Taciz alarmı üreten Xiaomi; Kendi fabrikasında tacizcileri kollamaya devam ediyor

Sendikada örgütlendikleri için işten atılan Salcomp Xiaomi işçileri fabrika önünde gece gündüz direnmiş, fabrika yönetimine geri adım attırarak sendikanın tanınmasını sağlamıştı. TİS görüşmelerinin devam ettiği süreç kazanımla sonuçlanmış gibi dursa bile işçiler baskıların da artığını söylüyor.
Paylaş:
Bahar Gök
Bahar Gök
bihargok1982@gmail.com
Bahar Gök bihargok1982@gmail.com

Sendikada örgütlendikleri için işten atılan Salcomp Xiaomi işçileri fabrika önünde gece gündüz direnmiş, fabrika yönetimine geri adım attırarak sendikanın tanınmasını sağlamıştı. TİS görüşmelerinin devam ettiği süreç kazanımla sonuçlanmış gibi dursa bile işçiler baskıların da artığını söylüyor.

Yeniden işbaşı yaptıkları andan itibaren, sendika tarafından, resmen patronların önüne atıldıklarını söyleyen işçiler mobbingin katmerlendiğine dikkat çekiyor. Yaklaşık 10 dakikalık yolu kat etmek zorunda kaldıkları çay ve yemek molalarından beş dakika erken gelmeleri için daha fazla baskılandıklarını, erken gelemeyenlere tutanakların havada uçuştuğundan dem vuruyorlar. Çalışırken su içmeleri dahi yasaklanmış, lavaboya ikinci defa gittikleri durumlarda tutanak tutulmaya başlanmış, üçüncü tutanaktan sonra da tek taraflı olarak iş akitleri feshedilmiş. Sendikaya durumu bildiren işçiler “bu bizim sorunumuz değil, kendiniz halledeceksiniz” cevaplarıyla karşılaşmışlar. Büyük bir stres altında çalışmak zorunda kalan işçilerden istifa edip ayrılanların sayısının her geçen gün arttığını söylüyorlar.

Tacizcilerle hala aynı ortamdalar

Direnişte yer aldıktan sonra işbaşı yapanlar içerisinden oluşturulan yeni takım liderleri eliyle de bu baskıların ve tutanakların daha fazla yoğunlaşmasına anlam veremeyen işçiler, asıl hedeflenenin, işçiler arasındaki birlik ve dayanışmanın bozulması olduğunun farkındalar. Direniş sürecinde ifşa ettikleri tacizcilerle hala aynı ortamda çalışmak zorunda kalmanın da psikolojik olarak kendilerini yıprattığına özel olarak değinen işçiler, Xiaomi yönetiminin bu konuda hala sessiz kalmasına sendikanın müdahale etmesi gerektiğini söylüyorlar.

Kendilerini güvende hissetmedikleri anda kadınların kullanabilmesi için “Taciz Alarmı” olarak bilinen yüksek sesli alarmın üreticisi olan Xiaomi ne hikmettir ki kendi fabrikasında yaşanan tacizler ve mobbing için üç maymunu oynamaya devam ediyor.

Paylaş:

Benzer İçerikler

Nersoy Tekstil’de direnen kadın işçilerle direniş alanında konuşuyoruz bu kez. İşe alınırken kendilerine bir yıl hamile kalmama şartı koşulduğunu, hamile kalanların işten çıkarıldığını söylüyorlar. 150’den fazla kadının çalıştığı fabrikada kreşin olmadığını, çocuklarına bakacak birini bulamayan birçok kadının işten çıkmak zorunda kaldığını anlatıyorlar.
Çalışanların yüzde 98’inin kadınlardan oluştuğu Bursa’daki Technomix fabrikasında, toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine başlayan grev sürüyor. Grevci işçilerden Nurgül Özkan, asgari ücretten biraz fazla ücret alan işçilerin maaşlarının zam sonrası geriye çekildiğini, ikramiyelerini alamadıklarını ve doğum iznine ayrılan kadınların izinlerinin iptal edildiğini söyledi.
Devlet desteği ile kurulan Salcomp Xiaomi telefon fabrikasında işçi kıyımı sürüyor. Son olarak cuma günü 30 işçi daha işten çıkarıldı. Teşvik paketi işten atma operasyonuna dönüştürülürken; kimsenin işten çıkarılamayacağını, çıkarılırsa greve gidileceğini söyleyen erkek şube başkanı, işçilerin anlatımına göre atılmalar karşısında suskun….
Tuzla’da patronun kapatacağını söylediği ve kıdem tazminatlarını kuşa çevirdiği EFT’te, işçiler fabrikayı işgal etti. Kadın işçiler, “Kadın usta yetiştiriyoruz” diye kendilerini üç kuruşa mobbing ve ekonomik şiddet koşullarında çalıştıran patrona karşı çok öfkeli.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!