Ayrımcılığa karşı ömürlük direniş: Melnea Agnes Jones Cass

Melnea’nın yaşamı; ırkçılığa, cinsiyet ayrımcılığına, emek sömürüsüne karşı bir direnişti. Ev işçilerinin güvenceli ve insana yaraşır koşullarda çalışabilmesi için mücadele etti
Paylaş:
Fitnat Durmuşoğlu
Fitnat Durmuşoğlu
fitnat.d@hotmail.com
Fitnat Durmuşoğlu      fitnat.d@hotmail.com

Melnea’nın yaşamı; ırkçılığa, cinsiyet ayrımcılığına, emek sömürüsüne karşı bir direnişti. Ev işçilerinin güvenceli ve insana yaraşır koşullarda çalışabilmesi için mücadele etti

Melnea Agnes Jones 16 Haziran 1896 yılında Richmond, Virginia’da doğdu. Mary Drew Jones ve Albert Jones’un üç kızından en büyüğüydü. Annesi ev işçisi, babası kapıcı olarak çalışıyordu. Irkları nedeniyle sıradan işlerde çalışmak zorunda bırakıldılar. Melnea’nın babası, uygun bir eğitim de dâhil olmak üzere çocukları için daha iyi bir yaşam istedi, bu yüzden Melnea beş yaşındayken aileyi Boston South End’e taşıdı.

Melnea Boston’daki devlet okullarında okudu. 1906 yılında annesi öldü. Çocukların bakımını ev işçisi olan teyze Ella Drew üstlendi. O ve kız kardeşi, dilbilgisi okuluna gitmek ve teyzelerinin işvereninin himayesinde yaşamak için Newburyport, Massachusetts’e gitti. Melnea Boston’daki kız lisesine ve Rock Castle, Virginia’daki siyah ve Kızılderili kızlar için olan bir Katolik okuluna (St. Frances de Sales Convent School) gitti. 1914 yılında birincilikle mezun oldu ve Boston’a, Ella teyzesinin onlar için kurduğu eve döndü.

Kadınlar ve beyaz olmayanlar ayrımcılığa uğruyor

Boston’a dönen Melnea, satış elemanı olarak iş aradı. Afrika kökenli Amerikalı olduğu için, birçok işverenin kadınları ve beyaz olmayan insanları belirli işlerden dışladığını keşfetti. Geçimini sağlamak için ev yönetimi konusundaki eğitimini kullandı ve birkaç yıl Cape Cod ve Boston’da ev işçisi oldu. 1917 yılında I. Dünya Savaşı sırasında Amerikan askeri olan Marshall Cass ile evlendikten kısa bir süre sonra, ev dışında çalışmayı bıraktı. Üç çocuğunu büyüttü.

Kayınvalidesi Rosa Brown, Melnea’ı çeşitli kuruluşlarla tanıştırdı ve böylece kendi topluluğuna bir aktivist olarak dâhil oldu. 1920 yılında Anayasa’nın 19’uncu Değişikliği kabul edildikten sonra oy kullanma hakkını elde eden Melnea, Afrika kökenli Amerikalı kadınların kayıt olmalarına ve ilk oylarını kullanmaları için örgütlenmelerine yardımcı oldu. Aynı zamanda, Boston’un sivil haklar aktivistlerinden biri olan William Monroe Trotter ile tanıştı. Melnea Cass onun derslerinden, protesto toplantılarından ve gazetesi The Guardian’dan etkilendi. William Monroe Trotter’ın Ulusal Eşit Haklar Derneği’nin (National Equal Rights Association) Boston’da istihdam ayrımcılığına karşı gerçekleştirdiği sokak protestolarına dâhil oldu. Ulusal Renkli İnsanların Gelişimi Derneği’ne (National Association for the Advancement of Colored People– NAACP) katıldı ve 2 yıl derneğin başkanlığını yürüttü. Ayrıca Kadınlara Hizmet Kulübü’nde (Women’s Servise Club-WSC) çalıştı.

Çalışan kadınlara gündüz bakım hizmeti

.

1930’lı yıllarda toplum merkezi ve yerleşim evi olan Robert Gould Shaw House‘un bir üyesi olarak, Boston’daki siyah toplumda ilk örnek olan çalışan kadınlara gündüz bakım hizmetleri sağlamak için “Anaokulu Anneleri”ni kurdu. Melnea, grubun sloganını özdeyiş olarak benimsedi: “Büyük şeyler yapamıyorsak, küçük şeyleri harika bir şekilde yapabiliriz.”  Yıllar boyunca yaptığı topluluk faaliyetleri çok sayıda ve çeşitliydi. Hercai Menekşe Nakış Kulübü, Harriet Tubman Anneler Kulübü ve Sojourner Hakikat Kulübü üyesiydi. Ulusal Renkli Kadın Kulüpleri Birliği’nin Kuzeydoğu Bölgesi’nde sekreter olarak çalıştı ve ülkenin her yerinde Afrika kökenli Amerikalı toplulukları geliştiren ve devamlılığını sağlayan ulusal kuruluş Uyuyan Araba Taşıyıcı Kardeşliği’nin (Brotherhood of Sleeping Car Porters) Boston bölümünün oluşturulmasına yardımcı oldu.

