İnanmış bir süfrajet ve yetkin bir sendikacı: Juila Varley

Bir işçi ailesinin kızı olarak dünyaya geldi. Küçük yaşlardan itibaren fabrikada çalışmaya başladı. Şube yöneticisi seçildi, TUC’un yönetimine giren ilk kadınlardandı. Oy hakkı mücadelesinin de içinde yer aldı.
Paylaş:
Fitnat Durmuşoğlu
Fitnat Durmuşoğlu
fitnat.d@hotmail.com

Julia Varley, 16 Mart 1871’de İngiltere’de, Richard ve Martha Ann Varley’nin çocuğu olarak dünyaya geldi ve Horton Bradford’da yaşadı. Babası Richard, yerel bir yün fabrikasında çalışıyordu. Julia da babası gibi yün fabrikasında işe girdi. Henüz 12 yaşındaydı. Fabrikada saatler boyu çalışıyor, aynı zamanda sendika için örgütleme çalışmaları yapıyordu. Dokumacılar ve Tekstil İşçileri Sendikası‘nın Bradford şubesinin sekreteri olduğunda 15 yaşındaydı. Annesi Martha 1896 yılında ölünce, Julia kardeşlerinin bakımını üstlendi.

1904 ile 1907 yılları arasında Bradford’daki Poor Law Guardians‘ın yönetim kurulunda görev yaptı. 1909 yılında Birmingham’daki kadın işçilere, Ulusal Kadın İşçiler Federasyonu’nun bir şubesini açmaları için yardım etmesi istendi. Julia Varley’in kurduğu yeni şube, aynı yıl Birmingham Ticaret Konseyi’ne de üye oldu. Kısa bir süre sonra, konseyin yönetim kuruluna da seçildi Julia ve yönetime seçilen ilk kadın oydu.

Sendikalar Kongresi (TUC) içinde, fırın işçilerinin çalışma saatlerinin sınırlandırılması ve asgari ücret mücadelesi de dâhil olmak üzere bir dizi büyük kampanyayı örgütledi. 1910 yılında, asgari ücretin ödenmesiyle sonuçlanan on haftalık tarihi ‘Cradley Heath kadın zincir üreticilerinin grevi‘nin önde gelen örgütleyicilerinden biriydi.

Sendikadaki tek kadın örgütçü

Bu süre zarfında, kadınlara oy hakkı mücadelesi içinde yer aldı. Avam Kamarası’na yapılan baskınlardan sonra Holloway Hapishanesi’nde kısa süre kaldı. Julia 1913 yılında 5 bin işçinin katıldığı Cornish China Clay grevinin örgütleyicisiydi. Bu grev, İngiltere’de sendikaların gelişmesinde önemli bir rol oynadı. Daha sonra TUC’un yürütmesinde yer aldı. Hükümet komitelerinde görev yaptı.

Julia, Birinci Dünya Savaşı’na kadar Birmingham ve Black Country’deki birçok iş anlaşmazlığının çözülmesine yardım etti. Özellikle ücretli işte çalışan kadın işçileri örgütlemek için çalıştı. 1915 yılına kadar işçi sendikasındaki tek kadın örgütçüydü ve 1917 yılında boğazından büyük bir ameliyat geçirmesine rağmen savaş boyunca aktif örgütçü oldu. Zorunlu askerliğin getirilmesi konusunda Birmingham Ticaret Konseyi’ndeki birçok erkekle fikir çatışması yaşadı ve ardından ayrılıkçı Birmingham Sendika Sanayi Konseyi’ne katıldı.

Julia Varley 1920 yılında kadın ev hizmetlilerinin davasını üstlendi. Birmingham’da Yurtiçi Hizmetliler Sendikası’nı ve Loveday Caddesi’nde kendi sosyal kulüplerini kurdular. Daily Chronicle kulübü “hizmetçiler cenneti” olarak nitelendiriyordu. Çalışma saatlerini, izinleri, asgari ücreti ve hizmetlilere özel adlarıyla hitap edilmesini içine alan çalışma koşullarına ilişkin geniş bir yönetmelik hazırladılar. Julia, 1923 yılında Çalışma Bakanlığı’nın “hizmetçi kıtlığı” ile ilgili çalışma grubunun da üyesi oldu.

1928 yılında göz rahatsızlığı nedeniyle ameliyat oldu. 1931 yılında, kamu işlerine yaptığı katkılardan dolayı OBE (Britanya İmparatorluğu nişanı) ile ödüllendirildi.

TUC Kadın Komitesi’nin sözcüsü 

Eylül 1935’de, Cenevre’deki Milletler Cemiyeti’nde dünyanın her yerinden gelen kadınların eşitlik talepleri için çaba sarf eden uluslararası delegasyonun parçası oldu. TUC Kadın Komitesi ve Uluslararası Kadın İşçi Sendikaları Komitesi’nde delegasyon sözcülüğü yaptı.

Julia 1936 yılında emekli olduktan sonra da Birmingham bölgesinde yaşamaya devam etti. Ve gözünden defalarca ameliyat oldu. Kasım 1952’de Birmingham/Bradford’da öldü ve Undercliffe Mezarlığı’na gömüldü.

Mayıs 2013’de Birmingham Civic Society tarafından Bournville Hay Green Lane’deki evine, hayatını işçi hakları için mücadeleye adamış, önde gelen bir süfrajet ve sendikacı olan Julia Varley’i onurlandırmak için Mavi Plaket asıldı.

 
Kaynaklar

Julia Varley – Undercliffe Cemetery https://www.undercliffecemetery.co.uk› 

Julia Varley – Wikipedia https://en.wikipedia.org›

https://markwrite.co.uk/2018/06/15/julia-varley-

Paylaş:

Benzer İçerikler

Oda hizmetçisi olarak işe başladı. Ev hizmetlilerini bir birlik (*) çatısı altında örgütledi ve birliğin başkanı oldu. Viyana Kent Konseyine girdi ve ev hizmetlilerinin çalışma koşullarının düzeltilmesi için uğraş verdi. Ağır kayıplar yaşamasına rağmen mücadeleye devam etti.
1974’te kadınların sendika liderliğine yardımcı olmak ve TİS görüşmelerinde kadın sorunlarına daha fazla ağırlık vermek için kurulan ilk ulusal sendikal kadın örgütü İşçi Sendikası Kadın Koalisyonu’nun (CLUW) kurucularından olan Myra, bu konferansa başkanlık yaptı. CLUW’un ilk konferansına ülke çapında 82 işçi sendikası’ndan 3.000’den fazla kadın katıldı.
ABD işçi hareketinin en önde gelen kadın örgütçülerindendi. 1919 yılında 8 bin telefon operatörü genç kadının altı gün sürdürdüğü greve öncülük etti. Kadınların evlendikten sonra da ücretli işlerine devam edebilmesi, eşdeğerde işe eşit alması ve daha iyi koşullarda çalışması için yaşamı boyunca mücadele etti.
İrlandalı göçmen bir aileden gelen Josephine Casey, düşük ücretle sağlıksız koşullarda çalışan kadınları örgütleyerek sendika kurdu. Korse şirketinde çalışırken örgütlediği grev ise kazanımla sonuçlandı. O, aynı zamanda bir eşit oy hakkı savunucusuydu…
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!