Josephine Casey: Korse diken kadınları greve götürdü

İrlandalı göçmen bir aileden gelen Josephine Casey, düşük ücretle sağlıksız koşullarda çalışan kadınları örgütleyerek sendika kurdu. Korse şirketinde çalışırken örgütlediği grev ise kazanımla sonuçlandı. O, aynı zamanda bir eşit oy hakkı savunucusuydu…
Paylaş:
Fitnat Durmuşoğlu
Fitnat Durmuşoğlu
fitnat.d@hotmail.com

Josephine Casey, 1 Ocak 1878’te, ABD’nin Tennessee eyaletine bağlı Memphis kentinde, Cornelius ve Bridget Stephens Casey’ın çocuğu olarak doğdu ve Chicago’da büyüdü. Ebeveynleri, İrlandalı göçmenlerdi. 

Josephine, 1904’te Chicago’da tramvay bilet acentesinde çalışırken, birlikte çalıştığı kadınları yaşadıkları olumsuz koşullara karşı çıkabilmek için bir sendika kurmaya ikna etti. 1906’dan 1909’a kadar Boston Kadın Sendikalar Birliği’nde örgütçü olarak çalıştı. Daha sonra Uluslararası Kadın Konfeksiyon İşçileri Sendikası’na girdi. 1911 ile 1914 arasında Kalamazoo, Cleveland ve St. Louis’deki hazır giyim işçileri için grev sözcüsü oldu.

Josephine Casey, Mart 1912’de Kalamazoo Korse Şirketi’ndeki düşük ücretler ile sağlıksız koşullarda, uzun saatler çalışan ve ustabaşılar tarafından taciz edilen kadın işçilerin sorunları üzerine düşünmeye ve çalışmaya başladı. İşçi aktivisti Pauline Newman ve Gertrude Barnum’la bir grev örgütlediler. Sessiz ve gizli yapılan grev ve dua toplantıları, bir süre sonra dikkatleri üzerine topladı. 12 Haziran’da önemli bir ücret artışı olmasa da kadın işçilerin haklarında belirgin iyileşmeler sağlayan bir anlaşmaya varıldı.

Eşit haklar hareketinde de yer aldı 

Birinci Dünya Savaşı sırasında, Güney’de sadece kadınlara yönelik çalışma yasalarına karşı çıktı. Oy hakkı aktivistiydi ve New York’ta Kadın Siyasi Birliği için de çalıştı. 1920’lerde Eşit Haklar Hareketi’nin savunucusu oldu. 

Josephine, bir dizi talihsizliğin ardından temizlikçi olarak çalışmaya başladı; haftada ancak 5 dolar kazanıyor, çok zor bir yaşam sürüyordu.    

1931’de Ulusal Kadın Partisi (NWP) Josephine ile temasa geçti ve onu Güney Konseyi ve Pamuklu Tekstil Enstitüsü’nün cinsiyete dayalı yasalar oluşturma çabalarına karşı çıkması için Atlanta’ya gönderdi. Oradan yazdığı raporlar, NWP’nin haftalık Eşit Haklar bülteninde düzenli olarak yayımlandı.  

Hristiyan Bilim mezhebinin Boston ve New York’taki kiliselerine üye olan Casey, dini inançları nedeniyle kalp rahatsızlığıyla ilgili sorunları için tıbbi yardım almayı reddetti. 27 Ocak 1950’de New York City’deki evinde öldü.

Kaynak: Josephine Casey – Wikipedia / wikipedia.org

Fotoğraflar: Wikipedia

Paylaş:

Benzer İçerikler

1983 Britanya’da büyük toplumsal çekişmelerin yaşandığı bir yıldı. Liverpool’da yüksek düzeyde sınıf mücadelesi yaşanıyordu ve kadın işçiler bu eylemlerde önemli rol oynuyorlardı.
1974’te kadınların sendika liderliğine yardımcı olmak ve TİS görüşmelerinde kadın sorunlarına daha fazla ağırlık vermek için kurulan ilk ulusal sendikal kadın örgütü İşçi Sendikası Kadın Koalisyonu’nun (CLUW) kurucularından olan Myra, bu konferansa başkanlık yaptı. CLUW’un ilk konferansına ülke çapında 82 işçi sendikası’ndan 3.000’den fazla kadın katıldı.
ABD işçi hareketinin en önde gelen kadın örgütçülerindendi. 1919 yılında 8 bin telefon operatörü genç kadının altı gün sürdürdüğü greve öncülük etti. Kadınların evlendikten sonra da ücretli işlerine devam edebilmesi, eşdeğerde işe eşit alması ve daha iyi koşullarda çalışması için yaşamı boyunca mücadele etti.
19 yaşında kibrit fabrikasında çalışmaya başladı. Arkadaşları ile birlikte bir kadın sendikası kurdu. Yeni sendikacılık hareketinin önünü açan kadınlardan biriydi.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!