanımıyoruz demek için 19 Haziran Cumartesi günü Maltepe’deydik. DİSK Kadın Komisyonu, KESK Kadın Meclisi alandayken, Türk-İş’in kadın yapıları mitinge kayıtsız kaldı. 
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!