“Kadınlar Sendikaların Neresinde?” etkinliğimiz Youtube kanalımızda

Kadınİşçi’nin “Kadınlar Sendikaların Neresinde?” başlıklı etkinliğine çeşitli işkollarından sendikacı kadınlar ve eylemci kadın işçiler katıldı. Kadın-sendika ilişkisinin ele alındığı toplantıda ortak talep; bağımsız bir kadın emek ağı kurulması oldu.
Paylaş:

Kadınİşçi; 8 Mart’ta alanlardan, feminist gece yürüyüşünden aldığı coşku ve heyecanla, 10 Mart Pazar günü Kadıköy’de bulunan Mor Mekan’da “Kadınlar Sendikaların Neresinde?” başlıklı bir etkinlik düzenledi.

Sare Öztürk moderatörlüğünde gerçekleşen etkinliğe KESK Kadın Sekreteri Döne Gevher Koyun, Mor Liste’den Ayşecan Ay ve Kadınİşçi’den Bahar Gök konuşmacı olarak katıldı. Etkinlikte, konuşmacıların “kadınlar olarak hayatın her yerindeyiz, sendikanın da her yerinde olmak istiyoruz. Ne sadece en tepesinde ne sadece en altında” şeklinde özetlediği feminist sendikal mücadele deneyimleri ve talepleri konuşuldu.

Konuşmacıların ardından forum bölümünde kadınlar çalışma koşulları ve grev deneyimlerini, sendikal mücadele birikimlerini paylaştılar.

Kadın işçilerin, sendikalarda eşit politik özneler olması ve kadınların yaşamına doğrudan etki eden feminist politikaların hayata geçirilmesi için bağımsız kadın emeği ağının oluşması kritik bir önem taşıyor” mesajının verildiği etkinlikte kadın emeği alanında politika üreten feministlere, sendikalarda mücadele veren kadınlara birlikte hareket etme çağrıları yapıldı. Etkinliğimizin, çekimini Güliz Sağlam’ın üstlendiği videosu yayındadır:

Paylaş:

Benzer İçerikler

AKP Urfa İl Başkanı Ali İhsan Delioğlu yerel TV’de katıldığı bir programda, mevsimlik işçilerin tatil amaçlı başka şehirlere gittiğini söyledi. 45-50 derece sıcak altında her türlü riske açık çalışan ve çoğunluğu kadın olan mevsimlik işçilerin yaşadıklarını bu alanda örgütlü sendika ve dernek yöneticilerine sorduk.
“Üretim fazlası var” açıklamasını yapan fabrika, en iyi performans gösteren üreticilerden biri seçildi! Çinli işveren öne sürdüğü bu gerekçeyle birçok işçinin çıkışını verdi. HT Solar’da yaşananları kadın işçiler anlattı.
Kader’de çalışan kadınlar yaşadıkları mobbinge dikkat çekerek çalışma koşullarının düzeltilmesini istemişlerdi. Üye oldukları sendikayla iletişime geçilmesini de isteyen çalışanlardan Roza Kahya açıklamadan bir gün sonra işten atıldı. Roza ile bu süreci konuştuk.
Nuray Agrobay’daki görev tanımı; yaprak temizleme işçiliği. Ama o kum taşıma, indirme, bindirme işleri de yapıyor. Erkekler ağır koşullara dayanamayıp işten çıkınca, ağır işleri de kadınlar yapıyor… Çünkü erkek başka iş bulabiliyor kadınlar içinse böyle bir imkan yok.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!