Hizmet sektöründe cinsel yönelim ayrımcılığı: “Bu sizin camiadan mı?”

Kadınların sıkça ayrımcılığa maruz kaldığı sektörlerden birisi de hizmet sektörü. Özellikle restoran ve barlarda çalışan kadınlar türlü taciz ve mobbingle karşı karşıya. Kadın çalışanlar hem müşterilerin hem de erkek patron ve yöneticilerinin kendilerini muhatap almayışlarından da yakınıyor.
Paylaş:
Öznur Kaya
Öznur Kaya
oznurr.kayaa@gmail.com
Öznur Kaya    oznurr.kayaa@gmail.com

Kadınların sıkça ayrımcılığa maruz kaldığı sektörlerden birisi de hizmet sektörü. Özellikle restoran ve barlarda çalışan kadınlar türlü taciz ve mobbingle karşı karşıya. Kadın çalışanlar hem müşterilerin hem de erkek patron ve yöneticilerinin kendilerini muhatap almayışlarından da yakınıyor.

İrem Güvenç, Kadıköy’de bulunan popüler bir restoranda yaklaşık beş aydır hosteslik yapıyor. Çalıştığı restoranda tek kadın olduğunu ve yöneticilerinin tümünün erkek olduğunu söyleyen İrem, sektörde çok fazla cinsiyetçi küfre maruz kaldığını ifade ediyor. Kendisini biseksüel bir kadın olarak tanımlayan İrem, yönelimi sebebiyle birebir maruz kaldığı olumsuz bir durum olmadığını fakat müşteri veya yöneticilerin aralarında geçen diyaloglarda homofobik tavırlar içinde bulunduğunu, bunun da onu rahatsız ettiğini anlatıyor.

İrem, hizmet sektöründe müşteri ve yöneticilerin çok yüksek beklentiler içinde olduğunun altını çizdikten sonra şu ifadeleri kullanıyor:

“Erkekler restoranda ‘dikkat çekici’ bir kadın gördüklerinde tavırlarını değiştiriyor. Kadına karşı seviyesiz davranabiliyorlar. Çalıştığım restorana müşteriler tarafından trans ya da eşcinsel olarak kodlanan insanlar geldiğinde “Bu sizin camiadan mı?” diye bana soruyorlar. Yönelimime dair buna benzer şeylere maruz kalıyorum”

Kadınları muhatap almıyorlar

Kardelen ise bir pizzacıda çalışıyor. Daha önceleri de hizmet sektöründe çalışan Kardelen, pizzacıya gelen müşteri profilinin ayrımcı tavrına maruz kaldığını ifade ediyor. Kardelen, “Ben kadın olduğum için genelde müşterilere ‘yer yok’ ya da ‘şu masa boş’ vs dediğimde, kapıda karşıladığımda beni bir kadın olarak asla ciddiye almayıp muhatap olacakları erkek çalışan arıyorlar” diyor.

Erkek çalışanların karşılaştıkları tavırla kendisine gösterilen tavır arasında fark olduğunu vurgulayan Kardelen, “Müşteriler bana karşı daha kaba, üstten, ısrarcı olabiliyor” diyor. Kardelen, erkek müşterilere gerektiği gibi davrandığında, nezaket gösterdiğinde kendisine karşı laubali bir tavır takındıklarını söylüyor. “Erkekler, güler yüzlü bir kadın çalışan gördüklerinde kadınları rahatsız etmeyi kendilerine hak görüyorlar” diyor.

Paylaş:

Benzer İçerikler

Çağrı merkezlerinde çalışan kadınlar bir yandan meslek hastalıklarıyla diğer yandan mobbing ve performans baskısıyla mücadele ediyor. Müşterilerin küfür ve hakaretlerine maruz kalıyorlar. Ekonomik kriz de cabası. “Krizi en dibine kadar yaşıyoruz, ay sonunu getiremiyoruz” diyorlar.
Tanıtım-pazarlama işlerinde yevmiyeli çalışan, stantlarda gün boyu gülümseyen kadınlar, katmerli bir sömürüyle karşı karşıya. Bedenleri metalaştırılıyor, birileri onların fotoğraflarını “beğenirse” işe alınıyorlar. Aldıkları ücret, dış görünüşlerine göre değişiyor. Sıklıkla cinsel tacize maruz kalıyorlar. Otellerde kadrolu işçilerin yapması gereken işleri yapıyor, güvencesiz çalışıyorlar.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!