Çerkezoğlu: “İşçi sınıfında ve kadınlarda çok açık bir değişim talebi var”

Gündem malum; 14 Mayıs seçimleri… İşçi sınıfı, kadın işçiler seçimlerden ne bekliyor? 14 Mayıs sonrası başka bir çalışma hayatı mümkün mü? Bunun için en acil atılması gereken adımlar neler? DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ile konuştuk.
Paylaş:

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “21 yılda emek kaybetti, sermaye kazandı. En fazla kaybeden ise kadın işçiler oldu” diyor. İşçi sınıfında ve kadınlarda çok açık bir değişim talebinin olduğunu belirterek, “14 Mayıs’ta yalnızca iktidara kimin geleceğini, kimin cumhurbaşkanı olacağını seçmeyeceğiz. Otoriter başkanlık rejimi ve demokrasi arasında bir karar vereceğiz. Bu kara tablonun tam tersi mümkün, yeter ki tercihler değişsin” diye konuşuyor. Tüm kadın işçileri DİSK’te örgütlenmeye davet eden Çerkezoğlu’nun seçimlere dair çağrısı ise özetle şöyle:

“14 Mayıs seçimlerinde; artık işçilere, emekçilere, kadınlara zararı olduğu apaçık şekilde ortaya çıkmış olan başkanlık rejimine son vereceğimiz, gerçek demokrasiyi inşa edeceğimiz bir süreci hep birlikte başlatalım.”

İyi seyirler…

*Bu haber, Rosa Luxemburg Stiftung tarafından desteklenen ‘Solun Kadın Emeği Politikaları: Sorunlar ve Çözümler’ başlıklı çalışmamız kapsamında yayımlanmıştır.

Paylaş:

Benzer İçerikler

Biri boşanmış ve küçük çocuğu olduğu için sosyal yardım alıyor. İçlerinde yeni emekli olan da var, ücretli çalışmayı sürdüren de. Geçim sıkıntısından yakınıyorlar ama hükümet değiştiğinde, durumlarının düzeleceğine de inanmıyorlar. Bu seçimlerde de AKP’yi desteklemeye devam eden kadınlara kulak veriyoruz…
Kocaeli’nden feminist kadınlar, 14 Mayıs’ta halkın yarısının tek adam rejimine ‘dur’ dediğine dikkat çekiyor. “Biliyoruz ki kadınlar karanlıktan kurtulursa tüm toplum kurtulur. Ya bu koyu karanlığı birlikte yırtacağız ya da nefessiz kalacağız” diyorlar. Tüm kadınları oy vermeye, sandıklara sahip çıkmaya, mücadeleye çağırıyorlar.
Kadın işçilerle 14 Mayıs seçimlerini ve 28 Mayıs’ta yapılacak ikinci turu konuştuk. Endişeliler. HÜDA PAR’ın Meclis’e girmesi, kaygılarını daha da artırmış. Erdoğan’ın gitmesini istiyorlar. Hayat pahalılığının sona ereceği, kadın olarak kendilerini özgür ve güvende hissedebilecekleri bir ülke düşlüyorlar.
“İstanbul Sözleşmesi’ni geri kazanmak, 6284 sayılı yasayı değiştirmek isteyenlerin karşısında durmak, dişimizle tırnağımızla elde ettiğimiz haklarımıza sahip çıkmak artık en önemli mücadelemiz. Geri adım atmayacağız, bu karanlığa teslim olmayacağız!” diyen Adıbelli, tüm kadınları oy kullanmaya çağırıyor.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!