Kadınİşçi bir yaşında

“Her yerde her türlü emek hallerimiz için” sloganıyla geçen yıl yayın hayatına başlayan Kadın İşçi, geçtiğimiz hafta sonu ilk yaşını kutladı. İstanbul Taksim’de düzenlenen, birçok kadın örgütünden temsilcinin katıldığı etkinlikte ‘Mor Seri’ kitapçıkları da tanıtıldı. 
Paylaş:
Haber Merkezi

“Her yerde her türlü emek hallerimiz için” sloganıyla geçen yıl yayın hayatına başlayan Kadın İşçi, geçtiğimiz hafta sonu ilk yaşını kutladı. İstanbul Taksim’de düzenlenen, birçok kadın örgütünden temsilcinin katıldığı etkinlikte ‘Mor Seri’ kitapçıkları da tanıtıldı. 

Etkinlik, Kadın İşçi’nin bir yıllık yolculuğunu anlatan sinevizyon gösterimiyle başladı. Ardından Kadınİşçi adına konuşan Sare Öztürk, derginin bir yılda 453 habere imza attığını, kadın işçilerin direniş ve grevlerine katıldığını, bunun dışında bilgilendirici paneller örgütlediğini anlattıktan sonra FES tarafından desteklenen ve 7 kitapçıktan oluşan MOR SERİ’nin tanıtımına geçti. Broşürlerin ilk ikisinin toplumsal cinsiyet ve cinsiyet temelli ayrımcılıklar hakkında kavramsal bir çerçeve çizmeye yönelik olduğunu belirten Sare Öztürk, iş yerinde şiddet, cinsel taciz, kadın işçi sağlığı ve iş güvenliği, ayrımcılıktan arındırılmış toplu sözleşmelerin de broşürlerin işlediği temel meseleler arasında yer aldığını vurguladıktan sonra son broşürün işçi kadınların kendi hikayelerinden oluştuğunu sözlerine ekledi.

Ücretsiz hukuk danışma hattı

Daha sonra söz alan Seval Öztürk ise Kadınİşçi’nin çıkış amacına değindikten sonra şöyle devam etti.:

“Ücretli-ücretsiz kadın emeğine değer ve görünürlük kazandırmayı, bu alanda hak haberciliği yapmayı, politika üretmeyi, kadın eylem ve direnişlerine güç vermeyi, kısacası kadın emeği alanında eylemci bir feminist platform oluşturmayı hedefledik.”

Bu hedef doğrultusunda kimi zaman büyük kimi zaman çok küçük adımlarla ilerlediklerini belirten Öztürk, pandemiyle geçen bu bir yılda yaptıkları çalışmalara ilişkin bilgiler de verdi. İnternet üzerinden yayın yapan (kadinisci.org) ve her hafta güncellenen dergiye kadın işçi ve emekçilerin sesini, sözünü taşıdıklarını dile getiren Öztürk, bunun yanında hakları için direnen kadın işçilere destek olmaya çalıştıklarını, işçiler için ücretsiz hukuk danışma hattı kurduklarını ve kadınların görmezden gelinen sorunlarıyla ilgili politikalar oluşturmak amacıyla online toplantılar düzenlediklerini aktardı.

Patriyarkaya karşı birlikte mücadele

Mor Seri kitapçıklarının önemini vurgulayan Öztürk, “Umudumuz, bizim hareket-sizin hareket, bizim sendika-sizin sendika, bizim broşür-sizin broşür ayrımı yapılmadan bu çalışmanın ihtiyacı olan her kadına ulaşması” dedi.

Öztürk, sözlerini şöyle tamamladı: “Bağımsız feminist hareketin güçlenmesi fabrikalarda, bürolarda, siyasi partilerde, sendika ve meslek örgütlerinde çalışan kadınların da güçlenmesi anlamına gelir. Aynı ezilme ve karşı çıkış deneyimini paylaşanlar olarak patriyarkaya karşı birbirimize ihtiyacımız var. Yaşasın kadın dayanışması.”

Etkinlik kadınların müzik eşliğinde çektikleri halaylarla son erdi…

Paylaş:

Benzer İçerikler

Gösterilecek içerik bulunamadı!
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!