Melnea Cass, on beş yıldan fazla bir süre Kadınlara Hizmet Kulübü’nün başkanlığını yaptı ve bu süre zarfında ev işçilerine sosyal güvenlik ve diğer yardımlar konusunda güvence vermek için Ev Kadınları Eğitim Programı’nı başlattı. Afrikalı Amerikalıların mağazalarda ve hastanelerde istihdam olanaklarını genişletmek için çalıştı. Genellikle ırkçı işe alma uygulamalarına karşı protestolara katıldı. 1949 yılında Muriel ve Otto Snowden ile birlikte, Boston’da insan haklarına ve Afrikalı Amerikalıların haklarını savunmaya adanmış, kâr amacı gütmeyen, toplum temelli bir kuruluş olan Freedom House‘un kurucusu ve üyesi oldu. Freedom House programları ayrıca Boston şehri içinde kentsel yenileme, azınlık istihdamı, eğitim eşitliği ve ırklar arası işbirliğini ele aldı.

1950 yılında Boston Belediye Başkanı John Hynes, Melnea Cass’i, kentsel yenileme çabalarında evlerini kaybeden insanlara yardım eden yoksullukla mücadele ajansı Boston Topluluğunu Geliştirmek İçin Eylem’in (Action for Boston Community Development– ABCD) tek kadın üyesi olarak atadı.

Kadınlara garantili asgari ücret ve güvenli iş

Melnea Cass, kadınların yeterli ücret ve güvenli bir işyeri gibi temel haklara erişimi olmadığı takdirde oy haklarının çok az şey ifade ettiğini biliyordu. Boston’daki ev işçisi kadınlar için örgütlenme faaliyetleri yürüttü. Amerika’daki diğer emekçilerin çoğunun aksine, federal hükümet ev işçilerini garantili asgari ücret ve sekiz saatlik iş günü gibi koruyucu yasaların dışında tuttu. 1960’larda ve 1970’lerde, Güney ve Karayip adalarından gelen genç göçmen kadınlar, Boston’un ev çalışanlarının önemli bir bölümünü oluşturdu.

Kuzey’de yüksek ücretler ve eğitim fırsatlarıyla daha iyi bir yaşam vadediyorlardı. İşçiler genellikle hırsızlık, fazla çalışma ve diğer suiistimallerin kurbanı oldu. Boston NAACP ve WSC, bu sömürüyü ilk olarak Cass’in liderliğinde öğrendi ve ev işçilerinin durumunun ciddiyetini doğruladı. Boston NAACP tarafından yapılan resmi soruşturmalar, Cass’in başkan olarak görev süresinin 1963 yılında sona ermesinden sonra da devam etti ve yasadışı iş bulma kurumlarının kapatılmasıyla sonuçlandı.

1960’lı yıllarda WSC tarafından Ulusal Hanehalkı İstihdamı Komitesi ile işbirliği içinde başlatılan ve federal olarak finanse edilen programlar, birden fazla ırk ve etnik kökene sahip ev işçilerine doğrudan yardımcı oldu. Bu programlar, sosyal hizmetler, mesleki eğitim ve işçi hakları konusunda eğitim sunarak, işçilere işverenlerinden saygı ve adil muamele talep etme yetkisi verdi.

WSC’nin savunuculuğu ulusal model haline geldi

WSC tarafından düzenlenen kamu konferansları, yasama kampanyası, ırklar arası, sınıflar arası ve iki partili desteği kazandı. Bu çalışma, 1970 yılında bir başka somut zaferle sonuçlandı. Massachusetts’te, Büyük Buhran’dan itibaren ev işçileri için ulusun devlet düzeyinde ilk asgari ücret koruması yürürlüğe girdi. Takip eden on yıl boyunca, WSC’nin savunuculuğu diğer aktivistler için ulusal model haline geldi.

1966 yılında Vali John Volpe, 70’nci doğum günü ve gönüllülük yıllarının onuruna 22 Mayıs’ı Melnea Cass Günü ilan etti. Kutlamaya 2 binden fazla kişi katıldı. 1968 yılında Roxbury’deki Melnea Cass Büyükşehir Bölge Komisyonu, Yüzme ve Paten Pisti’ni şehir merkezindeki gençlerin yaşamlarını iyileştirmek için kullanma kararı aldı. 1975 ve 1976 yılında Melnea Cass, Massachusetts Yaşlılar İçin Danışma Komitesi’nin başkanlığını yaptı. Ayrıca Northeastern Üniversitesi’nden (15 Haziran 1969), Simmons Koleji’nden (15 Mayıs 1971) ve Boston Koleji’nden (1975) fahri doktora aldı. “Massachusetts Yılın Annesi” ve “Grand Bostonian” seçildi.

Melnea Cass 16 Aralık 1978 tarihinde yaşamını yitirdi.

Kaynak

Dr. Melnea Agnes Jones Cass – National Park Service   https://www.nps.gov › people

Melnea A. Cass – Boston Women’s Heritage Trail   https://bwht.org › melnea-cass

Women’s History: Who was Melnea A. Cass? – The Bay State… https://www.baystatebanner.com ›

Melnea Cass – Wikipedia https://en.wikipedia.org › wiki

Black History Boston: Melnea Cass  https://www.boston.gov › news

Educator, and Activist, Melnea Cass born – African American..  https://aaregistry.org › story

 

Paylaş:

Benzer İçerikler

Gösterilecek içerik bulunamadı!
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!