Taciz alarmı üreten Xiaomi; Kendi fabrikasında tacizcileri kollamaya devam ediyor

Sendikada örgütlendikleri için işten atılan Salcomp Xiaomi işçileri fabrika önünde gece gündüz direnmiş, fabrika yönetimine geri adım attırarak sendikanın tanınmasını sağlamıştı. TİS görüşmelerinin devam ettiği süreç kazanımla sonuçlanmış gibi dursa bile işçiler baskıların da artığını söylüyor.
Paylaş:
Bahar Gök
Bahar Gök
bihargok1982@gmail.com
Bahar Gök bihargok1982@gmail.com

Sendikada örgütlendikleri için işten atılan Salcomp Xiaomi işçileri fabrika önünde gece gündüz direnmiş, fabrika yönetimine geri adım attırarak sendikanın tanınmasını sağlamıştı. TİS görüşmelerinin devam ettiği süreç kazanımla sonuçlanmış gibi dursa bile işçiler baskıların da artığını söylüyor.

Yeniden işbaşı yaptıkları andan itibaren, sendika tarafından, resmen patronların önüne atıldıklarını söyleyen işçiler mobbingin katmerlendiğine dikkat çekiyor. Yaklaşık 10 dakikalık yolu kat etmek zorunda kaldıkları çay ve yemek molalarından beş dakika erken gelmeleri için daha fazla baskılandıklarını, erken gelemeyenlere tutanakların havada uçuştuğundan dem vuruyorlar. Çalışırken su içmeleri dahi yasaklanmış, lavaboya ikinci defa gittikleri durumlarda tutanak tutulmaya başlanmış, üçüncü tutanaktan sonra da tek taraflı olarak iş akitleri feshedilmiş. Sendikaya durumu bildiren işçiler “bu bizim sorunumuz değil, kendiniz halledeceksiniz” cevaplarıyla karşılaşmışlar. Büyük bir stres altında çalışmak zorunda kalan işçilerden istifa edip ayrılanların sayısının her geçen gün arttığını söylüyorlar.

Tacizcilerle hala aynı ortamdalar

Direnişte yer aldıktan sonra işbaşı yapanlar içerisinden oluşturulan yeni takım liderleri eliyle de bu baskıların ve tutanakların daha fazla yoğunlaşmasına anlam veremeyen işçiler, asıl hedeflenenin, işçiler arasındaki birlik ve dayanışmanın bozulması olduğunun farkındalar. Direniş sürecinde ifşa ettikleri tacizcilerle hala aynı ortamda çalışmak zorunda kalmanın da psikolojik olarak kendilerini yıprattığına özel olarak değinen işçiler, Xiaomi yönetiminin bu konuda hala sessiz kalmasına sendikanın müdahale etmesi gerektiğini söylüyorlar.

Kendilerini güvende hissetmedikleri anda kadınların kullanabilmesi için “Taciz Alarmı” olarak bilinen yüksek sesli alarmın üreticisi olan Xiaomi ne hikmettir ki kendi fabrikasında yaşanan tacizler ve mobbing için üç maymunu oynamaya devam ediyor.

Paylaş:

Benzer İçerikler

Acarsoy Tekstil’de baskıya, mobbinge, tacize, ücret eşitsizliğine karşı sendikal çalışma yürüttükleri için işten çıkarılan dört kadın, tam 100 gündür direniyor. Yoksulluğa Feminist İsyan olarak hafta sonu direnişçi kadınları ziyaret ettik, seslerine ortak olduk.
Amazon Türkiye’de sendikalaştıkları için işten atılan depo işçisi kadınlar, erkeklerle eşit ücret alıyor. Ama bir farkla: Kadınlardan fiziksel güç gerektiren işlerde erkeklerle aynı performansı göstermeleri bekleniyor! Toplama kampını andıran depolarda insanlık dışı koşullarda çalıştırılan işçiler, “Robot değiliz biz, bunu öğrenecekler! Kadınlardan öğrenecekler! Boyun eğmeyeceğiz” diyor
Sendikalı oldukları için işten atılan, üç haftadır direnişte olan Lezita işçisi kadınlar, bugünlerin geride kalacağından ve kazanacaklarından emin. Kölelik koşullarında çalıştırıldıklarını, şiddete ve cinsiyet ayrımcılığına maruz kaldıklarını anlatan kadınlar, “Hiçbir kadın kendini ezdirmek zorunda değil. Biz bu ezilmeye ses çıkardık, çıkarmaya da devam edeceğiz. Yalnız değiliz” diyor
İşçi avukat Sibel Soydemir’in patronuna açtığı kötü niyet davasını kazanması, erkek yargı düzeninde kadınların yaşadığı cinsiyet temelli ayrımcılığı ve şiddeti bir kez daha gündeme getirdi. Mobbing, cinsiyetçi iş bölümü, taciz, güzellik dayatması, emek sömürüsü… Sorunlar saymakla bitmiyor. Kadın avukatlarla konuştuk.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!